
Fotó: Kristo Robert
A kötelező lakásbiztosítást szabályozó törvény visszásságairól szóló hétfői cikkünk kapcsán több olvasói kérdés is felmerült a nemrég bevezetett új jogszabály részleteiről. Többen arra panaszkodnak, hogy egy „árukapcsolással” már év elején rájuk erőltettek egy lakásbiztosítási szerződét is, mások azt nem tudják, hogy a jelzáloggal terhelt vagy banki hitelből vásárolt lakásukra megkötött teljes körű biztosítás mellé kell-e kötelezőt kössenek. A kérdésekkel ismét felkerestük Bíró Albint az Országos Biztosítási Felügyelet Tanácsának a tagját.
2010. szeptember 01., 16:522010. szeptember 01., 16:52
2010. szeptember 01., 17:132010. szeptember 01., 17:13
Fotó: Bodnár Arthur
Egy központi napilap birtokába jutott egy belső körlevél, melyben egy biztosítótársaság központja arra utasítja kirendeltségeit, hogy ne kössenek kötelező lakásbiztosítást a gyakori áradásoknak kitett területeken. Arra hivatkoznak, hogy a Katasztrófák Elleni Biztosítási Csoport (PAID) nem téríti meg ezeket a károkat. Elméletileg tehát előfordulhat olyan helyzet, hogy az áradások által veszélyeztetett lakóépületek tulajdonosai finom elutasításban részesülnek a biztosítónál és nem tudnak kötelező lakásbiztosítást kötni, ráadásul még meg is bírságolhatják őket a kötelezettség elmulasztása miatt. A gyakorlatban ez nem szabadna előforduljon, mert a PAID-be tartozó biztosítótársaságok törvényszegést követnek el, ha megtagadják a kötelező lakásbiztosítás megkötését – tájékoztatott Bíró Albin. Az ügyfelek ebben az esetben panaszt tehetnek a biztosító ellen, ugyanis a törvény elég világosan kimondja, hogy a csoportba tartozó biztosítótársaságok minden, lakáscélra épült és arra használt ingatlanra meg kell kössék a biztosítást a PAID nevében – teszi hozzá a szakember. Panaszt a biztosítási felügyeletnél, illetve a PAID-nél is lehet.
Mint megtudtuk, létezik megoldás arra az esetre is, ha valaki olyan biztosítóval akar lakásbiztosítást kötni, amely nem tagja a PAID-nek. Ebben az esetben a kötelező 10 vagy 20 euró értékű, természeti katasztrófák (árvíz, földrengés, földcsuszamlás) elleni biztosítást a PAID csoport valamelyik tagjával kell megkötnie, a választott biztosítónál pedig a 20 000 eurónál magasabb károkra köthet felülbiztosítást. Ilyen helyzetbe leginkább azok kerülnek majd, akik banki hitelből vásárolt vagy jelzáloggal terhelt ingatlanok tulajdonosai, ők ugyanis teljes körű lakásbiztosítást kell kössenek és ezt általában a bank által ajánlott biztosítónál teszik meg, amely nem feltétlenül tagja a PAID-csoportnak.
Így a természeti katasztrófák által okozott esetleges károkat, 20 000 euróig a 20 euró értékű kötelező lakásbiztosítás, a fennmaradó kárértéket pedig a választott biztosító fedezi. Fontos azonban tudni, hogy a július 15-e előtt megkötött árvíz, földrengés és földcsuszamlás elleni biztosítások mind érvényesek, függetlenül attól, hogy azt melyik biztosítónál kötötték meg. Tehát nem kell újat kötni helyettük, amíg le nem járnak – tudtuk meg Bíró Albintól. Ez érvényes azokra a gépkocsi és egyben lakástulajdonosokra is, akikre év elején a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással az akkor még nem kötelező lakásbiztosítást is ráerőltették, vagy egy árukapcsolással kedvezményes áron adták el számukra. Amíg az a lakásbiztosítás érvényben van, addig nekik sem kell újat kötniük – mondta el Bíró Albin.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
szóljon hozzá!