Fotó: Haáz Vince
Meleg szoba, tiszta fekhely, tisztálkodási lehetőség – ezeket biztosítják a székelyföldi hajléktalanszállókon, ahol a napokban sokan meghúzódnak. A körülmények és szabályok változhatnak, egy azonban egységes: próbálnak segíteni a rászorulókon.
2025. január 15., 15:572025. január 15., 15:57
Az idei tél leghidegebb reggelére ébredtünk szerdán, amikor helyenként mínusz 15 fok alá is csökkent a hőmérséklet Székelyföldön. A hajléktalanszállóknál érdeklődtünk, hogy mindenkit be tudtak-e fogadni, vannak-e szabad helyek, és mit kell tudniuk azoknak, akik rászorulnak.
Nagy Annától, a csíkszeredai városháza szociális igazgatóságának vezetőjétől megtudtuk, hogy jelenleg 24 személy veszi igénybe a hajléktalanszállót Csíkszeredában. Legtöbben önként mentek be a szociális intézménybe, kettőjüket a mentőszolgálat munkatársai szállították oda, jobb megoldás híján.
A hidegekre való tekintettel nappal is bent maradhatnak a szállón az érintettek.
Kevés előírásnak kell megfelelnie annak a hajléktalannak, aki a székelyudvarhelyi éjjeli menhelyen, melegben szeretné tölteni az estéjét, éjszakáját. Ezek közül a legfontosabb, hogy nem lehet ittas és a menhelyen sem fogyaszthat alkoholt. A Híd az Égen Egyesület által működtetett hajléktalanszálló vezetője, Farkas Réka a Székelyhonnak elmondta,
Az elmúlt napokban nem voltak újabb jelentkezők, de ha lenne még rászoruló, akkor nem utasítanák el, menedéket és fekvőhelyet biztosítanának számára is.
Fotó: Csató Andrea
Az udvarhelyi hajléktalanszállón este 8 és reggel 8 között tartózkodhatnak a rászorulók, nappalra el kell hagyják az épületet.
Farkas Réka jelezte, általában visszatérők jönnek estéről estére a menhelyre. Tudják, hogy Székelyudvarhelyen vannak olyan hajléktalanok is, akik nem akarnak bejönni a szállóra, inkább a hidegben töltik az éjszakát is. Az otthon ajtaja nyitva van mindenki számára, de a biztonság érdekében a szabályokat be kell tartani.
Sepsiszentgyörgyön nincs hajléktalan az utcákon – állítja Székely Róbert, a Máltai Szeretetszolgálat képviselője, aki az éjjeli menedékhelyet és a nappali foglalkoztatót is vezeti.
Az otthonban éjszakázók száma 30-35 között mozog. A számbeli változást a rokon-, ismerőslátogatás, alkalmi munka miatti elutazás eredményezi – tudtuk meg az illetékestől.
Fotó: Kocsis Károly
Az éjszakai menhely mellett nappali foglalkoztató is működik, ahol különböző programokat, előadásokat szerveznek a hajléktalanoknak. Mint a Máltai Szeretetszolgálat képviselője jelezte, a nappalifoglalkoztató-központot délután 5 órakor kell elhagyják az érintettek és másfél órás kis séta után térhetnek be az éjjeli menhelyre, ami télen este fél hétkor nyit.
akiknek egy szakintézményben lenne a helyük, és csak kényszerből vannak náluk, ám ők mindent megtesznek, hogy minden rászoruló megfelelő körülmények között, teljes életet éljen.
Marosvásárhelyen míg karácsony környékén csak harmincan voltak a hajléktalanszállón, az elmúlt napokban tízzel nőtt azok száma, akik melegben akarják tölteni az éjszakát. Legtöbben önkéntesen mennek be, de van, akit a helyi rendőrség vagy a mentőszolgálat visz az otthonba. A városban szerdán hajnalban mínusz tíz fok alá csökkent a levegő hőmérséklete, és mint Andreia Morarutól, a városháza szociális igazgatóságának vezetőjétől megtudtuk,
El kell hagyják ugyan a szobákat, de az ebédlőben tölthetik a napot.
Marosvásárhelyen vannak szabad helyek a hajléktalanszállón
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen az Alpha Transilvană alapítványnak is van egy nappali melegedője, ott szociális konyha is működik, ahol ebédelhetnek a rászorulók. Mi több, ott egy ruharaktár is van, ahol az adományokból begyűlt ruhákból, lábbelikből választhatnak a nehéz sorban élők. Mint megtudtuk,
– nehéz is lenne ilyen sok rászorulót egyidőben ellátni.
Az elkövetkező napokban is jeges, fagyos időre számíthatunk, enyhülés csak vasárnap lesz. Akinek hajléktalan, utcán élő, elhagyott épületben meghúzódó emberről van tudomása, értesítse a helyi rendőrséget, de jelentheti az esetet az 112-es sürgősségi telefonszámon is, ők is segítenek, hogy senki ne maradjon az utcán, ne fagyjon meg.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!