Hirdetés
Hirdetés

Őshonosok a hazában: a kulturális autonómia nem elválaszt bennünket, hanem összehoz

Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.

Hajnal Csilla

2024. november 20., 16:592024. november 20., 16:59

Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetője Sebestyén Mártával, Miquèu Montanaro népzenésszel és zeneszerzővel, Eredics Gáborral, a Vujicsics együttes vezetőjével és Horváth Lászlóval, a Fonó Budai Zeneház igazgatójával beszélgetett •  Fotó: Haáz Vince

Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetője Sebestyén Mártával, Miquèu Montanaro népzenésszel és zeneszerzővel, Eredics Gáborral, a Vujicsics együttes vezetőjével és Horváth Lászlóval, a Fonó Budai Zeneház igazgatójával beszélgetett

Fotó: Haáz Vince

Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.

Hajnal Csilla

2024. november 20., 16:592024. november 20., 16:59

Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetője Sebestyén Mártával, Miquèu Montanaro népzenésszel és zeneszerzővel, Eredics Gáborral, a Vujicsics együttes vezetőjével és Horváth Lászlóval, a Fonó Budai Zeneház igazgatójával beszélgetett •  Fotó: Haáz Vince

Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetője Sebestyén Mártával, Miquèu Montanaro népzenésszel és zeneszerzővel, Eredics Gáborral, a Vujicsics együttes vezetőjével és Horváth Lászlóval, a Fonó Budai Zeneház igazgatójával beszélgetett

Fotó: Haáz Vince

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány Őshonosok a hazában nevű programjában valósul meg az a koncertturné, amely az európai kisebbségek népművészetét állítja középpontba a magyarországi szerb-horvát népzenét játszó Vujicsics együttessel.

Marosvásárhelyen kedden este, a Vártemplomban koncertezett az immár ötvenéves együttes, amelynek ez volt az első erdélyi fellépése.

A következő fellépésük Nagyváradon lesz. Elkíséri őket Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes is.

Hirdetés
A Vártemplomban koncertezett kedd este a Vujicsics együttes •  Fotó: Haáz Vince

A Vártemplomban koncertezett kedd este a Vujicsics együttes

Fotó: Haáz Vince

Régi művészbarátaival ült egy asztalhoz Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetője szerda délelőtt egy sajtónyilvános beszélgetésre, hogy elmagyarázza,

az Őshonosok a hazában projektjük arról szól, hogy a maguk kulturális, művészeti eszközeivel kicsit oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit itt, Erdélyben az autonómia szó kivált.

Kelemen László, az esemény ötletgazdája Sebestyén Mártával, illetve a dél-francia, oxitán származású Miquèu Montanaro népzenésszel és zeneszerzővel, Eredics Gáborral, a Vujicsics együttes vezetőjével és Horváth Lászlóval, a Fonó Budai Zeneház igazgatójával beszélgetett.

Idézet
Szeretnénk, hogy az erdélyi emberek észrevegyék, a szomszéd népművészete nagyon hasonlít a sajátunkhoz. Vegyük észre, hogy ezek a lokális kultúrák a jó együttélés alapját jelentik, és a kulturális autonómia nem elválaszt bennünket, hanem éppenhogy összehoz”

– emelte ki az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vezetője.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A magyarországi szerb és horvát közösségek zenejét hozta el a Vujicsics együttes Marosvásárhelyre. Eredics Gábor, az együttes képviselője elmesélte, a szerb közösség Magyarországra több mint háromszáz éve menekültként telepedett le Pomáz, Csobánka, Szentendre köré, és a menekülő közösség befogadást nyert.

Idézet
Mi nem a belgrádi vagy zágrábi trendeket követjük, hanem azt a zenét játsszuk, ami a magyar földből sarjadzik”

– írta körül saját zenei világukat az együttes tagja. Zenéjükért pedig Kossuth-díjjal és Magyar Örökség díjjal is kitüntették.

