Hirdetés
Hirdetés

Mit jelentenek a különböző hangriasztások?

•  Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala

Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala

„Szerdán 10 órakor megszólalnak a szirénák. A gyakorlat az országos polgári védelmi hét része, ez esetben a lakosságnak nincs semmilyen teendője” – hívta fel a figyelmet februári sajtóértekezletén Kovászna megye prefektusa. Ráduly István az útlevélosztály tavalyi mérlegét is ismertette.

Dimény Árpád István

2023. február 28., 17:232023. február 28., 17:23

A prefektus a szirénapróbák szükségességéről érvelt, majd ismertette is a négyféle szirénahangot, hogy a lakosság legyen tisztában azzal, hogy mit jelentenek.

  • Katasztrófariasztás esetén ötször egymás után megismételt, egyenként 16 másodperces hangjelzést adnak le, közötte 10 másodperc szünettel.

  • Légi előriasztáskor háromszor egymás után megismételt, egyenként 32 másodperces hangjelzés szólal meg, közötte 12 másodperc szünettel.

  • Amikor légi riasztás van, akkor tizenötször egymás után megismételt, egyenként 4 másodperces hangjelzést hallunk, közötte 4 másodperc szünettel; a riasztás feloldását pedig egy egyenletes, 2 perces szirénázás jelzi.

„A próbariasztásnak nem az a szerepe, hogy valakit megijesszen, hanem az, hogy felkészítsen egy esetleges vészhelyzetre. Ezen belül a szirénapróbának hármas haszna van:

Idézet
a lakosság megismeri a vészjelzésnek ezt a módját, gyakorlatot jelent a szirénákat kezelő személyzet számára, és teszteli a szirénák működőképességét”

– hangoztatta Ráduly.

Hirdetés

A kormánymegbízott arról is beszámolt, hogy az elmúlt hétvégén a sepsiszentgyörgyi gépkocsivezetői jogosítvány-kibocsátó hivatal munkatársai

nyolc Vaslui megyei rendőr segítségével 231, B-kategóriás gépjárművezetői engedélyre pályázót vizsgáztattak le, közülük 135 személy szerzett jogosítványt – az átmenési arány 58 százalék volt.

Rico Racoviță rendőrfőbiztos, szolgálatvezető szerint „minden tökéletesen ment, nem volt semmi gond, a várakozási idő két hétre csökkent”.

Az útelvélosztály munkájáról

A prefektus összefoglalta az útlevélosztály 2022-ben végzett munkáját. Az Alina-Dana Ioniță rendőrbiztos által vezetett szolgálatnál az eddigi legtöbb, 15 741 kérelmet vettek át, ez 80 százalékkal több, mint egy évvel korábban (8710), a következőképpen:

14 642 (2021-ben 7758) kérelmet egyszerű elektronikus útlevélre és 1099 (952) kérelmet egyszerű ideiglenes útlevélre.

A kérések több mint 40 százalékát (6576) más megyékben lakóhellyel rendelkező személyek tették le.

Sepsiszentgyörgyön a kizárólag Kovászna megyében lakóhellyel rendelkező állampolgárok kérelmeit dolgozzák fel. Összesen 16 221 (egy évvel korábban 7825) kérelmet oldottak meg. Ezekből 13 103 kérést a megyeszékhelyen vettek be, 1010-et az ország más megyéiben adtak le, és 1009 kérést Románia külföldi diplomáciai és konzuli képviseleteinél vettek át. 1099 kérésben ideiglenes útlevélért folyamodtak.

A feldolgozott kérelmek eredményeként összesen 6362 (2021-ben 4802) útlevelet adtak át a kérelmezőknek a kiszolgáló pultnál:

5272 egyszerű elektronikus útlevelet és 1090 ideiglenes egyszerű útlevelet, ezeken kívül 2778 (2552) elektronikus útlevelet futárszolgálattal küldtek el a birtokosoknak.

2022-ben 647 Kovászna megyei személy jelentette be, hogy elveszítette útlevelét, 15 útiokmány pedig megrongálódott (2021-ben összesen 417 útlevél veszett el vagy rongálódott meg).

Idézet
Ki szeretném emelni, hogy jóllehet 80 százalékkal nőtt az elfogadott kérések aránya, az egyszerű elektronikus útlevelet a 15 munkanapos törvényes határidő helyett általában három, de legtöbb öt munkanapon belül át lehet venni a szolgálatnál. Ez persze nem csak a Kovászna megyei ügyosztályt dicséri, hanem az egész rendszert, de az eredmény azért figyelemre méltó, mert ez a második helyet jelenti Európában, csak Spanyolországban lehet ennél rövidebb idő alatt útlevélhez jutni”

– mondta el Ráduly István.

