Síbaleset sérültjein segítenek. Volt olyan nap, hogy többször is szükség volt a hegyimentőkre
Fotó: Pál Gábor
Lejárt a síszezon, már a helycsúcsokon is olvad a hó, a hegyimentők pedig megpihenhetnek a nehéz téli szezon végén. Noha nyáron is bevetésre készen kell állniuk, lényegesen kevesebb munkára számítanak, mint az elmúlt hónapokban, amikor szinte minden napra jutott egy riasztás.
2017. április 11., 15:272017. április 11., 15:27
Majdnem minden nap riasztották a hegyimentőket a múlt hét végén lezárult síszezonban – tudtuk meg Máthé Lászlótól, a Hargita megyei hegyimentő-szolgálat udvarhelyszéki munkatársától.
Négy esetben eltévedt túrasízők riasztották a hegyimentőket, őket hamar megtalálták.
Fotó: Pál Gábor
Az elmúlt évek statisztikáihoz viszonyítva ebben a szezonban az átlagosnál sokkal többször kellett segítségre szoruló sízőkhöz sietniük a hegyimentőknek. Máthé László elmondása szerint volt olyan nap, hogy csak egy riasztást kaptak, és akadt sérülésmentes nap is, de általában a következő nap két-három alkalommal is akadt munkájuk.
A hegyimentő arról is beszámolt, hogy bár minden sípálya-üzemeltetőnek szerződést kellene kötnie a hegyimentőkkel, Udvarhelyszéken velük csak a Madarasi Hargita Síközpont működtetői kötöttek megállapodást (a Bucsin-tetőn lévő pályákon marosvásárhelyi, illetve gyergyószentmiklósi kollégáik látják el a feladatot). Jelenleg két hivatásos hegyimentő teljesít szolgálatot az udvarhelyi egységnél – rajta kívül Szikszai Attila –, a többiek önkéntesekként tevékenykednek, összesen tizenöt fős a csapat.
– fogalmazott Máthé, aki örömmel tudatta, hogy két keresőkutyájuk felnőtté vált, és óriási segítséget jelentenek számukra.
Fotó: Pál Gábor
– számolt be egy esetről.
Hóolvadás után sem fognak tétlenkedni a hegyimentők, állandó készenlétben kell lenniük. Tavasztól őszig többnyire a Vargyas-szorosban és az Almási-barlang környékén van szükség a munkájukra.
– magyarázta Máthé.
Képzeljen el egy vacsorát, ahol nem a látásé az irányítás, hanem a többi érzékszerve fedezi fel az ízeket, illatokat és hangokat.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!