Hargita megyében a legtöbb gazda szarvasmarhatartásra igényelte a „járványsegélyt”
Fotó: Beliczay László
Több mint ötezer Hargita megyei állattartó gazda számíthat Covid-támogatásra e hónap végén, közülük legtöbben szarvasmarhákra igényelték a „járványsegélyt”. A múlt évi támogatásigénylésekhez képest ezúttal több állat esetében kérelmezték a támogatást a Hargita megyei állattartók.
2022. június 19., 18:012022. június 19., 18:01
2022. június 20., 10:062022. június 20., 10:06
A támogatási program feltételei szerint e hónap végén, azaz június 30-án kapják meg az állattartó gazdák az általuk igényelt Covid-támogatást, amelyet áprilisban kérelmeztek a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségnél. Noha egyelőre nem ismert a Hargita megyei gazdák által igényelt támogatások összértéke, az már valószínűsíthető, hogy nem lesz kevesebb, mint a múlt évi támogatások összértéke, ugyanis
Amint arról Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője tájékoztatta a Székelyhont,
A legtöbben közülük szarvasmarhatartó gazdák, ők összesen 71 707 állatra igényeltek támogatást, ugyanakkor egy sertésfarmról, valamint három szárnyasfarmról is kaptak támogatásigénylést – sorolta az adatokat a megyei APIA igazgatója. Elmondta azonban azt is, hogy ezek még nem a végleges adatok, ugyanis még zajlanak az adminisztratív ellenőrzések.
Ameddig nem kerül be országszerte a nyilvántartásba az összes állat, amelyre támogatást igényeltek, addig nem tudják azt sem, hogy mekkora lesz a juttatás állatonként meghatározott értéke, továbbá azt sem tudják kiszámítani, hogy összesen mennyi pénz érkezik így a megyébe. Ugyanis
A Covid-támogatás első odaítélésekor egyébként országos viszonylatban Hargita megyében igényelték a legtöbb szarvasmarhára a juttatást, és Haschi András szerint valószínű, hogy ezúttal is így lesz.
Szárnyasfarmok is folyamodtak támogatásért
Fotó: Jakab Mónika
„Ez két dolgon múlik: a meglévő állatlétszámon – ami ugye nem nagyon változik –, illetve azon, hogy mennyire tudjuk lehívni a rendelkezésre álló pénzeket, tehát mennyire tudjuk mi úgy elvégezni a munkánkat, hogy a lehető legtöbben igényelhessék a támogatást.
aki így nem kell minden semmiségért bejöjjön hozzánk” – magyarázta az ügynökség vezetője, a gazdákat az ügyintézésben segítő helyi csoportokra utalva.
A Covid-támogatási program indulása óta folyamatosan nőtt az igénylések, valamint az igénylési dossziékban feltüntetett szarvasmarhák száma is Hargita megyében. 2020-ban mintegy 4700 állattartó kérelmezte a segélyt, köztük 2800 szarvasmarhatartó, összesen 37 ezer szarvasmarhára, ami a legtöbb volt a megyénkénti összesítésben.
Tavaly nyáron már 5080 állattartó igényelte a támogatást mintegy 67 ezer szarvasmarhára, ez több mint 10 millió lejes támogatási összértéket jelent.
Idén mintegy 454 millió lejes támogatási keretet különített el a mezőgazdasági minisztérium a Covid-támogatásokra, ebből 70 milliót a szarvasmarhatartó gazdák megsegítésére, valamivel több mint 167 millió lejt a sertéstartók támogatására, illetve 116 milliót a baromfitartók támogatásigényléseinek a kifizetésére szánnak.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!