Családtagok, kollégák, ismerősök, a magyar főkonzul, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Sepsiszentgyörgy polgármestere jelenlétében hat székelyföldi „lámpás ember” vette át a magyar államelnök által Szent István király ünnepe alkalmával adományozott kitüntetést.
2025. szeptember 11., 22:362025. szeptember 11., 22:36
2025. szeptember 11., 22:382025. szeptember 11., 22:38
Fotó: Tuchiluș Alex
Családtagok, kollégák, ismerősök, a magyar főkonzul, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Sepsiszentgyörgy polgármestere jelenlétében hat székelyföldi „lámpás ember” vette át a magyar államelnök által Szent István király ünnepe alkalmával adományozott kitüntetést.
2025. szeptember 11., 22:362025. szeptember 11., 22:36
2025. szeptember 11., 22:382025. szeptember 11., 22:38
Fotó: Tuchiluș Alex
A kivételesen magas színvonalú szakmai munkáért, példaértékű, kimagasló eredményekért nyújtható kitüntetéseket a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök ítéli oda – mondta el bevezetésképpen Percze László konzul a Csíkszeredai Magyar Főkonzulátus által szervezett díjátadó ünnepségen, amelyet a sepsiszentgyörgyi unitárius templomban tartottak csütörtök este.
Miután a jelenlevők közösen elénekelték a magyar himnuszt, az esemény házigazdájaként felszólaló megyei önkormányzati elnök, Tamás Sándor kifejtette, hogy fontos láthatóvá tenni, mekkora értéket jelent az a munka és elhivatottság, amellyel a kitüntetettek a közösségüket szolgálták. Dolhai István főkonzul a maga során arról szólt, hogy
Fotó: Tuchiluș Alex
„Az állami kitüntetés üzenet arról, hogy Magyarország számon tart, értékel, megbecsül” – emelte ki a főkonzul. Hozzátette: a kitüntetések kereszt alakja is jelentéssel bír: az áldozatvállalást, a teljesítmények mögött rejlő lemondást, kitartást és szorgalmat szimbolizálja.
A Magyar Arany Érdemkeresztet ezúttal öt kitüntetett vehette át, akiket egyesével méltattak az eseményen.
Fotó: Tuchiluș Alex
Az 1936-ban született Balázs Antal fafaragómestert Kovács István unitárius püspök javasolta a kitüntetésre, ő olvasta fel a laudációt is, mely szerint az „emberfaragó, lélekfaragó, közösségfaragó” egykori tanító a székely falu örökségét és kultúráját egész életében magas fokon képviselte.
Majd az 1960-ban született Ferencz Tibort, Szépvíz község korábbi polgármesterét méltatta Ferencz Angéla, a Hargita megyei Kulturális Központ igazgatója: mint mondta, a kitüntetett egy tevékeny, ötletekkel teli, művelt ember, akinek érdeklődése folyton a község és lakói életének jobbítására irányult, sok innovatív kezdeményezés fűződik a nevéhez. „Én csak a dolgomat végeztem...” mondta meghatottan a volt polgármester.
Harmadikként Ferencz-Salamon Alpár László, az RMPSZ általános alelnöke, a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házának igazgatója vehette át a Magyar Arany Érdemkeresztet – őt Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke laudálta. A történelem-angol szakos tanár mindig küldetésének tekintette az iskolában olyan közösséget formálni, ahol a gyerekek biztonságban érezhetik magukat, kibontakoztathatják tehetségüket, és erősíthetik önazonosságukat. Vezetői munkájának eredményei közé tartozik számos szakmai jogszabály, finanszírozási modell, pedagógus-továbbképzési program és intézményfejlesztés.