A prefektus folytatja minden hónap első csütörtökén esedékes, kihelyezett meghallgatás-sorozatát, március 2-án 12 órakor a Kovásznai Polgármesteri Hivatalban várja az érdeklődőket. Iratkozni a 0267-315 444-es telefonszámon lehet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 24., szombat

Kifütyülték Nicușor Dan elnököt, ő pedig ennek a felelősségéről beszélt a román fejedelemségek egyesülésének ünnepén

Boldog ünnepet kívánt Nicușor Dan államfő szombaton mindazoknak, akik kifütyülték a román fejedelemségek egyesülésének ünnepe alkalmából Focșani-on tartott rendezvényen.

Kifütyülték Nicușor Dan elnököt, ő pedig ennek a felelősségéről beszélt a román fejedelemségek egyesülésének ünnepén
Hirdetés
2026. január 24., szombat

Nagyobb volt a szombat déli földrengés mint az elsőre mérték

Az országos földfizikai intézet (INCDFP) szakemberei a Richter-skála szerinti 3-asról 3,2-esre módosították a szombat délben Vrancea megyében történt földrengés erősségét.

Nagyobb volt a szombat déli földrengés mint az elsőre mérték
2026. január 24., szombat

Újabb földrengés volt az országban, ebben a hónapban már a tizennegyedik

A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 11 óra 51 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Újabb földrengés volt az országban, ebben a hónapban már a tizennegyedik
2026. január 24., szombat

Új fordulat a csenei gyilkosságban: kábítószer-ügyben is nyomoznak

A temesvári szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) is vizsgálódik a csenei gyilkosság ügyében, miután az ebben érintett 13 éves gyermek szervezetében drogot mutattak ki.

Új fordulat a csenei gyilkosságban: kábítószer-ügyben is nyomoznak
Hirdetés
2026. január 24., szombat

Ilie Bolojan: a PSD-nek kell eldöntenie, marad-e a kormánykoalícióban

A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) magának kell döntenie arról, hogy kormányon marad vagy kilép a koalícióból – nyilatkozta péntek este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Ilie Bolojan: a PSD-nek kell eldöntenie, marad-e a kormánykoalícióban
2026. január 23., péntek

A februári sívakációt érinti a következő tanév legfőbb változása

Közvitára bocsátotta pénteken az oktatási minisztérium a 2026–2027-es tanév rendjének tervezetét, amely szerint az új iskolai év 2026. szeptember 7-én kezdődik, és 2027. június 18-áig tart.

A februári sívakációt érinti a következő tanév legfőbb változása
2026. január 23., péntek

Szánkózás közben esett a folyóba két kisgyerek, egyikük eltűnt a jeges vízben – frissítve

Egy négy- és egy ötéves gyermek beesett péntek délután a Kis-Szamosba Szamosújváron; egyiküket kimentette a vízből egy fiatalember, a négyéves azonban eltűnt, búvárok keresik – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Szánkózás közben esett a folyóba két kisgyerek, egyikük eltűnt a jeges vízben – frissítve
Hirdetés
2026. január 23., péntek

Lehet, hogy mégsem vezetik ki a gázárplafont áprilisban

A gázárplafon áprilisi kivezetése még nem biztos, de a jelenleg folyó elemzés eredményei alapján a következő két héten belül döntés várható ez ügyben – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan.

Lehet, hogy mégsem vezetik ki a gázárplafont áprilisban
2026. január 23., péntek

Lavina volt egy romániai út közelében – fotók

Lavina következett be pénteken Beszterce-Naszód megyében, az Óradnát (Rodna) Radnaborberekkel (Valea Vinului) összekötő, a Radnai-havasok Nemzeti Parkba vezető községi út közelében – tájékoztattak a helyi hatóságok.

Lavina volt egy romániai út közelében – fotók
2026. január 23., péntek

Továbbra sincs döntés Borbolyék fellebbezéséről

Nem tudja még érdemben tárgyalni a Marosvásárhelyi Ítélőtábla azoknak a fellebbezéseknek a tárgyalását, amelyeket a Borboly Csaba és tizenkét másik ember elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.

Továbbra sincs döntés Borbolyék fellebbezéséről
Hirdetés