Fotó: Teutsch Tamás
Vasárnap parlamenti választások. Székelyföld számára a legfőbb kérdés, hogy a magyar képviseletnek mekkora súlya lesz a bukaresti döntéshozatalban, és lesz-e ereje kormányra jutni. A választások tétjéről Tánczos Barnát, az RMDSZ Hargita megyei szenátorjelöltjét kérdeztük.
2024. november 26., 12:402024. november 26., 12:40
– A kampány utolsó napjaiban vagyunk, az elmúlt hetekben bejárta Csíkszéket. Mit mondanak az emberek, mit tapasztalt?
– Nem csak a kampányban jártam be Csíkszéket, hiszen az elmúlt négy év is arról szólt, hogy kormányon és ellenzékben is a helyi önkormányzatokkal együttműködve igyekeztünk a legjobb megoldásokat megtalálni az itt élők problémáira. Olyan programokat indítottunk el, amelyekkel a településeink fejlesztését szolgáltuk, akár az iskolák felújításáról, sportlétesítmények építéséről, az erdők újratelepítéséről, a víz- és csatornahálózatok építéséről, a betétdíjas rendszerről vagy a medvekérdésről beszélünk, amelyben csak mi mondtuk, hogy fontosabb az emberi élet, mint a medve. Jobb életkörülményeket teremteni a székelyföldi emberek számára: ez a célja a bukaresti képviseletnek, ez az, amit más nem vállal fel, ha mi nem vagyunk ott a döntéshozatalban.
Fotó: Teutsch Tamás
Az elmúlt hetekben minden településen több tucatnyi házba tudtunk bekopogtatni az RMDSZ-es csapattal. Beszéltünk a problémákról és az elvárásokról is. Én azt tapasztalom, hogy az a jó eredmény, amit tavasszal a helyhatósági és az európarlamenti választásokon fel tudtunk mutatni, bizakodást hozott a közösségbe.
De azt is látják, hogy ma az állam nem segít, hanem szekál, megnehezíti a gazdák, a vállalkozók, az egészségügyi ellátásra szorulók, a diákok dolgát. Nő az állam, a bürokrácia és a kiszámíthatatlanság – közben csökken a polgárok iránti tisztelet és a lakosság száma. Ezen kell változtatnunk, és ehhez ott kell lennünk, a döntéshozatalban, és lehetőleg a kormányban is, hogy a rossz döntések helyett a józan ész programját tudjuk megvalósítani.
– Mit jelent a józan ész programja, miért fontos Székelyföldnek, hogy az RMDSZ kormányra kerüljön?
– Mi kiszámíthatóságot és biztonságot szeretnénk az állampolgároknak. Az RMDSZ eddig is kiállt a helyi kisvállalkozások, kistérségek, családok mellett, ezek az elemek azonban hiányoznak a többi párt kormányprogramjából. Ezért mondjuk, hogy
És világosan láthattuk az elmúlt 35 évben is, hogy az RMDSZ-en kívül nincs más politikai erő, amely Erdély jövőjét tűzné zászlajára, az erdélyi önkormányzatok, települések fejlesztését.
Fotó: Teutsch Tamás
Az utóbbi négy-öt évben megerősödtek a magyarellenes erők Romániában, ami óriási veszély a közösségünkre nézve. Ha nem vagyunk ott a döntéshozatalban, senki nem védi meg az erdélyi magyarokat. Csak mi tudjuk megvédeni anyanyelvünket, nemzeti szimbólumainkat, közösségi javainkat.
Ehhez most a legfontosabb feladat, hogy részt vegyünk a szavazáson és megmutassuk, hogy a sorsukról nem dönthetnek mások, nélkülük.
– Magas részvételt jósolnak, ez hogyan befolyásolhatja a választások kimenetelét magyar vonatkozásban?
– Az elmúlt 35 évben az erdélyi magyarok megtanulták, hogy az egyetlen esélyünk arra, hogy bele tudjunk szólni az ország nagyügyeibe, az, hogyha van egy erős magyar közösség, és ez az erős közösség tudatos is. Tudja, hogy ezt a csatát csak úgy lehet megnyerni, hogyha mi ott vagyunk a parlamentben, erdélyi magyar képviselet van a román parlamentben, jobb esetben kormányon van az erdélyi magyarok képviselete.
Fotó: Teutsch Tamás
A magas részvételre egyetlen válaszunk lehet: mi még jobban megmozdulunk, és erőt mutatunk. Mert
Ehhez kell az erős magyar képviselet, és ezért kell december 1-jén megmutassuk, hogy velünk számolni kell!
(X – fizetett hirdetés)
Készült az RMDSZ megbízásából, MFC-azonosító: 13240004.
Comandat de UDMR, cod MFC: 13240004.
Nemzetközi díjat nyert egyedülálló, saját tervezésű kültéri sütő és főző kerti bútorával Bene János. A Csíkszeredában élő, vasmegmunkálással, kovácsmesterséggel, műemlék-vasalatokkal foglalkozó mérnökkel beszélgettünk.
Az egészségügyi rendszert sújtja leginkább a jövő évi megszorító intézkedéseket részletező „salátarendelet” a közalkalmazotti bérek befagyasztása miatt.
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
A kormány elképzelései szerint jövő évtől 800 lej értékű üdülési utalványban részesülnek a közalkalmazottak, azzal a feltétellel, hogy ezt az összeget saját zsebből kipótolják további 800 lejjel.
A térségünkben egyre kiélezettebbé váló juhászkutya-problémára próbáltak megoldást keresni az állattartó gazdák, a juhászkutya-tulajdonosok és a természetjáró turisták képviselői, akik szombaton Szentegyházán ültek egy asztal köré.
Koronkára hívták ki szombaton délután a Maros megyei tűzoltókat, ahol egy lakóház gyulladt ki.
A kormánypalotában ülésezett szombaton az Országos Érdekegyeztető Tanács. A román sajtóban máris kiszivárgott a költségcsökkentést tartalmazó rendelettervezet.
Az utazási kedvezményeik visszavágása miatt aggódnak a romániai egyetemisták, akik egy közleményben fejezik ki nemtetszésüket a kormány kilátásba helyezett megszorító intézkedései miatt.
Noha egy légitársaság távozik a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről januárban, az utasokat nem hagyják cserben: a Fly Lili helyét vélhetően a Ryanair veszi át, ugyanakkor a Wizz Air célállomásait is növelik.
A hegy nem divatbemutató-kifutó, a jég nem bocsát meg – figyelmeztetnek a hegyimentők, arra kérve a sípályákra, gyalogtúrákra indulókat, hogy csakis előzetes tájékozódás után és megfelelő felszereléssel induljanak útnak.