Hirdetés
Hirdetés

Zakariás Zoltánt választotta elnökének az Erdélyi Magyar Szövetség

Székelykeresztúron tartotta szombaton országos küldöttgyűlését az Erdélyi Magyar Szövetség. A politikai rendezvényen alapszabályzatot módosítottak, tisztújítást tartottak, és Zakariás Zoltánt választották a két párt fúziójából létrejött szövetség elnökévé.

Székelyhon

2023. március 18., 12:552023. március 18., 12:55

2023. március 18., 17:302023. március 18., 17:30

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Székelykeresztúron tartotta szombaton országos küldöttgyűlését az Erdélyi Magyar Szövetség. A politikai rendezvényen alapszabályzatot módosítottak, tisztújítást tartottak, és Zakariás Zoltánt választották a két párt fúziójából létrejött szövetség elnökévé.

Székelyhon

2023. március 18., 12:552023. március 18., 12:55

2023. március 18., 17:302023. március 18., 17:30

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Frissítés

Az EMSZ elnökhelyettesének Kátai Attilát, alelnöknek pedig Csomortányi Istvánt, Toró T. Tibort, Mosdóczi Vilmost, Györgyi Attilát, Bálint Józsefet, Csorba Szilárdot és Sorbán Attila Örsöt választották a küldöttek, és elfogadták az EMSZ új jelképét, amely egy piros-fekete korongra helyezett ezüst színű, nyolcágú csillagból és félholdból áll.

A szombat délben kezdődött rendezvényen a házigazda Koncz Hunor-János, Székelykeresztúr polgármesterének köszöntője után Németh Zsolt, a magyar Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke és Szili Katalin, miniszterelnöki megbízott videóüzenetben szóltak a jelenlevőkhöz. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökének üdvözletét Györgyi Attila EMSZ-küldött olvasta fel.

Hirdetés

„1989-ben, a nacionálkommunista diktatúra bukásával megnyílt az út a demokratikus társadalmi átalakulások és a pluralista demokratikus politizálás előtt. Egymással példás összhangban a plurális egység jegyében fogalmaztuk meg programunkat” – hangzott el Tőkés László, a küldöttekhez intézett üzenetében, hozzátéve, hogy képviselőink és szenátoraink felesküdtek az autonómiára.

Idézet
Azóta mind a demokratikus pluralizmus, mind az autonómia ügyét kisiklatták, a nemzeti ellenzék pedig vakvágányra került. A szintén torz képet mutató eredeti román demokráciához képest a magyar politikai közéletünk még rosszabb helyzetbe, a sötét múltat idéző egypártrendszer állapotába került

– fejtegette Tőkés.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Szerinte a jelenlegi helyzetben ők azok, akik a plurális demokrácia és közösségi nemzeti jogaink, a magyar önrendelkezés ügye mellett következetesen és megalkuvás nélkül kiállnak.

„Éppen emiatt az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács sajnos nem csak a mindenkori román hatalomnak, hanem a vele cinkosságot vállaló RMDSZ-párt nómenklatúrájának is útjába állt. Nincs ez másként a nemzeti megosztottságon felülkerekedő Erdélyi Magyar Szövetséggel sem, amely hosszú idő után, dicséretes módon az Erdélyi Magyar Néppártot és a Magyar Polgári Pártot is végre magában egyesítette. Ezen a ponton azonban nem szabad megállni.

Idézet
Hadd vegyünk példát reformkori és forradalmi nagy elődeinkről, akik a hatalmas habsburg birodalom ellenében voltak képesek a nemzet érdekében összefogni. Nekünk, erdélyi, székelyföldi közösségi önrendelkezésünk kivívása céljából kell szövetségre lépnünk”

– hangzott el Tőkés üzenetében, aki szerint dicséretre méltó, hogy maguk között tudták hagyni mindazt, ami szétválaszt.

„Az egységes nemzeti oldal létrejöttével nagy hasznára lehetünk erdélyi magyar közösségüknek” – emelte ki az EMNT elnöke.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

„Történelmi időponthoz érkezett az erdélyi magyar polgári oldal. Egy hosszú folyamat végéhez értünk, de ez egy új időszak kezdete is. Az Erdélyi Magyar Szövetség egy új időszakot kezd, és ezzel elkezdi a felkészülést is a 2024-es esztendőre.

