Movilă Mária a fákat, az állatokat és az embereket is magához öleli
Fotó: Movila Mária /Facebook
Bár nincs hivatalos kimutatás az egyetemisták életkoráról, valószínűsíthető, hogy a BBTE sepsiszentgyörgyi kihelyezett karán 73 évesen elballagó és a környezetmérnöki diplomamunkája megvédésére készülő sepsiszentgyörgyi Movilă Mária a rangidős köztük.
2025. június 29., 19:372025. június 29., 19:37
Interjúalanyom most éppen licencvizsgájára készül a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, de nemcsak ezért találunk nehezen időpontot az interjúhoz: a szeme előtt elütött, majd felpártolt kutyussal sok dolga van az utóbbi időben. Rengeteg pénzt és energiát áldozott a gyógyítására és tanítására, és bár sokáig gazdát keresett neki, most már beletörődött, hogy ő maga biztosít otthont Bencének, a kóbor korcsnak. Ez a tény is megmutat valamit Movilă Máriából (vagy ahogy sokan becézik, Mareszből), akit Sepsiszentgyörgyön elkötelezett emberjogi és környezetvédelmi aktivistaként ismernek.
– Mennyi ideje van? Mert messziről kell kezdenem. Az oroszlán csillagjegyében születtem, nagy igazságérzettel, nem véletlen, hogy ilyen harcos szellem szorult belém:
Marosvásárhelyen születtem, édesapám román volt, édesanyám magyar. Balerina akartam lenni, de autokrata édesapám határozottan eltiltott ettől a foglalkozástól. Aztán angol-francia tanári szakra készültem, de közben megnyílt egy egészségügyi középiskola a városban és édesapám szerint a fogtechnikusi szakma elég stabil megélhetési lehetőségét kínált, tehát oda kellett mennem felvételizni. És be is jutottam. Akkoriban „divat” volt az erdélyieket a Kárpátokon túli munkahelyekre kihelyezni. Öt évet le is dolgoztam Szucsáva megyében. Nagyon sok küszködés után sikerült Szovátára kerülnöm, majd újabb öt év elteltével – már elváltan, két gyerekkel – Sepsiszentgyörgyön megüresedett egy munkahely, ezért idetelepedtem. Nagyon jól fogadtak a kollégák, idegyökereztem, noha az elején alig értettem a tájszólást.
Nagy tapsot kapott a kollégáktól a diplomaosztón
Fotó: Movila Mária /Facebook
Korábban tagja és vezetője voltam a Polgári Szövetség (Alianța Civică) helyi szervezetének és a az Emberjogi Liga sepsiszentgyörgyi fiókjának. A 90-es években sok kerekasztalt szerveztünk kisebbségi és emberjogi témákban, több éven át Bálványosfürdőn. Már azokban az években biztattak, hogy iratkozzak be a jogra, mert hát úgy eredményesebben lehet képviselni bizonyos ügyeket. Akkor azonban nem engedhettem meg magamnak. Persze bújtam a törvényeket, az utóbbi években viszont környezetvédelmi kérdésekben volt szükség megalapozott érvelésre:
Akkor vetődött fel, hogy ha lenne egyesületünk, az még jobban segítené az ügyet. No, de egy egyesület alapítói közül legalább az egyiknek szakvégzettsége is kell legyen. Egyikünknek sem volt. A többiek húzódoztak, mert dolgoztak, így végül elvállaltam én, hogy beiratkozom az egyetemre. Ez 2022-ben volt. Felvettek.
Fotó: Movila Mária /Facebook
– Hogy emlékszik vissza az egyetemista évekre?
– Nagyon nehéz időszak volt. Én 1973-ben érettségiztem, akkor nem volt informatika, számítógép, fizikát-kémiát is régen tanultam. Az egyetemen nem kíméltek az oktatók, nem számított a korom. Első évben valahogy átmentem, a másodikban már könnyebb volt, addig a kollégák segítségével megtanultam prezentációkat is készíteni.
Ennek köszönhetően két héten belül magamra találtam és gyors ütemben haladtam a diplomadolgozatommal is, amely az ember és a medvék kapcsolatáról, a köztük levő konfliktusok kezeléséről szól. Amikor a ballagáson kiszólítottak az emelvényhez átvenni a diplomámat, nagyon nagy tapsot kaptam a jelenlevőktől és bennem csak akkor tudatosult, hogy ez milyen rendkívüli dolog. Hálás vagyok az Istennek, hogy sikerült.
