Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára
Fotó: Rab Zoltán
A nemzeti identitásunkhoz hozzátartozik a lószeretet meg a lovaskultúra, ezért is kell tömegessé tenni a lovas sportot Erdélyben is – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Marosvásárhelyen, a III. Székelyföldi Lóvasfórumon, amelyen a székelyföldi lovas társadalom színe-java képviseltette magát.
2022. november 25., 14:552022. november 25., 14:55
2022. november 25., 15:482022. november 25., 15:48
Pénteken zajlott a III. Székelyföldi Lovasfórum a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, ahol a lovas ágazatok különböző képviselői, több egyesület, huszármozgalom, vagyis a székelyföldi lovas társadalom különböző rétegei is bemutatkoztak, eredményeket, illetve terveket ismertettek.
Fotó: Rab Zoltán
Péter Ferenc, a Maros megyei Tanács elnöke házigazdaként köszöntötte a jelenlévőket, elmondta, Erdélyben komoly hagyományai vannak a lótartásnak, a lovas életformának és biztató, hogy most ismét fellendülőben van ez az ágazat. „Egyre többen kezdenek el lovasoktatással, versenyzéssel, lovastúrázással foglalkozni, és egyre nagyobb az érdeklődés ezen tevékenységek iránt. Ahogyan minden mással, ezzel is csak akkor szabad foglalkozni, ha nem kizárólag üzletként, hanem egyfajta szenvedélyként tekintünk rá. És csak akkor, ha sikerül ezen a területen is megvalósítanunk azt az egységet, amely előre viszi, megerősíti, összekovácsolja a székelyföldi lovasokat, legyenek azok lótenyésztők, versenyzők, fogathajtók, oktatók vagy más lovas szakemberek” – jelentette ki Péter Ferenc.
Fotó: Rab Zoltán
Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke elmondta, először Hargita megyében szervezték meg a Lóvasfórumot januárban, majd márciusban ez Háromszéken teljesedett ki Erdélyi-szintű programmá, és az év utolsó felében a marosvásárhelyi fórumon már arról is be tudnak számolni a lovas egyesületek, hogy mire fordították a magyar kormánytól kapott támogatásokat.
– mutatott rá a Kovászna megyei tanácselnök.
Fotó: Rab Zoltán
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke azt hangsúlyozta, hogy tíz éve még rétegzett, konfliktusokkal telített volt a lovas élet, de folyamatosan sikerült visszaépíteni a közös gondolkodást, és 2014-ben létrejött a megyei lovas munkacsoport, a különböző szakmák, ágazatok is megtalálták az együttműködés lehetőségét. Az elmúlt időszakban ezt tudta kiteljesíteni a magyar kormány lovas programja – hangoztatta.
Fotó: Rab Zoltán
Az eseményen jelenlévő Makkai Péter, a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium államtitkára azt emelte ki, hogy
Barabási Antal Szabolcs, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára pedig arról beszélt, hogy bár számos pályázat hibás jelenleg a szaktárca kiírásaiban, a jövőben változtatni igyekeznek ezeken.
Fotó: Rab Zoltán
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek egyik fontos nemzetpolitikai eredménye, hogy „újraélesztették”, megerősítették Erdélyben a lovassportot.
– fogalmazott az államtitkár, aki elmondta, az Erdélyi Lovasprogram keretében Erdély számos lovas egyesületét támogatják.
Fotó: Rab Zoltán
A támogatások kiterjednek a lovasterápia, a lovassport (díjugratás, díjlovaglás, lovastusa), a lovas hagyományőrzés, a lósport (galopp, lovas erőpróba), a fogatsport területére és számos más területre.
– nyilatkozta a rendezvény után a magyar kormány államtitkára, hozzátette, nem is a támogatás a fontos, hanem az, hogy ezt a sportot tömegessé tegyék, hogy minél több fiatalt tudjanak bevonni a lovaglás megtanulásába, a lószeretetet, egyáltalán a lovas kultúra megismerésébe. „A lovas kultúra hozzátartozik a magyar, illetve a székely nemzeti identitáshoz, talán az utolsó pillanatban vagyunk, hogy még egyszer vissza tudjuk tanítani a fiataloknak ezt” – tette hozzá Potápi.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás