
Fotó: László Ildikó
Harmincöt, a Székelyudvarhelyi Értéktárbizottság által gyűjtött helyi értéket bemutató tárlat nyílt kedden a székelyudvarhelyi városházán. A szervezők arra buzdítanak mindenkit, hogy újabb értékeket terjesszenek elő megőrzésre.
2023. október 24., 21:452023. október 24., 21:45
2023. október 24., 21:572023. október 24., 21:57
Nagyjából hat éve alakult meg a Székelyudvarhelyi Értéktárbizottság, amely a magyar kormány egész Kárpát-medencére kiterjedő törekvéseihez felzárkózva a helyi értékek felleltározását tűzte ki célul – fejtette ki a szervezetet képviselő Nagy Pál. Mint mondta,
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács udvarhelyszéki szervezete, illetve a Civil Kurázsi Egyesület által szervezett kiállítás célja, hogy az említett gyűjtés eredményeit népszerűsíthessék. El is szeretnék juttatni a tárlatot a helyi iskolákba, valamint Székelyudvarhely testvérvárosaihoz – erre lenne is igény –, hogy minél többen megtekinthessék.
Miklós Zoltán, Gálfi Árpád és Nagy Pál
Fotó: László Ildikó
Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója hangsúlyozta, az összegyűjtött értékek nem vagyoniak, inkább eszmeiek. Ezeket meg tudjuk becsülni, illetve adott esetben ráeszmélhetünk, hogy milyen elmúlási folyamatnak a részei. Az értékek felleltározása ugyanis ráirányítja a figyelmet arra is, amit meg kell őrizzünk, amiért tennünk kell.
– magyarázta. Hozzátette, vannak az értéktárban olyan alkotók is, akiket egyszerűen csak fel kell fedeznünk: legyen szó Spanyár Pálról vagy Tompa Lászlóról. Sok esetben csak azért nem tudnak róluk többet az emberek, mert nem képezik az iskolai tananyag részét. Ennek megváltoztatásában a pedagógusok is segíthetnek, akár a tárlat bemutatásával.
Gálfi Árpád polgármester rámutatott, gyakorlatilag a közösség hozta létre a mostani rendhagyó tárlatot, hiszen bárki beküldhette – és megteheti jelenleg is – javaslatát az értéktárbizottságnak. Az értékek gyűjtésük során a kulturális emlékezet, a közösségi tudás, a lokális identitás részévé válnak. Utóbbi pedig
„Ha tovább lépünk, akkor felsejlik, hogy nemcsak magyarként, de emberként is szükségünk van erre, hiszen a helytörténet önérzetet és önértéktudatot ad, az újjáélesztett közösségtudat és a közös múlt erejével oltalmat nyújt” – fogalmazott az elöljáró.
Fotó: László Ildikó
Nagy Pál – a többi felszólalóval egyetértve – arról is beszélt, hogy szeretnék, ha minél többen javasolnának újabb értékeket a gyűjteményükbe: ezt agrár- és élelmiszergazdaság, ipari és műszaki megoldások, természeti környezet, egészség és életmód, kulturális örökség, turizmus és vendéglátás, épített környezet és sport kategóriákban lehet megtenni. Az előterjesztéshez a www.kjnt.ro honlapról kell letölteni az űrlapot, a pályamunkákat a civilkurazsiegyesulet@gmail.com e-mail-címre kell elküldeni. Viccelődve megjegyezte,
A tárlatmegnyitó a Székelyföldi Stúdió Csillagösvényen című ismeretterjesztő rövidfilmjének levetítésével zárult.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!