
Fotó: Veres Nándor
Székelyudvarhelyről dr. Csáki Mária lett Az év praxisa a Kárpát-medencében elnevezésű verseny első helyezettje. A szakmai zsűri által kiválasztott tíz erdélyi praxis közül négy udvarhelyszékire interneten szavazhattak a páciensek.
2012. február 01., 21:172012. február 01., 21:17
2012. április 25., 14:482012. április 25., 14:48
Szükség esetén a pácienseket otthonaikban vizsgálja meg a családorvos
A múlt évben a magyar Országos Alapellátási Intézet által meghirdetett pályázatra az egész Kárpát-medencéből érkeztek jelölések. Közel százezren szavaztak, a legtöbb voksot pedig – mintegy 5000-et – dr. Csáki Mária székelyudvarhelyi családorvos kapta, így ő végzett az első helyen. A doktornő február 1-jén reggel érkezett haza a budapesti díjátadóról, lakásán fogadott bennünket – a családorvoslás jelentőségéről és a páciensek visszajelzésének fontosságáról beszélgettünk.
A világhálón lehetett szavazni
„Egy magyarországi cég vásárhelyi kirendeltségének gyógyszerügynökétől tudtuk meg, hogy tavaly óta itthonról is lehetőség nyílt a pályázásra. A felhívást kitettük a rendelőbe, onnan tájékozódtak a pácienseink” – adta tudtunkra dr. Csáki Mária. Az említett pályázat első körében, november 30-áig páciensek küldhettek be háziorvosukról és asszisztenséről szóló történeteket. A 218 érvényes ajánlás között a doktornőről három rövid méltatás érkezett az intézet honlapjára. Ezekből 20-at – tíz anyaországit és ugyanannyi határon túlit – egy szakemberekből álló zsűri javasolt továbbjutásra, dr. Csáki Máriáén kívül még három udvarhelyszéki praxist. A második körben, december 15-étől 31-éig a nagyközönség interneten szavazott a kiválogatottakra. Ezek alapján dőlt el a 10–10 praxis végleges sorrendje, vagyis hogy ki nyerte Az év praxisa a Kárpát-medencében pályázat díjat.
Dr. Csáki Mária és csapata nyerte Az év praxisa a Kárpát-medencében díját
Fontos a páciensek jó ismerete
„Az első kör lejárta után, december közepén tudtam meg, hogy benne vagyok a zsűri által kiválasztott tízben” – avatott be az orvosnő, aki az egyetem elvégzését követően hét évet Homoród mentén dolgozott, 1996-tól pedig családorvosként Székelyudvarhelyen rendel. „A gyermekeknek is hozzá kellett szokniuk ahhoz, hogy anyu nincs, talán ezért is nem választotta egyik sem az orvosi szakmát” – meséli mosolyogva.
Elmondása szerint a családorvosok egyfajta szűrőrendszerként működnek, hiszen minden ember elsőként a családorvoshoz megy panaszaival. „Nekünk kell eldöntenünk, hogy tudjuk-e orvosolni a problémát, vagy esetleg el kell küldenünk további kivizsgálásokra. Mi ismerjük igazából a beteget, sok esetben családi hátterével is tisztában kell lennünk, hiszen nemcsak a fizikai gondokat orvosoljuk, hanem a lelkiekre is oda kell figyelnünk” – világosított fel a családorvos. Jelenleg 2800 páciense van, egyharmaduk krónikus beteg, az idősebbekhez, akik ágyhoz vannak kötve, leggyakrabban a rendelési idő után látogat el. „Nagyon jólesett az ajánlásokat olvasva, hogy a páciensek ezeket a dolgokat értékelik, igazából ez jelentette a legnagyobb ajándékot számomra” – vallotta dr. Csáki Mária.
Négy udvarhelyszéki a legjobb tíz között
A díjátadásra január 31-én Budapesten került sor, ahol párhuzamosan díjazták a 10–10 anyaországi és erdélyi praxist. A zsűri által Erdélyből beválogatott praxisok között három székelyudvarhelyi és egy bögözi is volt. A páciensek, ismerősök szavazatai alapján az első díjat dr. Csáki Mária, a harmadikat pedig dr. Veres Rózsa nyerte. Hatodik lett dr. Orbán Sándor praxisa, aki szintén Udvarhelyen rendel, ötödik pedig dr. Nagy Gizella, aki Bögözben dolgozik családorvosként. Dr. Csáki Mária nyereménye Buczkó Imre festőművész alkotása, rendelője pedig egy vérnyomás-, illetve vércukorszint-mérővel, valamint egy 500.000 forintot érő EKG-készülékkel gazdagodott. A doktornő és asszisztensei egy magyarországi továbbképzést is nyertek, teljes ellátással.
„Számomra az is nagy ajándék volt, hogy ott lehettünk a díjátadón. Kint talán jobban elismerik a háziorvosok munkáját, legalábbis amikor átadták az oklevelet, azt éreztem”– vallotta a doktornő, majd hozzátette: a közel 5000 szavazatot pedig a pácienseim részéről egyfajta visszajelzésnek tekintem.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!