Idézet
Képviseljék továbbra is az erdélyi magyarság, a tömbben élők területi autonómiához való igényét, de ugyanakkor a szórványban élők számára a kulturális és személyelvű autonómiát, hogy hozzáférjenek ahhoz, ami a kultúrát, oktatást jelenti, hogy megőrizhessék és továbbadhassák identitásukat gyermekeiknek, unokáiknak, hiszen ez az egyetlen záloga annak, ami az erdélyi magyarság megmaradását jelenti”

– hangzott el Szili Katalin miniszterelnöki megbízott videóüzenetében.

Mint kifejtette, továbbra is képviselni kell azt, ami a szülőföldön maradást, -élést és boldogulást biztosítja.

„Most még fontosabb az együttműködés, hiszen a mostani időkben két dolog még fontosabbá vált számunkra, ez pedig a béke és a biztonság.

Idézet
Nagyon fontosnak tartom, hogy az Erdélyi Magyar Szövetség fogalmazza meg a maga jövőképét, hiszen nem az a lényeg, hogy teljesen egyszínűek legyünk”

– üzente többek között a miniszterelnöki megbízott.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke az EMSZ küldöttgyűlését köszöntő videoüzenetében arról beszélt, hogy

szükség van az EMSZ elkötelezettségére, ugyanakkor fontos a kompromisszumot kereső erdélyi magyar politikai erőkkel és a román partnerekkel is folytatni az együttműködést.
•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Hosszú utat jártunk be, hiszen nekünk az a sors adatott, hogy a fontos munkáknak újból és újból neki kell futni. A két szervezet egyesítése során két küldöttgyűlést kellett már tartanunk, és kétszer kellett végigjárnunk a bukaresti bíróságok jelentette tortúrát, de sikerrel zártuk ezt a fejezetét is a munkánknak, és

Idézet
ma úgy állunk itt, hogy végre az Erdélyi Magyar Szövetség tisztújítására is sor kerül, és egyesült az erdélyi magyar nemzeti tábor”

– mondta el köszöntőbeszédében Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség megbízott elnöke, aki szerint nem is neki kellene a pulpitusnál állnia, hanem Mezei Jánosnak, akit szerintük koncepciós per nyomán ítéletek el a közügyektől.

„Szüleink generációja azokkal a reményekkel vágott neki három évtizeddel ezelőtt a szabadságnak, hogy végre megszűnik a kiszolgáltatotti helyzetünk, végre lélekben, létszámban és anyagiakban is gyarapodó közösség lehetünk. Ez volt 1989 ígérete, és ehhez képest ma ott tartunk – látván a népszámlálás nemrégiben publikált számait –, hogy egy drámaian fogyatkozó, kiszolgáltatott közösség maradtunk, a fogyásunk sokkal súlyosabb, mint az bármilyen diktatúra alatt volt az elmúlt száz évben” – fejtette ki Csomortányi, aki szerint

sem a területi autonómiánk, sem a nyelvhasználati jogaink, sem oktatási autonómia, sem önálló magyar felsőoktatási intézményünk, sem jelképhasználatunk, sem pedig jólétünk nincsen.

„Mi arra munkára kötöttünk szövetséget, hogy ebből az állapotból találjuk meg a kiutat, ebből az állapotból vezessük ki a közösségünket. Ez nem lehetséges másként, csak akkor, ha visszatérünk az erdélyiségünkhöz. Vissza kell térni az erdélyi gyökerekhez, erdélyi önkormányzatiságunkhoz.A választás szabadsága létezik és a választás szabadsága fontos a közösségeink számára” – emelte ki az ügyvivő pártelnök, hozzátéve, hogy olyan erőt akarnak jelenteni Erdélyben, amely megkerülhetetlen, és ezáltal rákényszeríti a másik szervezetet (Romániai Magyar Demokrata Szövetséget, szerk. megj.), hogy térjen vissza az erdélyiség útjára.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt
2026. június 28., vasárnap

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen

Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen
2026. június 28., vasárnap

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk

A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében

Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében
2026. június 28., vasárnap

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet

Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet
2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
2026. június 28., vasárnap

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban

Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban
2026. június 28., vasárnap

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel

10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel
Hirdetés