Eredics Gábor, a magyarországi Vujicsics együttes és Horváth László, a Fonó Budai Zeneház igazgatója •  Fotó: Haáz Vince

Eredics Gábor, a magyarországi Vujicsics együttes és Horváth László, a Fonó Budai Zeneház igazgatója

Fotó: Haáz Vince

Oxitánok, de nem jelent gondot számukra a francia nyelv sem

Miquèu Montanaro arról mesélt, hogy hivatalosan nem létezik az oxitán nép, és államként sem léteztek soha, de van egy összekötő nyelv, amit a trubadúrok használtak, és ez Dél-Franciaországhoz kötődik, bár ezt nem tanítják az iskolában.

Ma is a zenében, dalokban él ez a nyelv leginkább, bár egyre megújultabb formában.

A Dél-Franciaországból érkezett zenész oxitánnak tartja magát, hiszen beszéli a nyelvet a gyerekeivel, unokáival, de a francia mellett, angolul, sőt olaszul is beszél, mert az édesanyja olasz volt, és most már a magyar nyelv is beépült az identitásába, hiszen a felesége magyar – mondta el tájszólással ugyan, de szinte tökéletes magyarsággal.

Miquèu Montanaro magyarul is tökéletesen beszél, hiszen felesége magyar •  Fotó: Haáz Vince

Miquèu Montanaro magyarul is tökéletesen beszél, hiszen felesége magyar

Fotó: Haáz Vince

Ugyanakkor azt is hozzátette, nem jelent számukra gondot a francia nyelv sem, ugyanúgy beszélik, mint az oxitán nyelvet. Kelemen László hozzá is tette,

itthon is fontos lenne, hogy mindenki megtanuljon jól románul.

Horváth László, a Fonó Budai Zeneház igazgatója arról beszélt, hogy a közép-európai kultúra már nem egysíkon fut, hanem egymás kultúrájának a szépségeit keressük. Délvidéki származásáról pedig elmondta, szerb-magyar ellentét már egyáltalán nem tapasztal, és nincsenek olyan feszültségek, mint harminc évvel ezelőtt.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Nem tudjuk megszeretni, ha nem ismerjük meg

Sebestyén Márta olyan családban nőtt fel, ahol népzene vette körül. Édesanyja Kodály Zoltán növendéke volt, édesapja közgazdászként járta a világot, és mindenhonnan népzenét hozott haza, így a hétéves Márta már a világ szinte minden tájáról hallott népzenét. Később minden táncházba eljárt, mert kíváncsi volt arra, hogy ugyanazt az érzést hogyan fejezi ki a bolgár vagy a görög.

Idézet
A dolgokat nem egymás ellenében kell elfogadni vagy szeretni, hiszen minél többet megismerünk és megszeretünk, az annál gazdagabbá tesz”

– hangsúlyozta a népdalénekes.

Sebestyén Márta: a dolgokat nem egymás ellenében kell elfogadni •  Fotó: Haáz Vince

Sebestyén Márta: a dolgokat nem egymás ellenében kell elfogadni

Fotó: Haáz Vince

Azt is elmesélte, amikor a rendszerváltás után újranyitott a kolozsvári táncház, és ott volt Kallós Zoltán néprajzkutatóval, majd odajöttek a Securitate emberei, akikkel Zoli bácsi tárgyalt, és úgy mutatta be nekik Sebestyén Mártát, hogy románul is énekel ez a „bestia”.

A szekusok nehezen hitték el, de miután énekelt nekik románul, kezet csókolt neki az egyik román szekus, és azt kívánta, hogy érezzék jól magukat.

Sebestyén Márta az egyedüli olyan magyar művész, aki megkapta az UNESCO – Artist for Peace (Művész a békéért) elismerést, amellyel kultúrák közti párbeszéd elősegítését díjazták, amelyért sokat tett a közel ötvenéves életpályája során.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés