Alkalmazkodni kell a mezőgazdaságban is. A járványhelyzet miatt már hozzáláttak az aratáshoz
Fotó: Pál Árpád
Bonyolultabb volt idén az egységes mezőgazdasági támogatásigénylés folyamata a járványhelyzet miatt, de különböző megoldások segítségével végül mintegy 26 400 Hargita megyei gazda kérését iktatták a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA). Kedvező továbbá, hogy míg tavasszal az időjárás miatt még jelentős terméskiesésre számítottak a megyében, ma már átlagos, vagy néhány növénykultúra esetében akár átlagon fölüli termést várnak.
2020. augusztus 02., 19:402020. augusztus 02., 19:40
2020. július 30., 10:182020. július 30., 10:18
Március másodikán kezdődött a területalapú támogatások igénylési időszaka, és akkor még úgy tűnt, mindössze két és fél hónap áll majd a Hargita megyei gazdák rendelkezésére, hogy leadják kérelmeiket a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) területi kirendeltségein, illetve megyei székhelyén.
Nem sokkal később azonban közbeszólt a koronavírus-világjárvány, így az a döntés született, hogy online adhatják le területalapú támogatás-igénylésüket a gazdák, és a határidőt is meghosszabbították június 15-éig. Ezen túl napi egyszázalékos késedelmi kamat ellenében egészen július 9-éig igényelhették a támogatást. A megváltozott feltételek, főként az online ügyintézés sok fejtörést okozott a gazdáknak és az APIA munkatársainak − számolt be érdeklődésünkre Haschi András, a Hargita megyei APIA igazgatója.
Mint mondta, a legfőbb gondot az jelentette, hogy az idősebb gazdák számára nehézséget okozott a támogatások igényléséhez szükséges űrlapok online kitöltése. Az APIA minden községben együttműködik a polgármesteri hivatalokkal, állattartó egyesületekkel, önkéntesekkel, akik korábban is segítséget nyújtottak a kérelmezéssel kapcsolatban, így ezúttal is ők segédkeztek az online ügyintézésben. A helyben kitöltött kéréseket aztán valamilyen úton eljuttatták az APIA megyei székhelyére, ezeket azonban a gazdáknak alá is kell írniuk.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a gazdák maguktól kell felkeressenek bennünket, hanem mi hívjuk őket telefonon egy olyan beosztás szerint, hogy ne alakuljon ki torlódás, és betartsuk a járványügyi előírásokat. Időközben elkezdtük az ellenőrzéseket is, így olyanra is van példa, hogy egy gazda akkor írja alá a kérését, amikor ellenőrzésre megyünk hozzá. Többféle módszert alkalmazunk, és megpróbáltuk megkeresni azokat a megoldásokat, hogy mindkét félnek jó legyen” – húzta alá Haschi András. Hozzátette:
Az elkezdett ellenőrzéseket a szeptember 30-ai határidőig kell befejezniük ahhoz, hogy októbertől utalni tudják a támogatás-előlegeket.
A járványhelyzet mellett az időjárás is nehézségek elé állította idén a gazdákat, a tavaszi szárazság, majd az azt követő folyamatos esőzések miatt úgy tűnt, az összes növénykultúra esetében legfeljebb átlagos vagy azon aluli termésre lehet számítani. Ehhez képest mára sokat javult a helyzet,
– tájékoztatott Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. „Az őszi búza megszenvedte a tavaszi szárazságot, áprilisban még 30 százalékos terméskiesésre számítottunk, de a természet úgy intézte, hogy ma már jó közepes termés várható a gabonáknál, ide tartozik az őszi árpa, a tritikálé és a rozs is. Országos szinten az is problémát jelent, hogy a túl sok eső miatt nem tudnak aratni, de nálunk ez sem okoz komoly gondot” – részletezte.
26 400 hargitai gazda nyújtott be támogatásigénylést közel 200 ezer hektárnyi területre
Fotó: Gecse Noémi
Kiegészítésképpen elmondta, Székelykeresztúr környékén már folyik az aratás, és Alcsíkon is hozzáláttak, de a hétfői esőzés félbeszakította a munkát. Ha azonban kitart a mostani meleg időjárás, Alcsíkon is folytatják az aratást. Hozzátette: kezdetben a takarmánykészítés is nehézkes volt a szélsőséges időjárás miatt, de később ez is rendeződött. A pityókaföldeknek továbbá kifejezetten kedvezett a csapadékos időjárás, az egyetlen problémát az jelentette, hogy az esőzések miatt nehéz volt növényápolási munkákat végezni.
„Még a gyümölcstermés is jól alakult, igaz, hogy csonthéjasokból, szilvából, cseresznyéből, meggyből kevesebb volt, de almából, körtéből közepes termés várható. A kukorica is rosszul indult a hidegebb és száraz tavasz miatt, de most már azt mondhatom, hogy rég nem volt ilyen szép, és ha árvíz, jég vagy egyéb probléma nem adódik, jó termés várható.
– emelte ki Török Jenő. Zárásként arra is kitért, hogy a járványhelyzet miatt nehezebb lesz azoknak a kultúráknak a betakarítása, amelyek sok kézi munkát igényelnek. Ilyen például a pityóka, amelynek szedéséhez idegen munkaerőt szoktak igénybe venni a helyi gazdák, de idén ez nem megoldható az elszállásolás és egyéb egészségbiztonsági okok miatt. Emiatt idén korábban, már augusztus 10-e körül hozzálátnak a pityókaszedéshez Hargita megyében.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!