Nagy Veres Hajnalt, a Zernyesti Református Missziói Egyházközség lelkipásztorát Miklósi Mátyás Csaba esperes méltatta. „Munkássága, embersége és elhivatottsága példaként állhat mindannyiunk előtt. Életútja nem csupán szakmai eredményeiben gazdag, hanem abban az emberi tartásban is, amely minden cselekedetét áthatotta. Sok száz kilométert tett meg, hogy szórványgyülekezetekben alkalmas és alkalmatlan időben hirdesse az igét” – hangzott el.
Végül Pető Mária fizikus, a Kovászna Megyei Tehetséggondozó Központ vezetője, a Székely Mikó Kollégium tanára kapott számtalan dicsérő szót Sztakics Éva alpolgármestertől: „Pető Mária elhivatottsággal és inspiráló lelkesedéssel végzett oktatói munkáját a tehetséggondozás iránti rendíthetetlen elkötelezettség jellemzi. Tanítványai közül sokan választottak tudományos pályát, és értek el kimagasló sikereket hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Szívvel-lélekkel azért dolgozik, hogy minden gyerekben felébressze a tudásszomjat.
Utolsóként a közel 90 éves Berszán Lajos kanonok, a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium alapítója, lelki vezetője, korábbi igazgatója vehette át a Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést, miután az említett iskola jelenlegi igazgatója, Bálint Róbert szólt meleg szavakkal róla: „a gyimesiek Don Boscoja, Néri Szent Fülöpje, mégis mindenki csak úgy ismeri őt, hogy papbácsi. Ő az, aki 30 évvel ezelőtt Erdély legkeletibb részén, a Gyimes völgyében létrehozott egy iskolát akkor, amikor ez szinte lehetetlennek tűnt”.
Balázs Antal kopjafái a Kárpát-medence minden szegletében fellelhetők
Fotó: Tuchiluș Alex
Az ökumené jegyében szervezett díjátadó különleges pillanatává vált két gyimesi diák produkciója: Bálint Boldizsár orgonakísérete mellett a hetedikes Antal Zalán adta elő a csángó népéneket, az Arany Miatyánkot. A diák énekét állva tapsolta meg a közönség. Végül a Kriza János unitárius dalárda énekelte el a Szózatot.
Az ünnepség a csoportkép készítésével zárult, ám a gratulálók még sokáig szorongatták a kitüntettek kezét.
Ferencz Tibor, Szépvíz község korábbi polgármestere
Fotó: Tuchiluș Alex
Pető Mária fizikatanárnő rendíthetetlenül végzi tehetséggondozói és fizikát megszerettető tevékenységét
Fotó: Tuchiluș Alex
Ferencz-Salamon Alpár, az RMPSZ alelnöke
Fotó: Tuchiluș Alex
Nagy Veres Hajnal lelkipásztor a szórványban végzi áldozatos munkáját
Fotó: Tuchiluș Alex
Berszán Lajos kanonok megköszönte mindazok támogatását, akik által (is) munkájának szép eredménye lett
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Elkezdődött a beiratkozás a nyolcadik osztályosok képességvizsgájára hétfőn.
Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.
A Kolozs megyei rendőrség vizsgálatot indított a kolozsvári Virgil Madgearu szakközépiskola egyik 12. osztályos diáklánya ügyében, akinek a szülei a helyi sajtónak azt nyilatkozták, hogy lányukat bedrogozták és megerőszakolták a végzős banketten.
A rendőrség büntetőeljárást indított gyilkossági kísérlet miatt a Lupényben vasárnap délután történt fegyveres támadással kapcsolatban. Az incidens során négyen sérültek meg, kórházban ápolják őket.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök hétfőn megkezdi a politikai egyeztetések sorozatát a parlamenti pártokkal a kormánya megszavazásához szükséges parlamenti támogatás megszerzése érdekében.
Négy gyermek és három felnőtt lett rosszul egy összejövetelen Hidegségben vasárnap este. A mentőegységek valamennyiüket csíkszeredai kórházba szállították.
Kigyúlt egy személyautó a E578-as úton, Maroshévíz közelében vasárnap délután. Az eset során senki nem sérült meg.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
1 hozzászólás