Fotó: Movila Mária /Facebook
– És akkor most hogyan tovább?
– Most megalakítjuk az egyesületet és továbbra is teszem azt, amit eddig: ha alkalmam nyílik valakivel elbeszélgetni, elmondom amit csinálok. Törődöm másokkal, az állatokkal, a fákkal, a galambokkal a téren. Esővízben mosom a hajam és a mosogatóvízzel öntöm le a vécét.
Remélem, hogy a most megszerzett tudás a hasznomra lesz, most már tudom, milyen törvényekre lehet hivatkozni. Nem fejezhetjük be a beszélgetést, hogy ne említsem meg mentoromat, Hartel Tibort. Ő először tanárom volt, utólag a tusnádi Eco Bear konferenciákon is találkoztunk. Nagyon sokat tanultam tőle az egyetemen, már csak az megérte a munkát. A másik példaképem, akit a dolgozatomban is fontosnak találtam megemlíteni, Jane Goodall zoológus. Vele nem találkoztam személyesen, de azzal, ami ő képvisel, maximálisan azonosulni tudok.
Továbbra is küzdök a medvékért, (Csákány László közbirtokossági elnök szavaival: „ikonikus állatunkért”), amelyekkel kapcsolatban osztom Péter Leventének, a zabolai Mikes-birtok rangerének a nézeteit: „régen attól féltem, hogy reagál a medve. Ma attól félek, hogy reagál az ember”.
Sikerült meggyőznöm az illetőt, hogy hagyja abba. De bőven van még tennivaló ezen a téren.
Régóta érett az igény egy olyan platformra, ahol az erdélyi magyar marketingesek, vállalkozók, oktatók találkozhatnak, és együtt formálhatják a szakma jövőjét. Most ez valóra vált: megalakult az Erdélyi Magyar Marketing Szövetség (EMMSZ).
Több Maros és Hargita megyét is érintő vonatjáratot függesztenek fel keddre virradóra, a CFR utasszállító részlegének felhalmozott adóssága miatt. November 7-től a Marosvásárhely-Kolozsvár közötti vonatjárat is leállhat.
Alkotmányellenesnek nyilvánította hétfőn az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazási feltételeit szigorító törvénytervezetet, amelyet korábban a kormány parlamenti felelősségvállalással fogadtatott el – értesült az Agerpres.
Közzétette friss időjárás-előrejelzését az október 20. és november 2. közötti időszakra az Országos Meteorológiai Szolgálat. Egyelőre úgy tűnik, ha rövid távon is, de megmenekülünk a fagyoktól.
Több mint 5000 szövetséges katona és 1200 harci jármű részvételével megkezdődik hétfőn Romániában és Bulgáriában a NATO Dacian Fall 2025 (DAFA 25) fedőnevű hadgyakorlata – közölte a román hadsereg vezérkara.
Oldalak tömege állt le hétfő délelőtt feltehetően az Amazon felhőszolgáltatója, az Amazon Web Services meghibásodása miatt.
Hatósági kísérettel, ellenőrzött körülmények között térnek vissza a lakók a bukaresti tömbházrobbanás után azokba a lépcsőházakba, amelyek kevésbé voltak érintettek, hogy magukhoz vegyék személyes dolgaikat.
A Törvény Ereje Országos Szakszervezet (SNFL) „legalább 4500 lejes” bruttó minimálbérre tesz javaslatot 2026-ra a témában zajló hétfői egyeztetéseken – tájékoztatott közleményében az érdekvédelem.
Mínusz 9,2 Celsius-fokot mértek hétfőre virradóan Csíkszeredában; ez volt a leghidegebb október 20-i reggel a meteorológiai mérések kezdete óta.
Lehetséges szerelembe esni tíz perc alatt? – erre a kérdésre keresi a választ Hajdu Steve és Cserna Lulu új közös előadása, a Randiverzum – TalálKomédia, amely humorral, iróniával és sok emberi pillanattal vezeti be a nézőt a rapidrandik világába.
1 hozzászólás