
Hargita és Kovászna megye tanácsának kezdeményezésére a szórványközösségek helyzetének, problémáinak megvitatása céljából október 8-9. között szakmai konferenciára került sor a Tordai Unitárius Egyházközség társszervezésével a tordai polgármesteri hivatal dísztermében.
2010. október 08., 22:302010. október 08., 22:30
Az ünnepélyes megnyitón Józsa Lajos tordai unitárius lelkész, az esemény házigazdája köszöntötte a résztvevőket, felhívva a figyelmet, hogy ragaszkodni kell az identitáshoz, a nemzeti önazonosság megőrzéséhez.
„Itt kell maradnunk, itt kell helytállnunk őseink földjén. Én hiszem azt, hogy a tömbben és szórványban élők kulturális kapcsolata arról szól, hogy tudnak rólunk, támogatnak, bíztatnak minket, és így felemelt fejjel élhetjük mindennapjainkat kisebbségként is” – mondta köszöntőjében a lelkész.
Az esemény fővédnöke Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke beszédében Berzsenyi Dániel szavait idézte: „Nem sokaság, hanem lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat”. Hozzátette, hogy fontos ezt az elvet követni, de nem szabad lemondanunk demográfiai megerősödésünkről. Szerinte most jutottunk el oda, hogy a székely tömb és a szórvány helyzetét nem szembeállítjuk egymással, hanem összefogással dolgozunk együtt.
„Dicséretes, ahogy Borboly Csaba és Tamás Sándor megyeitanács-elnökök új megközelítést, új szempontot hoztak be az együttműködés és a szolidaritás jegyében. Sokan és sokszor hangoztatták, hogy a szórvány számára Székelyföld a belső anyaország – most viszont nem szólamok hangzanak el, hanem tények és cselekedetek” – jegyezte meg Markó Béla miniszterelnök-helyettes.
Összetartozunk! – indította ünnepi beszédét Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, majd így folytatta: „összetartozunk mindahányan, akik Erdély földjén magyarul szólunk egymáshoz, akik Erdély földjén magyarként kívánunk élni, boldogulni. Mi egy családot alkotunk, éljünk akár a Székelyföldön, akár Tordán, akár Besztercén, akár Kolozsváron vagy Temesváron. 2009 szeptemberében indítottuk útjára Összetartozunk közösségépítő programunkat, azzal a céllal, hogy a székelyföldi tömbmagyarság felelősséget vállaljon a szórványban élő magyarság identitástudatának megőrzése és erősítése érdekében. A program egyik fő célkitűzése intézményesített kapcsolatok kialakítása Temes, Beszterce-Naszód és Aranyosszék szórványmagyarságával. Az elmúlt egy év során az együttműködés főként a kultúra terén nyilvánult meg”.
Köszöntőbeszédet mondott Ádámosi Klára, Tordai RMDSZ-elnök, Szilágyi Mátyás, a Magyar Köztársaság kolozsvári főkonzulja, László Attila, Kolozsvár alpolgármestere, Fodor Dóra, a Jósika Miklós Elméleti Líceum vezetője és Péter Tünde főtanfelügyelő-helyettes.
Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztési Igazgatóságának vezetője, az Összetartozunk szórványprogram felelőse előadásában az egyéves szórványprogram eddigi megvalósításairól és célkitűzéseiről számolt be.
Az RMDSZ támogatáspolitikája és gyakorlata a szórványban témakörben Lakatos András, az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke tartott előadást.
Fejér Andor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat elnöke a magyarországi testvérmegyék Székelyföld-szórvány kapcsolatokban való közreműködését ismertette.
Aranyosszéket Dr. Veres Valér szociológus mutatta be, majd Borsos Károly László, a Bethlen Egyesület elnöke, a Beszterce-Naszód megyei program hozadékáról számolt be, Nemes Előd pedig a Kovászna és Hunyad megye közti szórványkapcsolatot ismertette, ugyanakkor Kofity Zoltán Winkler Gyula EP-képviselő üzenetét tolmácsolta a konferencia résztvevőinek.
A konferenciát megtisztelte jelenlétével Sógor Csaba, EP-képviselő is, aki hangsúlyozta: „Minden magyarért felelősek vagyunk!” Felhívta a figyelmet, hogy az anyaországnak gazdasági és kulturális érdeke, hogy törődjön a határon túli magyarsággal.
Horváth István, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet vezetője demográfiai elemzések tükrében számolt be a szórványperspektívákról. Vetési László református lelkész elmondta, nemcsak az együttműködési szerződés aláírása, hanem maga a kapcsolat is történelmi jelentőségű, nem volt példa ilyenre az erdélyi magyarság történetében.
A nap fő mozzanata a Hargita megye és Aranyosszék közötti együttműködési szerződés aláírása volt, majd Hargita Megye Tanácsa a Jász-Nagykun-Szolnok megye önkormányzatától kapott könyvadományt adta át a Tordai Unitárius Egyházközségnek, valamint magyar didaktikai eszközöket adományozott a szórványban működő magyar nyelvű tanintézeteknek.
Délután Iochom Zsolt képeiből nyílt szórványfotó kiállítás a tordai színház előterében, melyet a szentmihályi Rügyek néptánccsoport előadása követett. A tárlatot Kassay Péter, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vezetője nyitotta meg.
Szombaton Aranyosszék értékeivel és látványosságaival ismerkedhetnek meg a konferencia résztvevői.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.