
Megfelő kapacitás hiányában nem haladnak előre a diszkriminációellenes hivatalhoz benyújtott panaszok. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
2026. május 13., 15:302026. május 13., 15:30
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) gyakorlatilag működésképtelenné vált – hívta fel a figyelmet Árus Zsolt, a Székely Figyelő Alapítvány vezetője. Ezzel nemrégiben szembesült a jogvédelemmel foglalkozó szervezet, amikor az általuk megfogalmazott panaszok megoldásának késlekedése miatt kért tájékoztatást a tanácstól.
Kiderült, hogy 2025-ben az intézményhez beérkezett 1020 panasz közül (melyből több száz 2024-ben vagy 2023-ban került a CNCD elé)
Amint Árus Zsolt elmondta, míg 2020-ban egy panasz esetében átlagosan négy-öt hónap volt az ügyintézés, mára a folyamat gyakorlatilag teljesen leállt.
Ennek oka meglátása szerint az, hogy a CNCD jelenleg gyakorlatilag nem képes ellátni feladatait. A testület szabályzata szerint
Árus Zsolt tud arról is, hogy 2025 februárjában a CNCD alkalmazottai azt jelezték egy körlevélben, hogy az intézmény súlyos alulfinanszírozottsággal és munkaerőhiánnyal küzd. A beérkező panaszok számához képest túl kevés az alkalmazott,
A probléma következtében a megoldatlan ügyek száma drasztikusan megnőtt.
A kialakult helyzet különösen érzékenyen érinti a magyar közösséget – mutat rá a Székely Figyelő Alapítvány vezetője.
A nyilvános térben – a sajtóban és a közösségi médiában – rendszeresen jelennek meg magyarellenes, uszító megnyilvánulások, amelyek kezelésében kulcsszerepe lenne az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnak. Az intézmény hatékony működése visszatartó erőt jelenthetne, hiszen
A működésképtelenség miatt azonban azok is következmények nélkül folytathatják tevékenységüket, akiket korábban már megbírságoltak, mivel jelenleg nincs valós szankciós veszély – mutat rá Árus Zsolt.
A Székely Figyelő Alapítvány ezért nyílt levélben sürgeti a parlamentet, hogy haladéktalanul nevezzen ki új tagokat az Országos Diszkriminációellenes Tanács vezetőtestületébe, valamint biztosítsa az intézmény megfelelő működéséhez szükséges pénzügyi és személyi feltételeket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (románul: Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, röviden CNCD) egy független, autonóm romániai állami hatóság. Feladata az egyenlőség elvének, az emberi méltóságnak és a megkülönböztetésmentességnek a biztosítása és védelme a hatályos belföldi és nemzetközi jogszabályok alapján. Főbb hatáskörei és feladatai: fogadja, elemzi és kivizsgálja a magánszemélyek vagy csoportok által benyújtott diszkriminációs panaszokat. Sajtóhírek vagy közösségi médiás megnyilvánulások alapján saját kezdeményezésre is indíthat vizsgálatot. Amennyiben megállapítja a diszkrimináció tényét, közigazgatási szankciókat szabhat ki (figyelmeztetés vagy pénzbírság). A bírság összege magánszemélyek esetén akár a 30 000 lejt, csoportok elleni diszkrimináció esetén pedig a 100 000 lejt is elérheti. (Forrás: Wikipédia)
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás