
Fotó: matyas szabolcs
Jelentősen csökkent a karácsonyfának való fenyőfák kitermelése az elmúlt két évben, mivel tavaly óta a kivágási engedély megszerzéséhez már egy környezetvédelmi hatástanulmányt is el kell végeztessenek a kérelmezők. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szakemberei úgy tapasztalják, tavalyelőtthöz képest a harmadánál is kevesebb fenyőfára kérnek kivágási engedélyt a megyében.
2009. december 14., 17:342009. december 14., 17:34
Fotó: matyas szabolcs
„Hétfőig összesen hét engedélyt kértek, mi hatot adtunk ki. A jóváhagyás 2400 fenyőfa kivágására szól, illetve ma kaptunk még egy kérést 950 fenyő kivágására” – közölte hétfőn Both József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség természetvédelmi irodájának vezetője. A kérelmezők mind elvégeztették a szükséges környezetvédelmi hatástanulmányt, hiszen csak ennek birtokában igényelhetik a kivágási engedélyt – mondta Both József.
Egyébként idén Udvarhelyszékről még egyetlen karácsonyfának való fenyőfa kitermelésére sem kértek engedélyt, a legtöbb fát Hargita megye északi részéről, Maroshévíz térségében és a Gyímesekben termelték ki, mondta az irodavezető, aki úgy véli, ha voltak Székelyudvarhely környékén törvényes fenyőfakivágások, akkor azok a fák faiskolából származnak, ugyanis ezek tulajdonosai nem kell engedélyt kérjenek a kivágásra.
Székelyudvarhelyen a napokban a város számos pontján, többek között a piacokon is megjelentek a fenyőfaárusok. A fák ára 25–300 lej között változik.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Románia kérésére rendkívüli ülést tart az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében; Oana Țoiu román külügyminiszter a nemzetközi jogsértésekről és az Oroszország tettei által generált kockázatokról fog beszélni.
Nicușor Dan szerint a gyermeknap többet jelent egy örömteli pillanatnál, a társadalom elkötelezettségét jelenti egy olyan környezet megteremtése iránt, amelyben minden gyermek védelmet, odafigyelést, tiszteletet és bátorítást kap álmai követésére.
Egy felnőtt és két gyermek került kórházba hétfőn, miután négy személygépkocsi ütközött össze az 1-es országúton Felek (Avrig) Fenyőfalva (Bradu) felőli kijáratánál, Szeben megyében.
Előre tervezett karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt több településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő napokban – közölte az Electrica áramszolgáltató vállalat.
A World Vision Románia által megkérdezett tinédzserek közel negyede azt mondja, hogy a felnőttek ritkán vagy szinte soha nem hallgatják meg őket – derül ki szervezet gyermeknap alkalmából végzett felméréséből.
Az államfő szerint az eltávolítása hatással lehet a jogállamisági feltételekhez kötött uniós források lehívására is.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
A vízbefulladásos balesetek megelőzését, valamint a felelős magatartás erősítését célzó országos kampányt indít június 1. és augusztus 31. között az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok; a riasztás 21 megyében – köztük a székelyföldiekben – érvényes a nap folyamán.
Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt – mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján.