A Pál Gábor-házban székel Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Fotó: Pinti Attila
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Csíki Fiókegyesülete, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Kara az Erdélyi Magyar Tudomány Napja jegyében szervez emlékező tudományos konferenciát, amelynek központi témája: Pál Gábor, a két világháború közötti erdélyi politika kiemelkedő alakja.
2023. november 09., 09:102023. november 09., 09:10
Az esemény helyszíne a Sapientia egyetem Csíkszeredai Karának 20-as terme; időpontja péntek délelőtt 9 óra.
A konferencián a következő témákban adnak elő: Oláh-Gál Elvira: Dr. Pál Gábor élete; Orbán Zsolt: Id. Pál Gábor életútja; Bárdi Nándor: A regionális érdekek megjelenítője az Országos Magyar Pártban és a budapesti parlamentben; Kolumbán Tibor: Harc a Csíki Magánjavakért az 1920–30-as években (Genfi per); Daczó Katalin: Dr. Pál Gábor csíkszeredai emlékezetéről (dokumentumfilm); Lukács Bence Ákos: Dr. Pál Gábor 1940–1944 között a magyar parlamentben; Nagy József: Pál Gábor és a Székely Határvédelem a második világháború idején; Jánosi Csongor: Dr. Pál Gábor a román titkosszolgálati iratokban; Nemes Gyula: Dr. Pál Gábor írott hagyatéka.
Az előadások után megkoszorúzzák Pál Gábor emléktábláját (Magyarország Főkonzulátusa Csíkszereda, Petőfi Sándor utca).
Pál Gábor, a két világháború közötti erdélyi politika kiemelkedő alakja 1883. február 7-én született Csíksomlyón, és 55 éve, 1968. október 22-én hunyt el a csíkszeredai kórházban. Az Országos Magyar Párt Csík megyei képviselőjeként, majd szenátoraként következetesen védelmébe vette a székelység sérelmeit, a genfi Népszövetség elé vitte a román állam által elkobzott Csíki Magánjavak ügyét. Pál Gáborról egyébként Oláh-Gál Elvira nagyon szerteágazó anyagot közölt a Székelyhonon.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
szóljon hozzá!