Szemétgócokká váltak a ruhagyűjtő konténerek

A konténereket 2014-ben helyezték ki. Kérdés, hogy még visszakerülnek-e a gyergyószentmiklósi közterekre •  Fotó: Pethő Melánia

A konténereket 2014-ben helyezték ki. Kérdés, hogy még visszakerülnek-e a gyergyószentmiklósi közterekre

Fotó: Pethő Melánia

Elszállították a gyergyószentmiklósi közterekről azokat a konténereket, amelyekbe a feleslegessé vált, kinőtt ruhaneműt és lábbelit helyezhették el a helyiek. A jó szándékkal létrehozott használtruha-gyűjtőpontok a nem megfelelő használat miatt szemétgócókká váltak, ezért döntöttek az eltávolításukról.

Gergely Imre

2022. november 29., 08:582022. november 29., 08:58

2022. november 29., 12:342022. november 29., 12:34

Olvasónk hívta fel a figyelmünket, hogy Gyergyószentmiklósról eltűntek azok a fém konténerek, amelyekbe eddig a használt ruhaneműt lehetett elhelyezni. Felvetette, hogy ezek után mi a teendő, ugyanis nem szeretné – és valószínűleg mások sem – a szemeteskukákba dobni azokat a ruhákat, amelyek még jó állapotban vannak, de már nincs szüksége rájuk.

A gyűjtőkonténereket 8 éve, 2014-ben helyezték ki a Gyulafehérvári Caritas kezdeményezésére, partnerségben egy újrahasznosítással foglalkozó céggel. Ennek szociális és ökológiai célja is volt:

egyrészt ezzel csökkenteni a háztartási hulladék mennyiségét, és hogy ezzel s lehetőséget teremtsenek arra, hogy a feleslegessé vált ruhaneművel az újrahasznosítás és felhasználás által rászoruló embereken tudjanak segíteni.

Emellett a szervezet szociális programjait támogatták ezzel.

A kezdeményezés népszerű volt Gyergyószentmiklóson is, sokan megszokták, hogy úgy szabaduljanak meg a felesleges ruhadaraboktól, hogy azzal jó célhoz is hozzájárulnak.

Egyre több lett a panasz

Az évek alatt azonban egyre több lett a panasz amiatt, hogy a konténerek környékén a ruhák szemétté váltak. Voltak, akik kitanulták, hogy miként lehet belemászni a tárolóba, kidobálták annak a tartalmát, és elvitték, amit jónak találtak. Ezzel még nem is lett volna akkora baj, de azzal már igen, hogy

ami nem kellett nekik, azt sok esetben szétszórták, otthagyták a földön, így pedig szemétgócokká vált a gyűjtőpontok környéke.

Így volt ez a piacnál, (ahol rendszerint a Békény medrébe kerültek a ruhák) vagy a kultúrház mögött is – számolt be Len Emil, Gyergyószentmiklós alpolgármestere. A közelben lakók sorozatos panaszai miatt ezért úgy döntöttek, hogy

összegyűjtik és elszállítják a konténereket a közterületekről.

„Ez egy nagyon jó és hasznos kezdeményezés volt, de sajnos voltak, akik nem úgy használták ezeket, ahogyan az a rendeltetésük lett volna. Ezt már nem lehetett így tovább folytatni” – mondta el Len.

A Gyulafehérvári Caritas partnerként vállalt szerepet a konténerek révén működő használtruha-gyűjtésben. Amint a szervezet illetékese Borbáth Zsolt érdeklődésünkre válaszolva megerősítette: a számos panasz miatt történt meg a konténerek elszállítása. Hozzátette, máshonnan, például Csíkszeredából, Székelyudvarhelyről is kaptak hasonló jelzéseket.

Idézet
Sajnos nincs kitalálva olyan konténer, amely megoldaná, hogy ne lehessen valahogyan belemászni, és ezzel megelőzni, hogy a ruhákat kiszórják a földre

– szögezte le Borbáth. Hozzátette, az is jellemző még, hogy vannak, akik nem a konténerbe, hanem melléje tették a ruhákat, ez is növelte a problémát.

Nem kell a szemétbe dobni

A gyergyószentmiklósi közterekről elszállított konténerek most a városi mellékgazdaság Építő utcai telephelyén állnak. Ezekbe hétköznaponként 8 és 15 óra között továbbra is el lehet helyezni a használt ruhákat – közölte az alpolgármester.

Ugyanakkor a Caritas Varga Katalin utcai székhelyén is átveszik a feleslegessé vált, de mások számára még használható ruhaneműt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 06., vasárnap

RMPSZ: teljes egészében elutasítjuk a kormány közoktatást érintő válságkezelő intézkedési tervezetét

Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.

RMPSZ: teljes egészében elutasítjuk a kormány közoktatást érintő válságkezelő intézkedési tervezetét
2025. július 06., vasárnap

Megtelt autókkal a Transzfogaras, egymást zárták el a sofőrök

A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.

Megtelt autókkal a Transzfogaras, egymást zárták el a sofőrök
2025. július 06., vasárnap

Itt otthon vagyunk – ezt jelenti a VIBE a fesztiválozóknak

A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.

Itt otthon vagyunk – ezt jelenti a VIBE a fesztiválozóknak
2025. július 06., vasárnap

Az egyik autó kereke a másik csomagtartójában – tömegbaleset az autópályán

Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.

Az egyik autó kereke a másik csomagtartójában – tömegbaleset az autópályán
2025. július 06., vasárnap

Tüntetés már holnap; tanévnyitó az utcákon? Kezdődik a tiltakozáshullám

A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.

Tüntetés már holnap; tanévnyitó az utcákon? Kezdődik a tiltakozáshullám
2025. július 06., vasárnap

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában

Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.

Elviselhető Székelyföld az országos kánikulában
2025. július 06., vasárnap

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van

Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.

Lefotózhatjuk a kórházi menüt és elküldhetjük az egészségügyi minisztériumnak, ha panaszunk van
2025. július 06., vasárnap

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés

A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Közel volt a felszínhez a vasárnap reggeli földrengés
2025. július 06., vasárnap

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak

Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.

Ezrek székely népviseletben: egyenként és együtt is lenyűgözően mutatnak
2025. július 05., szombat

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?

Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.

Arcok az Ezer Székely Leány Napjáról – ki volt ott?