Minél korábban fognak hozzá a gyermek fejlesztéséhez, annál hatékonyabban érnek el eredményt. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Több mint 1200 óvodás fejlődési állapotát mérték fel egy szűrőprogram révén a csíki medencében. Kiderült, hogy sok a beszédhibás gyermek.
2019. július 10., 18:002019. július 10., 18:00
2019. július 10., 20:432019. július 10., 20:43
Az óvodások fejlődési állapotának felmérése mellett az egészséges életmódról tartottak felkészítőket elsősöknek, továbbá a védőnőhálózat kiépítésének első lépéseként 20 közösségi asszisztenst képeztek ki a feladatra. A Hargita megyei kora gyermekkori program e három projektjéről számolt be szerdán a Prosperitas Vitae Egyesület a csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központban.
– hangsúlyozta Sógor Enikő pszichológus, a Prosperitas Vitae Egyesület elnöke. Hozzátette, ezért fontos, hogy már csecsemőkortól kezdve védőnő kövesse a gyermekek fejlődését, aki tanácsokkal tud szolgálni a szülőknek, és adott esetben megfelelő szakemberhez tudja irányítani őket.
A Hargita megyei védőnőhálózat kiépítéséhez első körben 20 közösségi asszisztenst képeztek ki. A programot folytatják további szakemberek képzésével. Ugyanakkor szülői fórumokat is szerveznek különböző településeken, ahol a szülőknek lehetőségük lesz kérdéseket feltenni a szakembereknek. A csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központban tartott szerdai sajtótájékoztatón az egyesület elnöke és munkatársai a védőnői hálózatról szóló projektjük mellett további két programjukat is ismertették: az óvodai szűrőprogramot és az egészséges életmódra nevelő interaktív programot.
Az óvodai szűrőprogram révén a csíki medencéből 58 óvodában végeztek szűrést az óvodások körében, összesen 1247 gyermek fejlődési állapotát mérték fel. A vizsgálatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy más országokban tapasztaltaktól nem térnek el különösebben a csíki eredmények.
Fotó: Gábos Albin
Legtöbbjük beszédhibás gyermek, számukhoz képest pedig kevés a szakember, Hargita megyében például 800 gyermekre jut egy logopédus. Harmadik programként az előkészítő és első osztályosok számára tartottak egészséges életmódra nevelő órákat 15 iskolában Csíkszeredában, Csíkszentmártonban, valamint a Gyimesekben, amelynek többek között a drogprevenció volt a célja. Mindezeket a projekteket a magyar kormány 47 millió forintos támogatásából valósították meg, ugyanakkor a megkezdett munkát folytatni szeretnék, a magyarországi hozzájárulás mellé további támogatókat várnak, úgy az önkormányzatok, mint a magánszféra részéről.
A megszorítások miatt az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatta beruházások közül a legfontosabbal, a megyeháza felújításával versenyt futnak az idővel – vázolta a helyzetet a Hargita megyei tanács elnöke, Bíró Barna Botond.
Ilie Bolojan hétfőn a Victoria-palotában a közigazgatás reformjáról és követeléseikről tárgyalt a közigazgatási szakszervezetek képviselőivel.
Elutasította hétfőn a szenátus 40 támogató és a 82 ellenszavazattal a Daniel David oktatási miniszter elleni ellenzéki egyszerű indítványt.
Idén eddig közel 280 tűzesethez riasztották a Hargita megyei tűzoltóságot, azonban leggyakrabban a rohammentőknek (SMURD) kellett beavatkozniuk, több mint kétezer esetben vonultak helyszínre segíteni.
Teljes gázzal, mindenféle körültekintés nélkül mentek be az útkereszteződésbe a fiatalok egy motorral, ahol egy autó érkezett. Borulás lett a vége, de szerencsés kimenetelű.
A következő két hétben 20 és 30 Celsius-fok között ingadozik a legmagasabb nappali hőmérséklet és futó záporok várhatók Románia nagy részén – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 15–28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Florin Manole munkaügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján ismertette a Szociáldemokrata Párt (PSD) gazdaságélénkítő javaslatait a munkaügy területén.
Életét vesztette egy 66 éves férfi a resicabányai megyei kórház területén. A páciens vélhetően leesett a lépcsőn, miután annak egyik foka beszakadt a súlya alatt. A rendőrség kivizsgálást indított.
A kormánykoalícióban volt tárgyalás arról, hogy az alapélelmiszerek árrésének korlátozását nem kellene meghosszabbítani október elsejétől – ismerte el hétfőn a sajtónak a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője.
A diákok november 20-án kapják kézhez a szeptemberi és októberi ösztöndíjat. A dokumentumokat október 2-áig kell leadni az iskolák titkárságán. Idén azonban a tantárgyversenyeken jól teljesítőknek már nem jár a motiváló ösztöndíj.
szóljon hozzá!