Szeptember 22-étől számos jutalékot kellett eltörölniük a hazai bankoknak az 50-es kormányrendelet értelmében, ennek azonban sok pénzintézmény nem tett maradéktalanul eleget. Emiatt Hargita megyében is jelentősen megnőtt a bankok elleni fogyasztói reklamációk száma, sokan arra panaszkodnak, hogy egyes bankok megpróbálják kijátszani a törvényt.
2010. november 01., 14:572010. november 01., 14:57
2010. november 01., 15:002010. november 01., 15:00
Az új jogszabály értelmében a bankoknak kilencven nap állt rendelkezésükre, hogy újratárgyalják meglévő hitelszerződéseiket, és szeptember 22-étől számos jutaléktípust el kellett törölniük, többek közt a kockázati jutalékot is. Ezt azonban több bank nem tette meg, egyes pénzintézetek csupán átnevezték a díjszabást, vagy hozzáadták egy másik jutaléktípushoz. A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőséghez beérkezett, bank elleni panaszok többsége ilyen jellegű visszaélésekkel kapcsolatos – tudtuk meg Kolcsár Béla ügyvezető igazgatótól, aki azt is elmondta, hogy alig több mint egy hónap alatt ötven fölé nőtt a különböző pénzintézetek elleni reklamációk száma Hargita megyében.
„Sok olyan jutalék volt, ami megszűnt, a leglényegesebb a kockázati jutalék. Most csak négy jutaléktípust lehet alkalmazni” – magyarázza Kolcsár Béla. Hargita megyében tizennyolc banknak vannak fiókjai, a fogyasztók panaszai nyolc pénzintézmény esetében bizonyultak megalapozottaknak, de a reklamációk többsége három bank ellen irányul, és a több mint ötven panasz túlnyomó része a kockázati jutalék alkalmazását kifogásolja – tájékoztatott a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője, hozzáfűzve, hogy ezek a súlyosabb kihágások.
A központi sajtó híradásai szerint a panaszos banki ügyfelek tömeges perekre készülnek, a Nemzetközi Valutaalap viszont az 50-es kormányrendelet módosítására kérte Romániát, arra hivatkozva, hogy az jelenlegi formájában sérti a bankok jogait és az uniós elveket.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.