Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Combján harapdált össze egy pásztort szombat délelőtt egy medve Felcsíkon.
2017. június 24., 12:382017. június 24., 12:38
2017. június 24., 16:492017. június 24., 16:49
A félreeső, erdős rész mellett, egy nehezen megközelíthető esztenánál történt támadás után a sérültet terepjáróval szállították Dánfalva közelébe, ahonnan a Hargita Megyei Mentőszolgálat a csíkszeredai kórház sürgősségi betegellátó osztályára szállította tovább.
A mentőszolgálat diszpécsere érdeklődésünkre elmondta, a vadállat a férfi combját harapta össze. A sérült állapota stabil, nem veszített sok vért. A támadás körülményei egyelőre még ismeretlenek.
Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere az Agerpresnek elmondta: az 56 éves juhász a legelőn volt juhnyájával, amikor megtámadta a nyájat a medve. A férfi megpróbálta elkergetni az állatot, azonban a medve földhöz vágta őt és combon harapta. A férfit pásztorkutyái mentették meg, amelyek elüldözték a medvét.
Demeter Ferenc elmondta, a férfit lábsérülésekkel szállították a kórházba, sebeinek zöme csak felszínes sérülés, egyetlen helyen érte el a harapás az izomszövetet. A juhász sebeit ellátták és a sebészeti osztályon tartják megfigyelés alatt.
Ez volt eddig a negyedik medvetámadás Hargita megyében idén.
Először támadt emberre a medve Csíkdánfalván. A támadás a falutól mindtegy öt kilométerre található, a Csíkdánfalvi Közbirtokosság területén levő esztenánál történt. A medve már régóta kerülgeti a nyájakat a legelőn, de ez volt az első alkalom, hogy a pásztort is megtámadta – tudtuk meg Bőjte Csongor Ernőtől, Csíkdánfalva polgármesterétől. Hozzátette: több medve is bejár a település környékére.
„A héten már elpusztított egy berbécset a medve, úgy néz ki, hogy amikor megéhesedik, akkor visszajön. A pásztor próbálta menteni a juhokat, de a helyiek szerint a medve már nem fél az embertől. Úgy tudjuk, hogy egy 300-400 kiló közötti három bocsos medvéről van szó, és ha a minisztérium nem változtat az álláspontján és továbbra sem lehet kilőni a veszélyes vadállatokat, akkor bármikor megismétlődhet az eset, mert a medve visszatér” – számolt be az elöljáró.
Elmondta: azt nem tehetik meg, hogy az erdei területeket medveveszélyre hivatkozva lezárják, hiszen mindenki le kell kaszálja ott is a füvet, és be kell takarítsa a szénát.
„Ha már ennyire agresszív, akkor mindegy hány emberrel találkozik, úgyis támadni fog. Azt kellene eldönteni, hogy ki fontosabb az ország számára: az ember, vagy a medve, mert most úgy néz ki, hogy a medve élete az értékesebb” – adott hangot elégedetlenkedésének Csíkdánfalva polgármestere.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajág szenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
szóljon hozzá!