Fotó: Bíró Boróka
Hagyományőrzéssel és közösségépítéssel ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókegyesülete, mely a hét elején tojásíró kalákát, majd a termésből kiállítást szervezett a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karán, illetve a református vártemplom új imatermében.
2024. március 29., 16:032024. március 29., 16:03
2024. március 30., 13:062024. március 30., 13:06
A két intézményt Bíró Boróka Júlia személye köti össze, aki az az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókegyesületének elnöke, az egyetemnek pedig oktatója.
A kollégákkal, hallgatókkal, EME-tagokkal együtt három napig (hétfőtől szerdáig) tartó nagy kalákán a közel negyven résztvevő
„Nagyon jó hangulatú közös munka volt – részletezte Bíró Boróka.
Fotó: Bíró Boróka
Volt olyan, aki életében először fogott kesicét, hogy tojást írjon. Egyeseknek csak egy tojást sikerült megfesteni, más pedig 21-gyel tartotta a rekordot” – avatott be a részletekbe.
Mint elmondta, tojásírás közben bőven adódott alkalom megbeszélni azt is, melyik mintának mi a jelentése, milyen változatai vannak, hiszen a borzoskata, cserelapis más formát öltött a különböző falvakban.
Fotó: Bíró Boróka
Végül mindegyik minta rákerült egy tojásra, a kaláka termését pedig kiállításon is bemutatták: csütörtökön az egyetem épületében volt megszemlélhető, péntektől – miután az szabadnap, jövő héttől pedig vakáció van – a református vártemplom új imatermében csodálható meg a hímes tojások sokasága.
Fotó: Bíró Boróka
Fotó: Bíró Boróka
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!