Fotó: Erdély Bálint Előd
Az egyelőre még nem ismert, hogy az országszerte sztrájkoló bányászok célt értek-e tiltakozásukkal, de a parajdi sóbánya szakszervezeti vezetője a Székelyhonnak azt mondta, hogy szombattól újraindul az idegenforgalmi tevékenység a sóbányában.
2019. november 09., 10:002019. november 09., 10:00
A parajdi sóbánya vájárai a Kolozs megyei Désakna bányájának a dolgozóival szolidarizálva léptek munkabeszüntetéssel járó spontán sztrájkba: október 29-én leállították a sókitermelést, majd kedden, november 5-én kiterjesztették a munkabeszüntetést a bánya turisztikai tevékenységére is.
A sókitermelés leállása után kedden reggel a turisztikai tevékenységet is felfüggesztették a parajdi sóbányában a bányászok sztrájkja miatt. A vájárok üdülési jegyet követelnek.
A több romániai bányát érintő tiltakozó akció során a bányászok szakszervezetének a képviselői többször is egyeztettek az Országos Sóipari Társaság (Salrom) vezetőségével követeléseikről, Bukarestbe utaztak a szakszervezeti vezetők. A Salrom vezetőtanácsa pénteken ült össze, és amint azt Kelemen Józseftől, a parajdi bányászok szakszervezeti vezetőjétől megtudtuk, péntek estére várták a döntést követeléseik ügyében.
– mondta megkeresésünkre rövid válaszában Kelemen József, hozzáfűzve, hogy még várják a Salrom vezetőtanácsi ülésének az eredményéről szóló tájékoztatást Bukarestből.
A sztrájk október 28-án Désaknán kezdődött, az ottani sóbánya dolgozói üdülési jegyeket követelve függesztették fel a munkát, majd követték őket az aknavásári (Târgu Ocna) és a Slănic Prahova-i, illetve a parajdi vájárok. Utóbbiban a tiltakozó akció első napjaiban csak a sókitermelést függesztették fel a bányászok, majd miután a hétfőn éjfélig megadott határidőig semmiféle választ nem kaptak követeléseikre a Salromtól, kedden reggel a turisztikai tevékenységet is felfüggesztették.
Kelemen József akkor azt nyilatkozta érdeklődésünkre tiltakozásuk okáról, hogy az Országos Sóipari Társaság (Salrom) idei költségvetésébe év elején belefoglalt üdülésijegy-kiadásokat nemrég átcsoportosították, majd készítettek a Salromnál egy költségvetés-kiegészítést, és azt a pénzt elkülönítették az ország dél-nyugati részében elbocsátandó bányászok végkielégítésére.
Eltökéltek a tiltakozók, köztük a parajdi bányai dolgozói is, és addig folytatják a sztrájkot, amíg követelésik ügyében megegyezésre jutnak a vezetőséggel. A szakszervezeti képviselő szerint év elején számoltak az üdülési jegyek költségeivel, csak most átcsoportosították a pénzt.
Az Anghel Saligny programmal nehéz összeegyeztetni az átfogó felújításokat, mivel kizárólag aszfaltozásokra költhetők a jóváhagyott támogatások. Emiatt Csíkszeredában több beruházás, így a Nagy István festő sétány felújítása is tovább késlekedik.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
szóljon hozzá!