Balról jobbra: Süket Levente Mátyás, Péter Balázs István, Czirják Ottó és Sándor Botond. Iskolájukat képviselik a kordon élén
Fotó: Gecse Noémi
Múltja van annak, hogy a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium négy végzős diákja viszi a csíksomlyói pünkösdi búcsús menet élén az egyházi ünnep jelképeit: a labarumot és a kisbazilika-jelvényt. Bemutatjuk a feladatra kiválasztott tanulókat.
2017. június 02., 21:222017. június 02., 21:22
Süket Levente Mátyás társadalomtudományok szakos diáknak jutott a legnehezebb feladat, ő viszi majd a több mint 20 kilogrammos győzelmi zászlót a kegytemplomtól a nyeregig. „Nagyon meghűltem, de úgy érzem, hogy az ember életében ez egy kimagasló alkalom, hiszen
Az ember, ha elgyengülve is, de minden erejét összeszedve ki tudja vinni a labarumot” – válaszolta a csíksomlyói diák arra a kérdésünkre, hogy felkészült-e erre a „megmérettetésre”. Elmondta azt is, már végigjárták az útvonalat, hogy tudják, mire számítsanak. A laborifernek, azaz zászlóvivőnek kiválasztott tanuló hozzáfűzte, kitüntetésnek tartja, hogy fontos szerepet tölthet be az összmagyarság egyik legnagyobb, régi múltra visszanyúló vallási ünnepén.
Sándor Botond, a másik laborifer, a gimnázium természettudományok szakos diákja arról beszélt, hogy tanulmányi átlaga helyett inkább az iskolában való közösségi tevékenységei, versenyeredményei miatt választhatták arra, hogy visszafelé ő hozhatja a labarumot. „Ez pozitív visszajelzés számomra, hogy a négy évet az iskolában nem »hátradőlve« töltöttem el. Már kilencedikesként hallottam arról, hogy az iskola diákjai szokták vinni a labarumot, és
– mondta a csíktaplocai tanuló.
Péter Balázs István szintén természettudományok szakos diák, ő facigerként segíti majd a labarumvivőket. „Eredetileg a facigernek az volt a feladata, hogy díszes ruhába öltözve támogassa a két labarumvivőt” – magyarázta a csíkszeredai végzős tanuló, hozzátéve, hogy ma már a díszes ruha helyett székely népviseletben viszik az egyházi ereklyéket.
– fogalmazott.
Czirják Ottó, a teológiaosztály végzős tanulója a pápai kisbazilika-jelvényt viszi majd a körmenet élén. A csíkmadarasi diák úgy fogalmazott, hogy nagyon örül ennek a feladatnak, és felemelőnek érzi, hogy ezt az iskolai közösség nevében teljesítheti. Nemcsak számára, hanem
Tamás Levente, a gimnázium igazgatója elmondta, az egyházi jelképeket vivő tanulókat a tantestület választja ki tanulmányi eredményeik, magatartásbeli érdemeik, valamint közösségi szerepvállalásaik alapján. „Az iskola számára öröm, hogy ilyenkor szolgálatunkkal segíthetünk a búcsú lebonyolításában. Diákjaink a kordon kialakításában vesznek részt, viszik az egyházi jelvényeket, ugyanakkor a nyereg berendezésében, az áldoztatási, gyóntatási helyszínek kijelölésében is segítenek, a Salvator-kápolnánál szintén az iskola kórusa énekel” – osztotta meg az intézményvezető, hozzátéve, a búcsú alatt nemcsak szolgálnak, hanem egyúttal ünnepelnek is, a régi hagyományhoz csatlakozva.
A labarum
A csíksomlyói kegytemplom és a búcsú értékes tárgyai közé tartozik a főoltár bal oldalán található labarum, amelyet a nép labóriumnak nevez. A labarum az ókorban, Nagy Konstantin (306–337) római császár idején hadizászló, a győzelem jelképe volt. A mostani labarumot a pünkösdszombati körmenetet vezető főpapság és papság előtt viszik – írják a Csíksomlyó.ro oldalon. A díszes kelmével bevont méhkas alakú jelvényt a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium legjobb végzős diákjai szokták vinni.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!