Markó: nem lehet kormányozni a nép akarata szerint

Románia: előre vagy hátra halad? – erre kérdésre próbált választ adni Markó Béla szenátor, volt RMDSZ-elnök a zeteváraljai EU-táborban pénteken. A jelenlévő fiataloknak a populizmusban, illetve a technokrata kormányban leselkedő veszélyekről értekezett a politikus.

Veres Réka

2016. július 31., 15:182016. július 31., 15:18

Hátrafelé indult el néhány éve Románia és az egész közép-kelet-európai térség, mely 1989 után elkezdte a felzárkózását a NATO-hoz és az Európai Unióhoz – vágott bele Markó Béla, kifejtve, hogy akkor egy parlamenti köztársaság építését szorgalmazta az RMDSZ, ahol a legfőbb hatalmat az a testület birtokolja, amelyben a kisebbségben lévő magyarok is jelen lehetnek. Szerinte az erdélyi magyarság sajátos érdeke volt ez. 

„Célunk az volt, hogy ahol lehet, beleszóljunk a döntésekbe, és nélkülünk ne dönthessenek mások. Az RMDSZ úgy irányította a maga politikáját, hogy sok ideig nem is lehetett nélkülünk dönteni, mert nem lehetett nélkülünk parlamenti többséget alkotni” – magyarázta Markó, hangsúlyozva, nem volt érdekük, hogy Romániában nemzetállam épüljön. Szerinte jelenleg Romániában megtorpant a parlamenti köztársaság építkezése, de Európa nyugati részén is a populizmus miatt.

Aggodalmát fejezte ki a szenátor, hogy most Romániában a populizmus érvével elkezdték a döntéseket áthelyezni a politika köréből más, politikai szférán kívüli intézmények kezébe, például az igazságszolgáltatáséba. Szerinte veszélyes állapotot eredményezhet, hogy az igazságszolgáltatás nem a döntés törvényességéről, hanem helyességéről dönt. Úgy gondolja, gyakran használják a populizmus fogalmát a népszerűségre és népközelségre gondolva, összetévesztve a demagógiával.

Markó azonban úgy véli, a populizmus átfogóbb és veszélyesebb koncepció, mint a demagógia, hiszen felelőtlen, felelősséget nem vállaló vezetők visszahárítják a felelősséget a közvéleményre. A szenátor szerint a képviselőket nem azért kell megválasztani, mert úgy döntenek, mint a választó, hanem azért, mert a tudásukat használva képesek jó döntéseket hozni, akár olyanokat is, amelyek nem egyeznek meg a közvéleménnyel. A nép akarata alapján Markó szerint nem lehet kormányozni, hiszen nem látják át hosszú távon a helyzetet.

A volt RMDSZ-elnök ugyanakkor veszélyesnek tartja a szakértői kormányt, hiszen a jelenlegi technokratákat nem ellenőrzi a parlament. A többpártrendszer nélkül Markó szerint nem létezhet demokrácia, a technokrata kormány esetleges továbbvitele a diktatúra előszobája. Úgy véli, a napjainkat jellemző romániai populista kormányzás kompromittálta a parlamentet, így az elvesztette tekintélyét. Az év végi parlamenti választásokon ezen szeretnének változtatni, visszatéríteni Romániát arra az útra, amelyen az utóbbi években haladt, és érdekvédelmi szempontból sok eredményt ért el az RMDSZ – fogalmazta meg a közeli célokat Markó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. szeptember 12., péntek

Népviseletben ünnepel a Sóvidék Kibéden

Felvonulással, istentisztelettel, népviseleti bemutatókkal és kulturális műsorral zajlik a VII. Sóvidék Népviseletben rendezvény szeptember 20-án Kibéden, ahol egész nap színes programok várják a közösséget.

Népviseletben ünnepel a Sóvidék Kibéden
Népviseletben ünnepel a Sóvidék Kibéden
2025. szeptember 12., péntek

Népviseletben ünnepel a Sóvidék Kibéden

2025. szeptember 11., csütörtök

Az unitárius közösség központjává válik Szejkefürdő

Úrvacsoraosztással és koszorúzással, gyereksátorral és lelki programokkal várják az érdeklődőket szeptember 13-án, szombaton a Szejkefürdői Unitárius Találkozón, amelynek idei mottója: „Itt vagyok, engem küldj!”

Az unitárius közösség központjává válik Szejkefürdő
2025. szeptember 10., szerda

Ismét meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság szerdán újabb 30 nappal meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be a Hargita megyei prefektúra.

Ismét meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon
2025. szeptember 10., szerda

Bezár a székelyudvarhelyi városi strand

Véget ér a strandolás időszaka Székelyudvarhelyen: szeptember 14-én, vasárnap bezár a városi strand.

Bezár a székelyudvarhelyi városi strand
Bezár a székelyudvarhelyi városi strand
2025. szeptember 10., szerda

Bezár a székelyudvarhelyi városi strand

2025. szeptember 09., kedd

Életveszélyes iskolaépület miatt online zajlik az oktatás

Egyelőre online oktatással kezdődött el tanév a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola diákjainak, miután veszélyessé nyilvánították a tanintézmény főépületét. Abban bíznak, hogy átmenetileg bentlakásukban szervezhetik meg a tanórákat.

Életveszélyes iskolaépület miatt online zajlik az oktatás
2025. szeptember 09., kedd

Leállították a nagygalambfalvi sportcsarnok építését

Bár idén befejeződhetett volna a nagygalambfalvi sportcsarnok megépítése, pénzhiány miatt fél évre leálltak a munkálatok. A polgármester nem biztos benne, hogy az államnak a megadott időre sikerül előteremtenie a szükséges anyagiakat.

Leállították a nagygalambfalvi sportcsarnok építését
2025. szeptember 09., kedd

Délutánig vízhiányra kell számítani Székelyudvarhely számos háztartásában

Meghibásodás miatt több városrészben és utcában szünetel a vízellátás kedden Székelyudvarhelyen – közölte a polgármesteri hivatal. A szolgáltatás újraindulására délután lehet számítani.

Délutánig vízhiányra kell számítani Székelyudvarhely számos háztartásában
2025. szeptember 09., kedd

Teljes útlezárás a Bethlen Gábor utca egy részén

Teljes útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen a Bethlen Gábor utca egy szakaszán, ahol a Harvíz Rt. vízvezetéket cserél.

Teljes útlezárás a Bethlen Gábor utca egy részén
2025. szeptember 08., hétfő

Buszjáratot indítanak a tanulóknak az Orbán Balázs Általános Iskola felújítása alatt

Buszjárattal segítik az Orbán Balázs Általános Iskola diákjainak közlekedését Székelyudvarhelyen: szeptember 9-től új iskolás buszjárat indul a tanintézmény felújítása miatt, amely reggel és délután is szállítja a tanulókat.

Buszjáratot indítanak a tanulóknak az Orbán Balázs Általános Iskola felújítása alatt
2025. szeptember 08., hétfő

Rekordidő alatt épülhet meg a korondi bölcsőde

Mindössze két hónapja kezdődött el a korondi bölcsőde megépítése, de már állnak a falak és a tetőszerkezettel dolgozik a kivitelező. A tervek szerint novemberben be is fejezik a munkát, ám az intézmény üzemeltetésére még várni kell.

Rekordidő alatt épülhet meg a korondi bölcsőde