Hirdetés
Hirdetés

Szakács-Paál István: Székelyudvarhely katasztrofális helyzetben van

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Súlyos, a város költségvetését nagyon érzékenyen érintő probléma kezdett kibontakozni a csütörtöki székelyudvarhelyi tanácsülésen. A tervezetthez képest több tízmillió lejes hiány tátong a büdzsében, és egyes költségterhek értéke még nem is ismert.

Széchely István

2025. július 31., 13:412025. július 31., 13:41

A helyi képviselő-testület júliusi, csütörtöki ülésének második napirendi pontjánál, a város második negyedévi költségvetése jóváhagyásáról szóló határozattervezet ismertetésénél Hajdó Csaba önkormányzati képviselő rákérdezett a külső finanszírozású projektek teljes bevételi értékére az első félévre vonatkozóan. Ekkor vette át a szót Szakács-Paál István polgármester, és egy Mészöly Kálmánhoz köthető történettel vonva párhuzamot, a magyar labdarúgás legendás alakját idézve summázta a helyzetet:

Idézet
át lettünk verve, barátaim.

„Amikor átvettük a város vezetését, gyakorlatilag kaptunk egy nem valós képet arról, hogy miként néz ki jelen pillanatban a városkassza. És ezt most én elmondhatom, mert nem vagyok az a fajta, aki minden héten az előző városvezetőket szidja. De ott ültünk az előző városvezetéssel, és

Idézet
előadták, hogy Udvarhelyen szuperül mennek a dolgok, rengeteg pénz van,

tartoznak nekünk Gyulafehérvárról (a gyulafehérvári székhelyű Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség – szerk. megj.), és azok ha bejönnek, még pluszosak is vagyunk; egyébként minden rendben, vannak futó projektek és fényes a helyzet.

Nyilván politikai tapasztalatlanság az – és itt már önkritikát kell gyakorolnom –, hogy eltelik nyolc hónap, és még mindig esnek ki csontvázak a szekrényből. Most látjuk azt, hogy ez a város katasztrofális helyzetben van. Tehát nemhogy nekünk tartozna Gyulafehérvár pénzzel, hanem két alkalommal is – látszik a zárszámadásból is – mi kellett visszatérítsünk pénzt Gyulafehérvárra. Nemhogy cashflow-problémánk volt, mi

Idézet
abból a pénzből éltünk, amit nekünk adtak valamire, az költögettük, és aztán hirtelen visszakérték”

– fogalmazott a városvezető. Nagyon komoly a probléma, és erről majd sajtótájékoztatót is tartanak, ha eldől, hogy a Macops-perben mekkora összeget veszít el a város.

A politikai és közigazgatási tapasztalatlanság mellett azonban a hivatali működés sajátosságai sem segítették elő azt, hogy korábban fény derüljön a problémákra – mutatott rá a polgármester. „Azt gondolom, hogy ilyen szempontból a kollégákra – akik a fejlesztés-beruházáson dolgoznak, és ahol a legnagyobb probléma van – is jobban kellett volna számítsunk. Én megértem, sőt ezt javaslom a hivatal munkatársainak, hogy ne vállaljanak politikailag állásfoglalást soha, de amikor elmegy egy politikai vezetőség, a jó munka, a haladás érdekében koppintsanak be és szóljanak, hogy hát egyébként, polgármester úr, itt nagyon meg vannak kozmetikázva a számok, és óriási problémák fognak jönni.

Idézet
Lapulás volt, és elértünk oda, hogy egyszer csak bekopogtak, és azt mondták, hogy ha ötmillió lejt két héten belül nem fizetünk vissza, akkor óriási a baj. De honnan?”

– tette fel a kérdést.

Egyelőre még nem tudni pontosan azt sem, hogy az említett problémák mekkora költségterhet jelentenek a városnak, de az már biztos, hogy „valahol nagyon meg kell húzni a nadrágszíjat”.

A bemutatott első félévi költségvetési adatok tehát nem teljesek még, valós kép akkor látszik majd, amikor a még nem ismert költségterhek értékére fény derül.

Hirdetés

A működési költségvetést tekintve jól áll a város, hiszen 60 millió lejes bevételre számított a városvezetés a második negyedévben, és ehhez képest 63 millió folyt be.

A fejlesztés-beruházás oldalon viszont óriási gond van. „A betervezett 49 millió lejből 18 millió lej érkezett be, itt egy 30 millió lejes hiány van, ami nyilván nagyon érzékenyen érinti a várost, és nagyon akadályozza a projekteket. Éppen ezért nagyon rövid távon ezt a költségvetést rendbe kell tenni. Foglalkozni kell azzal, hogy kijavítsunk olyan hibákat, amikre az elején nem gondoltunk, és amikre nem is hívták fel a figyelmünket. Illetve

Idézet
sürgősen a működési oldalról pénzt kell áttennünk a fejlesztésre azért, hogy a folyó beruházásaink ne álljanak le, hogy a kivitelezők ne hagyják ott a terepet”

– jelentette be Szakács-Paál István, hozzátéve, hogy az előző városvezetés jó embereket küldött el a fejlesztési-beruházási osztályról, amit nem sikerült pótolni, és ez a „boszorkányüldözés” millió lejekbe került.

Dávid Endre: ami folyt az Urbanánál az elmúlt években, több mint szégyen

Számos adminisztratív jellegű napirendi pontja volt az önkormányzati képviselő-testület csütörtöki ülésének, közműszolgáltatóknak biztosítottak hozzáférést a hálózatokhoz, út- és járdaépítés érdekében adtak át területeket az érintett lakók a városnak stb.

