Palócföldi viseletesek mellé szegődik a székely ruhás karácsonyfalvi násznép. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Homoródkarácsonyfalván és testvértelepülésén, a magyarországi Varsányban is élnek a régi idők lakodalmasainak hagyományai. A Karácsonyfalván évente megtartott gyermeklakodalmas alapján „házasítják össze” a két település szokásait. A menyasszony és násznépe palócföldi lesz, a vőlegény és lakodalmas kísérete nagyrészt Karácsonyfalváról érkezik.
2018. június 26., 19:552018. június 26., 19:55
2018. június 26., 19:562018. június 26., 19:56
A két szokásrend együttes felelevenítésével erősítik a testvértelepülési kapcsolatot, a generációk közti párbeszédet, ugyanakkor a kulturális turizmust is, hiszen terveik szerint egy évről évre ismétlődő rendezvény első állomása lesz a mostani közös gyermeklakodalmas Varsányban. A Székely–palóc lakodalom elnevezésű programot a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás projekt részeként valósítja meg a karácsonyfalvi Dungó Kulturális Egyesület (DKE) és a varsányi székhelyű Nógrád Turizmusáért Egyesület, melynek elnöke a település polgármestere, Kanyó Judit.
Hónapok óta folynak az egyeztetések – tudtuk meg Benedek Enikőtől, a DKE elnökétől. Csütörtökön közel negyvenen indulnak el Karácsonyfalváról a június 29. és július 1. között megrendezendő programsorozatra. Az együttlét napjain varsányi családok gondoskodnak az erdélyi vendégek szállásáról, ellátásáról.
Mindkét településen összegyűjtötték a lakodalmak tárgyi emlékeit, hang- és képanyagait, melyekből Varsányban, a Hagyományok Házában kiállítást hoznak létre. Ugyanott pénteken délután hat órakor nyitják meg Somogyi György Erdélyi unitáriusok élő népművészete című fotótárlatát.
Fotó: Barabás Ákos
A székely–palóc lakodalmas dallamait, jeleneteit és forgatókönyvét az internet segítségével egyeztették, és a két település hagyományőrző csoportjai közösen mutatják be szombaton. A zömmel a karácsonyfalvi gyermeklakodalmas korábbi szereplőiből álló csoport és a varsányi hagyományőrzők a Kézművesportán tartják a kézfogót, amelyet gasztronómiai programok kísérnek. Palóc- és székelyföldi lakodalmas ételeket mutatnak be, és lehetőség lesz kóstolásra is. Karácsonyfalváról köményest, kalácsot, juhsajtot, ordát, mézet és más finomságokat visznek.
Benedek Enikő megjegyezte, mint a régi időkben az örömszülők, a két szervezet megegyezett. A fiatalok majd csak a menyasszony kikérése után „szembesülnek” a nekik választott párral.
A menyasszony öltöztetése a Kézművesportán zajlik majd délután két órától, a vőlegény búcsúztatója három órakor kezdődik a Falumúzeumban. Oda érkezik Karácsonyfalva másik testvértelepülésének, Nagykarácsonynak a küldöttsége, valamint a Magyarországon élő karácsonyfalviak, és nászmenetben együtt kísérik fel a vőlegényt a Kézművesportához, ahol Komán Attila szószóló kikéri a menyasszonyt. Délután négy órától a templomban szentmisén vesznek részt, és a násznép áldást kap Beer Miklós váci megyés püspöktől. Öt órakor a közösségi ház szabadidőparkjában kezdetét veszi a lagzis mulatság, az események a karácsonyfalvi, illetve varsányi hagyományok szerint történnek.
A székely–palóc lakodalomról filmfelvétel készül, amely egyedüli lesz a folklór történetében, hiszen egy filmben lesznek láthatók és hallhatók a két népcsoport lakodalmat kísérő népszokásai, népdalai, népzenéje, néptánca és népviselete – tájékozatott Kanyó Judit varsányi polgármester.
A násznép vasárnap indul vissza Karácsonyfalvára. Hogy a palóc menyecskét magukkal hozzák-e, majd elmeséljük.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!