Szakács-Paál István: Ki tudjuk hozni Udvarhelyből a „sokkal több”-et Pr-cikk

•  Fotó: Szász Zsuzsi

Fotó: Szász Zsuzsi

Csaknem ötezer választópolgár döntött az RMDSZ által szervezett előválasztáson a szövetség székelyudvarhelyi polgármesterjelöltjéről és 24 tagú tanácsosjelölti listájáról. Ennek nyomán Szakács-Paál István, a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház menedzsere szállhatott versenybe a városvezetői tisztségért. Mi a tétje a június 9-ei választásoknak a székely anyavárosban? Milyen tervekkel és célokkal vág neki az új csapat a megmérettetésnek? Szakács-Paál István polgármesterjelölttel beszélgettünk.

Támogatói tartalom

2024. május 17., 15:302024. május 17., 15:30

– Az üzleti szférából érkezett a politikába: 7 éve, 2017 óta vezeti a vállalkozói inkubátorházat. Miért döntött úgy, hogy a politikában is kipróbálja magát?

– 2022-ben léptem be az RMDSZ-be. Nem mondanám, hogy mindig is politikai karrierre vágytam, de két évvel ezelőtt a helyi RMDSZ-szervezet tágra nyitotta a kapuit az emberek előtt, mert felismerte, hogy erősítenie kell a kapcsolatát az udvarhelyiekkel. Akkor nyílt meg egyébként a Kisköved utcai KözTér iroda is, ahová azóta is bárki betérhet kérdéseivel, problémáival, javaslataival. Nekem szimpatikus volt ez a nyitás, így Antal Lóránt szenátor felkérésére csatlakoztam az elnökségi csapathoz, amellyel az elmúlt két évben eredményesen tudtunk együtt dolgozni.

Idézet
Nem volt könnyű meghozni a döntést, hogy elinduljak az előválasztáson, de meggyőződésem, hogy ebben a városban sokkal több van, mint amit most fel tud mutatni.

Bízom benne, hogy szakmai tapasztalatommal és kiterjedt kapcsolatrendszeremmel hozzá tudok járulni ahhoz, hogy kihozzuk Udvarhelyből ezt a „sokkal több”-et. A kialakult tanácsosjelölti csapat pedig egytől egyig olyan emberekből áll, akikről állítom, hogy szívvel lélekkel dolgoznak már most is a városért.

– Az RMDSZ kampánynyitó rendezvényén – amit Székelyudvarhelyen tartottak – úgy fogalmazott, hogy városunk az elmúlt időszakban lemaradt más székelyföldi településekhez képest. Mire gondolt, mi az, amit „irigyelhetünk” más városoktól?

– Csíkszeredában például a napokban avatták fel a vadiúj buszpályaudvart, de ott van az újjáépített vasúti felüljáró, a Ligat híd is, amit decemberben adtak át. De

Idézet
a mostanában már napi szintű forgalmi dugóban ücsörgő udvarhelyiek biztosan elkérnék legalább pár napra a csíkszeredai terelőutat is. Emellett rengeteg udvarhelyit ismerek, akik rendszeresen járnak moziba – szintén Csíkszeredában.

De menjünk kicsit távolabb: Sepsiszentgyörgyön a hónap elején nyitották meg a Sepsi skateparkot, ahol a fiatalok biztonságos körülmények között gyakorolhatják az extrém sportokat. A szentgyörgyi önkormányzat ugyanakkor néhány éven belül új lakónegyedet, valamint egyetemi szintű duális oktatási központot épít egy megnyert EU-s támogatásból – ez rengeteg fiatal kedvét hozhatja meg a hazaköltözésre.

•  Fotó: Szász Zsuzsi Galéria

Fotó: Szász Zsuzsi

– Erre viszont van, aki azzal válaszol, hogy Székelyudvarhelyet nem lehet összehasonlítani a megyeközpontokkal, Udvarhelynek nem kell versenyeznie például Csíkszeredával, Sepsiszentgyörggyel vagy Marosvásárhellyel.

