
Az újtusnádi derítőállomás. Mintegy ezerötszáz háztartás kiszolgálására alkalmas
Fotó: Gecse Noémi
Végéhez közelít a Tusnád községi szennyvízhálózat kiépítése, augusztusban üzemelnék be a rendszert. Azután útfelújítási munkálatok következnek, így a rendszerre nem csatlakozóknak, az aszfaltozás után további tíz évig nem is lesz rá lehetőségük.
2017. május 10., 11:582017. május 10., 11:58
Az önrész kifizetésének nehézkessége és a kivitelezési munkálatok elhúzódása miatt meghosszabbították a tusnádi szennyvízhálózat átadásának tavaly októberi határidejét 2017 augusztusáig. A hosszabbítás miatt az önkormányzatnak nem kellett bírságot fizetnie – avatott be érdeklődésünkre György József. Tusnád polgármestere elmondta, Újtusnádon már a tavaly befejeződött a rendszerkiépítés, illetve a rácsatlakozások is megtörténtek – a lakosság mintegy nyolcvan százaléka élt a lehetőséggel, és saját költségén rácsatlakozott a rendszerre. Tusnádon a vezetékeket korábban már lefektették, a rácsatlakozások viszont jelenleg is zajlanak – az újtusnádihoz hasonló érdeklődésre számítanak a helyiek részéről. Verebesen még dolgoznak a hálózat egy rövid szakaszának kiépítésén, azt követően végzik majd el a bekötéseket.
Noha a rácsatlakozási munkálatok lassan haladnak, júniusban legkésőbb befejeződnek, hogy még időben beüzemelhessék a rendszert. Igaz ugyan, hogy nehézség lehet egyes családoknál a pénzhiány, a helyiek többsége azonban belátta, hogy szükséges a hálózat – ismertette a községvezető. Kiemelte, annál is inkább fontosak a bekötések, mert
Azzal kapcsolatban, hogy mire számíthatnak azok, akik nem csatlakoznak a rendszerre, leszögezte, senkit sem kényszeríthetnek a bekötés kifizetésére. Azt viszont a helyiek tudomására hozták, hogy
mivel addig nem törik fel a burkolatot. Arról, hogy a helyiek mulasztása milyen további következményekkel járhat, egyelőre nem tudott nyilatkozni György József.
Fotó: Gecse Noémi
Az Újtusnádon létesített szennyvíztisztító állomásnál befejezték a szükséges munkálatokat, már csak a berendezések elhelyezése és beszerelése van hátra – részletezte a polgármester. Hozzátette, az eredeti tervek szerint a létesítmény a Tusnád községi 700 család mellett a csíkkozmási hasonló számú háztartást szolgálta volna ki, de mivel a Harvíz Rt. üzemeltetésébe kerül a rendszer, így a csíkszentsimoni szennyvíz is a tusnádi ülepítőbe kerül. Az elöljáró meglátása szerint így szükségessé válhat a rendszer bővítése.
A tusnádi önkormányzat 2011-ben kötött szerződést a Környezetvédelmi Alap (AFM) képviselőivel a helyi szennyvízhálózat kiépítésére, 2012 szeptemberében fogtak hozzá a munkának, de az eredetileg tervezett három év alatt az esetlegesen érkező finanszírozás miatt nem sikerült befejezni. A szerződés értelmében a 7,6 millió lej értékű beruházás költségeinek 80 százalékát – 6,28 millió lej – biztosítja az AFM, 20 százaléka és a nem elszámolható költségek önrészként a helyi önkormányzatot terhelik. György József megjegyezte, az önrész kifizetése nagy teher az önkormányzat számára, de segítséget jelentett a Hargita Megye Tanácsától kapott támogatás. A fennmaradó önrész kifizetésével kapcsolatban is kaptak ígéretet, hogy tartalékalapból, költségvetés-kiegészítés révén segítik annak kifizetését.
A kozmási és simoni helyzetről
Mivel a derítőállomás működtetéséhez szükséges egy adott hozam, ezért a másik két érintett település vezetőjét is megkérdeztük a szennyvízhálózatuk kiépítésének jelenlegi helyzetéről. Csíkkozmáson is a Környezetvédelmi Alap finanszírozásával fogtak hozzá, a pénzek rendszertelen érkezése miatt az eredetileg tervezett 2013-as határidő helyett csak a következő hetekben fejezik be a kiépítési munkálatokat. Mindössze a tennivalók 2–3 százaléka van még hátra – ismertette Szántó László. A helyi polgármestertől azt is megtudtuk, hogy a bekötések csak a hálózatkiépítés átvétele és a kozmási, lázárfalvi rendszer Tusnád községire való csatlakoztatása után következik. Konkrét felmérést nem készítettek, hogy milyen arányban igényelnék a helyiek a bekötéseket, de a lakókkal folytatott korábbi egyeztetések során kiderült, nagy igény van a szennyvízhálózatra.
Csíkszentsimon községben ezt követően fognának hozzá a csatornahálózat kiépítéséhez, amelyet a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesület európai uniós pályázata révén (POIM) valósítanának meg. A projektben való részvételhez viszont szükséges a község háztartásai 85 százalékának hozzájárulása, azaz garanciaként legkésőbb május 31-éig be kell fizetniük a hálózatra való rácsatlakozás családonkénti 300 lejes értékét. Ebben az időszakban utcagyűlések során is ismertetik a helyiekkel a hálózat meglétének fontosságát, illetve hogy a befizetett összeg a saját telkükön szükséges munkálatok díját fedezi.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!