Szeptember 22-étől számos jutalékot kellett eltörölniük a hazai bankoknak az 50-es kormányrendelet értelmében, ennek azonban sok pénzintézmény nem tett maradéktalanul eleget. Emiatt Hargita megyében is jelentősen megnőtt a bankok elleni fogyasztói reklamációk száma, sokan arra panaszkodnak, hogy egyes bankok megpróbálják kijátszani a törvényt.
2010. november 01., 14:572010. november 01., 14:57
2010. november 01., 15:002010. november 01., 15:00
Az új jogszabály értelmében a bankoknak kilencven nap állt rendelkezésükre, hogy újratárgyalják meglévő hitelszerződéseiket, és szeptember 22-étől számos jutaléktípust el kellett törölniük, többek közt a kockázati jutalékot is. Ezt azonban több bank nem tette meg, egyes pénzintézetek csupán átnevezték a díjszabást, vagy hozzáadták egy másik jutaléktípushoz. A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőséghez beérkezett, bank elleni panaszok többsége ilyen jellegű visszaélésekkel kapcsolatos – tudtuk meg Kolcsár Béla ügyvezető igazgatótól, aki azt is elmondta, hogy alig több mint egy hónap alatt ötven fölé nőtt a különböző pénzintézetek elleni reklamációk száma Hargita megyében.
„Sok olyan jutalék volt, ami megszűnt, a leglényegesebb a kockázati jutalék. Most csak négy jutaléktípust lehet alkalmazni” – magyarázza Kolcsár Béla. Hargita megyében tizennyolc banknak vannak fiókjai, a fogyasztók panaszai nyolc pénzintézmény esetében bizonyultak megalapozottaknak, de a reklamációk többsége három bank ellen irányul, és a több mint ötven panasz túlnyomó része a kockázati jutalék alkalmazását kifogásolja – tájékoztatott a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője, hozzáfűzve, hogy ezek a súlyosabb kihágások.
A központi sajtó híradásai szerint a panaszos banki ügyfelek tömeges perekre készülnek, a Nemzetközi Valutaalap viszont az 50-es kormányrendelet módosítására kérte Romániát, arra hivatkozva, hogy az jelenlegi formájában sérti a bankok jogait és az uniós elveket.
Három jármű balesetezett a marosvásárhelyi Decebal utcában szombat este. Egy nőt az autóból kellett kiszabadítani – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Székelyföldön a 19. század második felétől nagyjából a 20. század közepéig élte fénykorát a legősibb mesterség művelése. A székelyudvarhelyi bordélyvilágról sokat tudnának mesélni az egykori Fecske utca régi lakói, no meg akik ismerték Gálffy Annát!
Kéthektáros kerttel büszkélkedhet a Haszmann Pál Múzeum, de szombaton még ez is kicsinek tűnt. A 13. Csernátoni Burrogtatón hömpölygött a tömeg, pöfögtek a traktorok, életre keltek a múzeum évszázados gépei.
Ezen a hétvégén is bővelkedünk új néznivalókban. Az HBO Max-en nézhető már a James Gunn-féle Superman-mozi, az Amazonon folytatódik a the Boys-sorozat spin-offja, de a Netflixre is érkezett pár újdonság. Ajánló.
Több évszázados értékek alapján oktatnak a református kollégiumokban, odafigyelve a gyermekek értelmi és lelki fejlődésére is – hangzott el szombaton Marosvásárhelyen a Királyhágómelléki- és Erdélyi Református Kollégiumok közös tanévnyitó ünnepségén.
A romániaiak csaknem háromnegyede (74 százaléka) szerint rossz irányba tart az ország – derül ki az Avangarde felmérésének szombaton közzétett adataiból.
Mazsorettek, néptáncosok és viráginstallációkat szállító autók lepték el szombaton délben Marosvásárhely belvárosát, jelezve, hogy második kiadásához érkezett a Virágvarázs Fesztivál.
Mi történik, ha egy egész közösség egyetlen étel, a töltött káposzta köré gyűlik? Parajdon a válasz egyszerű: ünnep lesz belőle.
Románia 5,7 millió euró kártérítést kapott a hollandiai Drents Múzeumból januárban ellopott négy műkincsért – közölte szombaton a kulturális minisztérium.
Egy 22 éves és egy 29 éves fiatal autóvezető is életét vesztette szombatra virradóan két különböző balesetben.