– Miért ne lehetne összehasonlítani?

Idézet
Itt élünk egymás mellett, ugyanazokkal a kihívásokkal nézünk szembe, ugyanazokat a törvényeket kell betartanunk, és ugyanazok a pályázati lehetőségek állnak rendelkezésünkre.

Nem versenyeznünk kell a megyeközpontokkal, hanem fel kell zárkóznunk hozzájuk, el kell tanulnunk a jó példákat, és azokat a mi városunk hasznára kell fordítanunk.

– Mik azok a jó példák, amiket ön szerint Udvarhelynek érdemes lenne eltanulnia? Milyen téren kellene minél előbb felzárkóznia a városnak?

– Az elmúlt időszakban nagyon sok időt töltöttem, töltöttünk az emberek, a városlakók között. Találkoztunk velük a parkban, a piacon, a sportpályákon, kulturális és szociális jellegű rendezvényeken. Meséltek a bosszantó, a mindennapjaikat megkeserítő problémáikról, és arról is, hogy szerintük ezeket hogyan lehetne megoldani a városvezetés támogatásával.

Idézet
Az RMDSZ tanácsosjelölt csapatával egy városi konzultációt is elindítottunk, amelyre több százan válaszoltak. Ezeket a visszajelzéseket mind kielemeztük, és ezeket is figyelembe véve állítottuk össze a székelyudvarhelyi RMDSZ választási programját.

A programot 5 sarkalatos pont mentén állítottuk össze. Egyrészt sürgősen megoldást kell találni a forgalmi és közúti hiányosságokra, hiszen sokan úgy látják, városunk jelenleg a forgalomban résztvevő egyik fél számára sem élhető. Az idős korosztály tagjainak felkarolása is prioritás csapatunk számára, a nyugdíjasok kiemelt figyelmet és megbecsülést érdemelnek, ez mindannyiunk morális feladata. Ugyanakkor

Idézet
a munkavállalókról sem feledkezünk meg, aki rászolgáltak a tisztességes jövedelemre, és ne feledjük, hogy a fiataljaink csak akkor fognak hazatérni, ha becsületes körülmények között dolgozhatnak.

Kiemelt ügyként kezeljük az egészségmegőrzést és betegségmegelőzést célzó programokat és beruházásokat is, az ötödik pontban pedig azt vállaljuk, hogy kiszabadítjuk Székelyudvarhelyet a politikai karanténból, és a környékbeli községekkel, a megyével, Bukaresttel és Budapesttel is újraépítjük a kapcsolatokat.

•  Fotó: Szász Zsuzsi Galéria

Fotó: Szász Zsuzsi

– Mi garantálja, hogy az új csapatnak sikerül lépéseket tennie a felvázolt ügyekben?

– Egyrészt maga a csapat. Egy olyan jelöltlistáról van szó, amelyen helyet kaptak olyanok, akiknek már bőven van tapasztalatuk a közigazgatásban, gyakorlati szinten is ismerik a hivatali működést. De olyanok is szerepelnek a listán, akik eddig nem dolgoztak ugyan a közigazgatásban, de saját területükön kiváló szakemberek, kívülről-belülről ismerik az adott ágazatot, és olyan javaslatokat tudnak tenni, amelyek ténylegesen segítik a magánszektort is. Másrészt

Idézet
garanciát jelent az RMDSZ. Én tudom, hogy sokan csalódtak a szövetségben, de a székelyudvarhelyieknek most tényleg lehetőségük van a változás mellett letenni voksukat.

Ahogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is elmondta a kampánynyitón, a szövetség tanult a hibájából, Udvarhely nagy tanítómester volt az RMDSZ számára a politikában.

(X – fizetett hirdetés)

Az RMDSZ megbízásából, AEP-azonosító: 23240001.
Comandat de UDMR, Cod AEP: 23240001.

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés