Övék a legszebb udvarhelyszéki konyhakert

Lezárult szerdán a tavasszal meghirdetett Legszebb konyhakert verseny, melyre Udvarhelyszéken két kategóriában lehetett benevezni. A vegyes kert székelyudvarhelyi díjazottja öt részvevő közül került ki, a csoport kategóriának viszont csak egy versenyzője volt.

Dósa Ildikó

2016. szeptember 08., 13:572016. szeptember 08., 13:57

2016. szeptember 08., 19:482016. szeptember 08., 19:48

Cseke Árkosi Károly és agrármérnök felesége több mint tíz éve kertészkednek a Székelyudvarhely melletti Szejkén. Tizenegy ár területen termesztenek zöldséget, fűszer- és gyógynövényt. A háromszáznál több fajtát nagy odafigyeléssel gondozzák, ökoegyensúlyban a föld alatti és föld feletti élővilággal. Kora tavasztól folyamatosan terem a kert, már bújik elő a harmadik vetés: fekete retek, kapor és kínai kel. A házaspár célja a biokertészet, különösen figyelnek arra, hogy tevékenységük során a legkevésbé bolygassák meg az élővilágot, a növényvédelmet természetes, organikus szerekkel végzik. A sokszínűség egyik célja a növények versenyeztetése: amelyik fajta a legjobban bírja, azt termesztik majd tovább. Mivel tudatos tervezéssel sok olyan növény is termeszthető, ami nem őshonos vidékünkön, sok különlegességnek számító növénnyel is próbálkoznak. Ilyen például a póréhagyma, padlizsán, kínai kel, zellerszár és az okra (paszulyféle).

Sajnos csak a palántázási időszakban van lehetőségük a talaj és esővíz használatára, utána már kénytelenek öntözni a zöldségkert csöpögtetős rendszerével. A terményeket otthonról értékesítik, és rövid ideje kacérkodnak már a zöldségek szárításának és aszalásának gondolatával is.

A kerti zöldségek, fűszernövények mellett különböző direkt termő és oltott csemegeszőlővel is próbálkoznak, ugyanakkor ötven gyümölcsfát nevelnek. A fiatal gyümölcsös fái – többféle cseresznye, meggy, barack, alma, szilva és körte – az utóbbi években kezdtek teremni.

A Legszebb konyhakert programot a háztáji zöldség- és gyümölcstermesztés ösztönzésére hozták létre. A Székelyföldet átfogó programra Maros megyében tizenöt, Hargita és Kovászna megyében harminc kertet neveztek be. Tavaly csaknem a teljes Udvarhelyszékről voltak jelentkezők, ám idén csupán tízen voltak, közülük hat versenyző nevezését fogadták el. „Mivel a tavaly benevezettek hetven százaléka nem figyelt kellőképpen a kert gondozására, az elgyomosodott, ezért idén úgy döntöttünk, kevesebb részvevővel és magasabb minőséggel visszük végig a versenyt” – fogalmazott Jakab Ernő, az Udvarhelyszéki Mezőgazdászok Egyesületének elnöke.

A Székelyföldi Bio Egyesület társszervezésében végzett zsűrizés eredményeként a Cseke Árkosi Károly és felesége által gondozott konyhakert bizonyult a legszebbnek Udvarhelyszéken. A csoport kategória egyedüli részvevője a székelyudvarhelyi Villanytelepi Napközi Otthon volt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 22., szerda

Kétnapos programmal készülnek a szejkefürdői majálisra

Kerékpáros felvonulással, előadásokkal, filmvetítésekkel és családi programokkal várják az érdeklődőket a székelyudvarhelyi majálison, amely idén is a Szejkefürdőn lesz április 30-án és május 1-jén.

Kétnapos programmal készülnek a szejkefürdői majálisra
Hirdetés
2026. április 20., hétfő

Írói naplókat mutatnak be a Haáz Rezső Múzeumban

Megnyitják az írói naplókat bemutató vándorkiállítást, amely április 22-én érkezik Székelyudvarhelyre, a Haáz Rezső Múzeumba.

Írói naplókat mutatnak be a Haáz Rezső Múzeumban
2026. április 19., vasárnap

Módosul a 4-es busz útvonala és menetrendje Székelyudvarhelyen

Megváltozik a 4-es autóbusz útvonala és menetrendje április 20-tól, a járat mindkét irányban érinti a Riverside lakóparkot Székelyudvarhelyen

Módosul a 4-es busz útvonala és menetrendje Székelyudvarhelyen
2026. április 17., péntek

Könyvtári érdekességeket mutat be Róth András Lajos

Róth András Lajos nyugalmazott könyvtárőr tart előadást április 23-án, csütörtökön Székelyudvarhelyen.

Könyvtári érdekességeket mutat be Róth András Lajos
Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Jubilál a csendőrség: egyenruhában és civilben is együttműködve

Sporteseményekkel ünnepelt csütörtökön az idén 35 éves Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság székelyudvarhelyi egysége. A cél az volt, hogy még jobban összekovácsolódjon a csapat, és fejlesszék kapcsolataikat a többi hatósággal.

Jubilál a csendőrség: egyenruhában és civilben is együttműködve
2026. április 16., csütörtök

Székelylengyelfalván találkoznak az udvarhelyszéki egyházi kórusok hétvégén

Egyházi kórusok találkozóját szervezik meg Székelylengyelfalván: a székelyudvarhelyi főesperesi kerület kórusainak 26. találkozóján mintegy 430 résztvevő és 18 kórus lép fel április 18-án, szombaton.

Székelylengyelfalván találkoznak az udvarhelyszéki egyházi kórusok hétvégén
2026. április 15., szerda

Elhagyta a barlangját a sóskúti diákszálló közelében telelő hárombocsos anyamedve

Távozott a Székelykeresztúrhoz tartozó Sóskút közelében telelő hárombocsos anyamedve, amelynek ottlétéről február elején szereztek tudomást a hatóságok. A nagyvadak üregét szerdán tömték be a vadászok, illetve a polgármesteri hivatal munkatársai.

Elhagyta a barlangját a sóskúti diákszálló közelében telelő hárombocsos anyamedve
Hirdetés
2026. április 15., szerda

Terület- és ingatlancserékkel látnak hozzá Homoródfürdő fejlesztéséhez

Területeket és ingatlanokat cserélt Hargita Megye Tanácsa és a szentegyházi önkormányzat Homoródfürdőn a település turisztikai fejlesztése érdekében. A jelenlegi helyzetről, a fejlesztési stratégiáról és a kihívásokról is érdeklődtünk.

Terület- és ingatlancserékkel látnak hozzá Homoródfürdő fejlesztéséhez
2026. április 15., szerda

Az idei gyümölcstermés pótolhatja a tavalyi kiesést

A fagykárok szempontjából legkritikusabb időszakot megúszták idén a gyümölcsöskertek, ha kitartanak a kedvező körülmények, jó lesz az idei termés. Az is körvonalazódik, hogy miért nem kaphatott kártérítést múlt évre a gyümölcstermesztők egy része.

Az idei gyümölcstermés pótolhatja a tavalyi kiesést
2026. április 14., kedd

Az Osztrák–Magyar Monarchia idejéből származó vasúti sín került elő Székelyudvarhelyen

Több mint százéves, még az Osztrák-Magyar Monarchia idejéből származó sínt szedtek fel Székelyudvarhelyen, a Vásártér utcai vasúti átkelőnél. Várhatóan jövő hónapban felújítási munkálatok kezdődnek.

Az Osztrák–Magyar Monarchia idejéből származó vasúti sín került elő Székelyudvarhelyen
Hirdetés