Az Urbana Rt. alapító okiratának aktualizálását is megszavazta a testület, valamint az igazgatótanácsi tagok kiválasztására vonatkozó tervet is elfogadták. Mint ismert, a vállalat vezetőtanácsa nemrég lemondott.

„Még hosszú út áll előttünk, amíg normalizálódni fog a helyzet az Urbanánál. Azt tudni kell, és ezt nyíltan elmondtuk eddig is, hogy hatalmas problémák voltak. Nem akarok minősíteni embereket, de az, ami folyt az Urbana Rt.-nél az elmúlt években, több mint szégyen a városra nézve. A rendrakás elkezdődött, és ennek az egyik lépése pontosan ez” – fogalmazott Dávid Endre alpolgármester az elfogadott határozattervezetekkel kapcsolatban.

Nem kell a megyeközpontba utazni a munkaképességi felmérésre

Jó hír, hogy Udvarhelyről többé nem kell Csíkszeredába utazni a munkaképesség megállapítása érdekében elvégzendő felmérésre és a felülvizsgálatokra sem, ugyanis Székelyudvarhelyen is megnyílik egy ilyen rendelő. Szakorvost is talált a város, a polgármester Tar Gyöngyinek, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjének is megköszönte az ebben nyújtott segítségét.

A volt Ucecom épületében jön létre a rendelő, a város ingyenesen biztosít ehhez helyiséget

– erről is szavaztak a képviselők a csütörtöki ülésen, továbbá a teljes épületegyüttes közvagyonból a város magánvagyonába való átsorolásáról is, hogy rugalmasabban kezelhesse az ingatlanokat az önkormányzat.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 15., szerda

Volodomir Zelenszkijjel tárgyalt Nicușor Dan

Nicușor Dan államfő ukrán hivatali partnerével, Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt szerdán Kijevben.

Volodomir Zelenszkijjel tárgyalt Nicușor Dan
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Eurómilliókat nem fog kapni Parajd, esetleg néhány százezret

Gyököt kell vonni a Parajddal kapcsolatos eurómilliós politikusi bejelentésekből: a bányakatasztrófa által sújtott sóvidéki település az Európai Unió Szolidaritási Alapjából nemrég megítélt 14,3 millió euró töredékét kaphatja meg.

Eurómilliókat nem fog kapni Parajd, esetleg néhány százezret
2026. július 15., szerda

Bicskával támadt áldozatára egy férfi akinek két fogát is kiütötte és az arccsontját is eltörte

Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezte a kézdivásárhelyi bíróság azt a 30 éves férfit, aki a gyanú szerint féltékenységből brutálisan bántalmazott egy 20 éves nőt. Az ügyészség tájékoztatása szerint az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.

Bicskával támadt áldozatára egy férfi akinek két fogát is kiütötte és az arccsontját is eltörte
2026. július 15., szerda

Elmosta az aszfaltot a nagy mennyiségű esővíz Székelyvarságon

Megrongálta az aszfaltutat és fákat döntött ki a szerda délutáni vihar Székelyvarságon.

Elmosta az aszfaltot a nagy mennyiségű esővíz Székelyvarságon
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Románia sereghajtó az EU-ban: a fiatalok alig fele rendelkezik alapvető digitális készségekkel

Az Európai Unióban a 16–24 évesek csaknem háromnegyede rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, Románia azonban továbbra is az utolsók között szerepel: csak Bulgáriát előzi meg az Eurostat friss felmérése szerint.

Románia sereghajtó az EU-ban: a fiatalok alig fele rendelkezik alapvető digitális készségekkel
2026. július 15., szerda

Július 20-án indul a roncsautóprogram magánszemélyeknek – akár 18 500 lejes támogatás is igényelhető

Július 20-ától jelentkezhetnek a magánszemélyek a 2026-os roncsautóprogramra, amelynek keretében állami támogatással vásárolhatnak új gépkocsit. A program idei költségvetése 300 millió lej.

Július 20-án indul a roncsautóprogram magánszemélyeknek – akár 18 500 lejes támogatás is igényelhető
2026. július 15., szerda

Ketten is jogosítvány nélkül vezettek, egyikük ivott is

Két jogosítvány nélküli sofőrt is kiszűrtek a közúti forgalomból kedden a Hargita megyei rendőrök, egyikük ráadásul jelentős mennyiségű alkoholt is fogyasztott vezetés előtt.

Ketten is jogosítvány nélkül vezettek, egyikük ivott is
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Tűzesetekhez, áradáshoz és közúti balesethez is riasztották a tűzoltókat az elmúlt napokban

Az elmúlt hat napban összesen 55 sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a Hargita megyei hivatásos tűzoltók. Tűzesetekhez, közlekedési balesetekhez és árvízi károk elhárításához is vonultak az egységek.

Tűzesetekhez, áradáshoz és közúti balesethez is riasztották a tűzoltókat az elmúlt napokban
2026. július 15., szerda

Bolojan: 4,5 milliárd euró vissza nem térítendő uniós forráshoz juthat Románia

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó törvények elfogadása létfontosságú Románia számára.

Bolojan: 4,5 milliárd euró vissza nem térítendő uniós forráshoz juthat Románia
2026. július 15., szerda

Jócskán elmarad az ajánlott szinttől a gyermekek átoltottsága Romániában

2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.

Jócskán elmarad az ajánlott szinttől a gyermekek átoltottsága Romániában
Hirdetés