Fotó: Szász Zsuzsi
Csaknem ötezer választópolgár döntött az RMDSZ által szervezett előválasztáson a szövetség székelyudvarhelyi polgármesterjelöltjéről és 24 tagú tanácsosjelölti listájáról. Ennek nyomán Szakács-Paál István, a Harghita Business Center vállalkozói inkubátorház menedzsere szállhatott versenybe a városvezetői tisztségért. Mi a tétje a június 9-ei választásoknak a székely anyavárosban? Milyen tervekkel és célokkal vág neki az új csapat a megmérettetésnek? Szakács-Paál István polgármesterjelölttel beszélgettünk.
2024. május 17., 15:302024. május 17., 15:30
– Az üzleti szférából érkezett a politikába: 7 éve, 2017 óta vezeti a vállalkozói inkubátorházat. Miért döntött úgy, hogy a politikában is kipróbálja magát?
– 2022-ben léptem be az RMDSZ-be. Nem mondanám, hogy mindig is politikai karrierre vágytam, de két évvel ezelőtt a helyi RMDSZ-szervezet tágra nyitotta a kapuit az emberek előtt, mert felismerte, hogy erősítenie kell a kapcsolatát az udvarhelyiekkel. Akkor nyílt meg egyébként a Kisköved utcai KözTér iroda is, ahová azóta is bárki betérhet kérdéseivel, problémáival, javaslataival. Nekem szimpatikus volt ez a nyitás, így Antal Lóránt szenátor felkérésére csatlakoztam az elnökségi csapathoz, amellyel az elmúlt két évben eredményesen tudtunk együtt dolgozni.
Bízom benne, hogy szakmai tapasztalatommal és kiterjedt kapcsolatrendszeremmel hozzá tudok járulni ahhoz, hogy kihozzuk Udvarhelyből ezt a „sokkal több”-et. A kialakult tanácsosjelölti csapat pedig egytől egyig olyan emberekből áll, akikről állítom, hogy szívvel lélekkel dolgoznak már most is a városért.
– Az RMDSZ kampánynyitó rendezvényén – amit Székelyudvarhelyen tartottak – úgy fogalmazott, hogy városunk az elmúlt időszakban lemaradt más székelyföldi településekhez képest. Mire gondolt, mi az, amit „irigyelhetünk” más városoktól?
– Csíkszeredában például a napokban avatták fel a vadiúj buszpályaudvart, de ott van az újjáépített vasúti felüljáró, a Ligat híd is, amit decemberben adtak át. De
De menjünk kicsit távolabb: Sepsiszentgyörgyön a hónap elején nyitották meg a Sepsi skateparkot, ahol a fiatalok biztonságos körülmények között gyakorolhatják az extrém sportokat. A szentgyörgyi önkormányzat ugyanakkor néhány éven belül új lakónegyedet, valamint egyetemi szintű duális oktatási központot épít egy megnyert EU-s támogatásból – ez rengeteg fiatal kedvét hozhatja meg a hazaköltözésre.
Fotó: Szász Zsuzsi
– Erre viszont van, aki azzal válaszol, hogy Székelyudvarhelyet nem lehet összehasonlítani a megyeközpontokkal, Udvarhelynek nem kell versenyeznie például Csíkszeredával, Sepsiszentgyörggyel vagy Marosvásárhellyel.
– Miért ne lehetne összehasonlítani?
Nem versenyeznünk kell a megyeközpontokkal, hanem fel kell zárkóznunk hozzájuk, el kell tanulnunk a jó példákat, és azokat a mi városunk hasznára kell fordítanunk.
– Mik azok a jó példák, amiket ön szerint Udvarhelynek érdemes lenne eltanulnia? Milyen téren kellene minél előbb felzárkóznia a városnak?
– Az elmúlt időszakban nagyon sok időt töltöttem, töltöttünk az emberek, a városlakók között. Találkoztunk velük a parkban, a piacon, a sportpályákon, kulturális és szociális jellegű rendezvényeken. Meséltek a bosszantó, a mindennapjaikat megkeserítő problémáikról, és arról is, hogy szerintük ezeket hogyan lehetne megoldani a városvezetés támogatásával.
A programot 5 sarkalatos pont mentén állítottuk össze. Egyrészt sürgősen megoldást kell találni a forgalmi és közúti hiányosságokra, hiszen sokan úgy látják, városunk jelenleg a forgalomban résztvevő egyik fél számára sem élhető. Az idős korosztály tagjainak felkarolása is prioritás csapatunk számára, a nyugdíjasok kiemelt figyelmet és megbecsülést érdemelnek, ez mindannyiunk morális feladata. Ugyanakkor
Kiemelt ügyként kezeljük az egészségmegőrzést és betegségmegelőzést célzó programokat és beruházásokat is, az ötödik pontban pedig azt vállaljuk, hogy kiszabadítjuk Székelyudvarhelyet a politikai karanténból, és a környékbeli községekkel, a megyével, Bukaresttel és Budapesttel is újraépítjük a kapcsolatokat.
Fotó: Szász Zsuzsi
– Mi garantálja, hogy az új csapatnak sikerül lépéseket tennie a felvázolt ügyekben?
– Egyrészt maga a csapat. Egy olyan jelöltlistáról van szó, amelyen helyet kaptak olyanok, akiknek már bőven van tapasztalatuk a közigazgatásban, gyakorlati szinten is ismerik a hivatali működést. De olyanok is szerepelnek a listán, akik eddig nem dolgoztak ugyan a közigazgatásban, de saját területükön kiváló szakemberek, kívülről-belülről ismerik az adott ágazatot, és olyan javaslatokat tudnak tenni, amelyek ténylegesen segítik a magánszektort is. Másrészt
Ahogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is elmondta a kampánynyitón, a szövetség tanult a hibájából, Udvarhely nagy tanítómester volt az RMDSZ számára a politikában.
(X – fizetett hirdetés)
Az RMDSZ megbízásából, AEP-azonosító: 23240001.
Comandat de UDMR, Cod AEP: 23240001.
Közzétette a mezőgazdasági minisztérium a burgonyatermesztők de minimis támogatásáról szóló határozattervezetet.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.
Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.
Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.