Pontosan 19 évvel ezelőtt dr. Lupşa Alexandru idegsebész egy új alapítványt hozott létre Marosvásárhelyen azzal a céllal, hogy a beteg gyerekek beilleszkedhessenek a társadalomba, amely nem mindig jó és empatikus velük szemben. Az Alpha Transilvana Alapítvány – ahol szakemberek foglalkoznak autista, illetve különböző fogyatékkal élő gyerekekkel, fiatalokkal – március 17-én ünnepelte fennállásának tizenkilencedik évfordulóját.
2011. március 17., 16:592011. március 17., 16:59
2011. március 17., 19:342011. március 17., 19:34
Az Alpha Transilvana Alapítvány Tudor lakónegyedbeli háromemeletes, 1900 négyzetméteres székhelyét 2002-ben adták át. 1993–2001 között a munkaközösség azon fáradozott, hogy holland támogatást szerezzen az építkezéshez, a központok felszereléséhez. Jelenleg két csoportban 3–10 éves autista gyerekek, kettőben pedig súlyos szellemi fogyatékos és motorikus problémákkal küszködő 7–18 éves fiatalok társadalmi beilleszkedését segítik elő. Egy csoport pedig a 3–6 éves szellemi sérült és motorikus betegségekkel született gyerekeknek segít az integrálódásban.
Egészséges gyerekek fejlődésére is figyelnek
A nappali foglalkoztatón kívül rekuperációs tornagyakorlatokkal, képességfejlesztő játékokkal logopédusok, pszichológusok, kinetoterapeuták segítik a gyerekek fizikai, kognitív és érzelmi fejlődését, ugyanakkor csoportos és egyéni tanácsadással is szolgálnak a szülőknek. Csemete klub, babalubickolás, szülés utáni tornagyakorlatok kismamáknak és kisbabáknak, illetve a szülőkkel való beszélgetések teszik teljessé az alapítvány munkáját. Ezenkívül a 18–40 éves fogyatékkal élő felnőttek munkakeresési, illetve beilleszkedési folyamatában is segítséget nyújtanak, de saját péksége is van az alapítványnak, ahol fogyatékkal élő fiatalok segítenek a munkavégzésben, ugyanakkor ez némi pénzforrást is jelent a szervezet számára.
A beilleszkedés a cél
Az alapítvány születésnapja alkalmából kiscsoportokba szerveződve mutatták be meghívottaiknak a szervezet székhelyét, foglalkoztató központjaik tevékenységeit, de azt is megnézhettük, hogyan dolgoznak pszichopedagógusaik, pszichológusaik, kinetoterapeutáik, illetve más szakemberek. Rövidfilmek bemutatásával pedig azt a fejlődést is végigkövethettük, amelyen számos szellemi és motorikus problémákkal küszködő gyerek keresztülment az évek folyamán. Míg a 2009–2010-es tevékenységi szakaszban 26 gyerek vette igénybe a Kitartás (Perseverenţa) névre keresztelt nappali foglalkoztató központ szolgáltatásait, addig ebben az évben már 32 gyerek jár ide. Az alapítvány legfőbb célja a gyerekek fejlődése és beilleszkedése egy olyan világba, amely nem mindig jó és empatikus velük szemben – hangsúlyozta Andreia Moraru, az alapítvány igazgatója.
Györki Éva – az alapítvány „szimbóluma”
A rendezvényen jelen volt az a személy is, aki legtöbbször a kulisszák mögött marad, de jelentős szerepet tölt be az alapítvány életében: dr. Lupşa Alexandru idegsebész, az Alpha Transilvana megálmodója és megalapítója. „Az alapítvány annyi év után is megtartotta kezdeti szellemiségét, csupán új, fejlettebb formába csomagolta azt” – mondta az idegsebész, aki az alapítvány munkáját ahhoz a népballadához hasonlította, amely sok nemzet irodalmában fellelhető: Manole Mesteréhez, aki kemény munkával, sok tanácskozással és a megoldások folyamatos keresésével épített maradandót. A szervezetet megálmodó idegsebész elismerését és háláját fejezte ki Györki Évának, az Alpha Transilvana Alapítvány egykori igazgatójának tevékenységéért, fáradozásáért – az alapítvány szimbólumának nevezve az egykori intézményvezetőt, akinek egy díjat is átnyújtott az alapító. A szervezet vezetői oklevéllel díjazták a szülői bizottság munkáját is, illetve köszönetüket fejezték ki az Alpha Transilvana Alapítvány támogatóinak és munkatársainak.
Az idei év első hét hónapjában a nyers adatok szerint 5,6 százalékkal nőtt a gépjármű-kereskedelem forgalma 2024 első hét hónapjához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Nagyszabású rendőrségi akció zajlott kedden Kovásznán városában, valamint Zágon, Zabola, Barátos és Kommandó községekben. Faanyagot és illegálisan birtokolt metilalkoholt is lefoglaltak.
Közúti baleset történt 11-es országúton, Uzon közelében. A rendőrségi tájékoztatás szerint két autó ütközött: az egyik jármű az úttesten állt, amikor egy másik, Brassó irányából Bákó felé tartó autó nekihajtott.
Közúti baleset történt kedden, délelőtt Sepsikőröspatak közelében. Egy nő autója az árokba borult, ő és utasa is megsérült.
Őrizetbe vették Dubajban Horațiu Potra zsoldosvezért a román hatóságok által ellene kiadott nemzetközi körözés alapján – nyilatkozták szerdán az Agerpresnek ügyészségi források.
A képviselőház által szerdán döntő házként elfogadott törvénytervezet értelmében az állami és magánkórházak egyaránt kötelesek minden kórteremben pánikgombot felszerelni és működőképes állapotban tartani.
Térfigyelő kamerás felvételt tettek közzé arról a tegnap esti balesetről, amelyben egy nő életét vesztette Iași megyében.
Az alkotmánybíróság szerdán elutasította az AUR, az SOS Románia és a POT beadványát és alkotmányosnak nyilvánította az autonóm szabályozó hatóságok működésének hatékonyabbá tételét célzó jogszabályjavaslatot – értesült az Agerpres alkotmánybírósági forrás
Lehűlésre figyelmeztető előrejelzést adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország szinte egész területére.
A Hargita és Kovászna megyei rendőrség is jelezte, hogy a megyékben működő oktatási intézmények is megkapták a fenyegető leveleket. Sőt, Maros megyébe is küldtek fenyegetést, már másodszor, ugyanis a hét elején is rajta voltak a listán.
szóljon hozzá!