Hargita megyében több mint száz pályázat vár még kifizetésre
Fotó: Veres Nándor
Hatvan Hargita megyei háztartásban már napenergiával állíthatják elő a meleg vizet azokkal a nemrég felszerelt napkollektorokkal, amelyek megvásárlására a Zöld Ház programban pályáztak az ingatlanok tulajdonosai. A 2016-os kiíráson sikeresen pályázók harmada kapta meg mostanáig az állami támogatást.
2018. február 16., 13:232018. február 16., 13:23
Összesen 107 Hargita megyei pályázónak kell még benyújtania az elszámolási dossziét a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez ahhoz, hogy megkapja a 2016-os Zöld Ház programban igényelt hatezer lejes állami támogatást fűtésrendszere fejlesztésére – tudtuk meg Domokos László Józseftől, a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetőjétől. Hatvan pályázónak viszont már utalta a támogatást az Országos Környezetvédelmi Alap, miután ők benyújtották az elszámolást a megyei környezetvédelmi ügynökséghez.
A 2016 őszén leadott pályázatok elbírálása meglehetősen hosszas volt, az Országos Környezetvédelmi Alap 2017 októberében tette közzé a jogosultak legutóbbi listáját. Hargita megyében decemberben kötötték meg az utolsó támogatási szerződéseket. A sikeres pályázóknak tíz hónapjuk van arra, hogy megvásárolják és felszereltessék a napkollektorrendszereket, majd összeállítsák az elszámolási dossziét. A megyében összesen 206-an pályáztak támogatásra,
közülük 11-en pályázatuk visszautasításának megóvása nyomán – közölte a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője.
Hargita megyében minden pályázó napkollektorra igényelte a hatezer lejes állami támogatást, és csupán egyikük nem kapja meg a teljes összeget, csak a felét. A támogatásigénylések összértéke eléri az egymillió lejt. Az Országos Környezetvédelmi Alap által közzétett elbírálási listákból kiderül, hogy legtöbben – majdnem negyvenen – a megyeközpontban kértek finanszírozást fűtésrendszerük megújuló energiát hasznosító berendezéssel történő korszerűsítésére. A többi településen tíz alatt van a jogosultak száma:
Ismét leállt
A Zöld Ház program 2016-os kiírásának lebonyolítása megváltozott a korábbi gyakorlathoz képest: a projekt megyénkénti költségvetését a népesség alapján határozták meg, Hargita megyének így 1,2 millió lej jutott. Ez kétszáz pályázat finanszírozására lett volna elegendő, a program népszerűsége viszont olyan nagy volt, hogy a meghirdetés reggelén már hatszáznál is többen álltak sorba a környezetvédelmi ügynökség épülete előtt, hogy az elsők között pályázhassanak. A pályázatok számát illetően Hargita megye országosan is az elsők között volt a Zöld Ház program előző kiírásain. Ezért sokan nehezményezték, hogy az első pályázási hullám után nem osztották újra a projektre szánt éves költségvetést, hiszen több megye is volt, ahol nem használták fel a jóváhagyott keretösszeget. Bár tervezték a program folytatását, sőt múlt év tavaszán jóvá is hagyták a 2017-es költségvetést, végül a környezetvédelmi minisztérium tavaly nem írta ki az újabb pályázatot.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!