Fotó: Borbély Fanni
A betétdíjas visszaváltási rendszer hónapról hónapra nő, jelenleg naponta körülbelül egymillió italcsomagolást gyűjt be – közölte kedden Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2024. március 05., 15:392024. március 05., 15:39
A tárcavezető arról számolt be a hulladékfeldolgozó üzemek létrehozását támogató program pályázati útmutatóját ismertető sajtótájékoztatón, hogy míg decemberben csak 30 ezer visszaváltható italcsomagolást gyűjtöttek be, addig januárban ez a szám kétmillióra, februárban pedig 18 millióra ugrott, és
„Ez tehát egy sikeres program, amely egyrészt csökkenti a hulladékmennyiséget, másrészt üzleti lehetőségeket kínál a versenyszférának” – jelentette ki.
Arra a kérdésre, mi a teendő, ha a visszaváltó-automata nem fogadja be a megfelelő jelzéssel ellátott csomagolást, Fechet azt felelte, hogy értesíteni kell a környezetőrséget, mert
„Ez törvényellenes, tisztességtelen, és azt hiszem, egy pórul járt vásárló, másodszor már nem menne be a kérdéses boltba” – idézi az Agerpres hírügynökség a környezetvédelmi minisztert. Kifejtette, a vásárlók igényeinek és az üzletvezetők piaci érdekeinek dinamikája magától meg fogja oldani ezt a kérdést, de ha mégsem, akkor azt javasolja, hogy az üzletvezetőt előbb részesítsék figyelmeztetésben, és a hatóságok csak a mulasztás ismétlődése esetén bírságoljanak.
A betétdíjas visszaváltási rendszer tavaly november 30-án indult. A betétdíjas logóval ellátott italcsomagolásokra 0,50 lej garanciát kell fizetni az üzletekben az italok (víz, üdítő, sör, bor és egyéb szeszes ital) megvásárlásakor. A csomagolások visszaváltásakor visszatérítik az 50 banis betétdíjat.
A rendszert működtető RetuRo vállalatot három magánrészvényes konzorciuma – 30 százalékban a Romániai Sörfőzők Szövetsége a Környezetvédelemért, 30 százalékban az Üdítőitalgyártók Szövetsége a Fenntarthatóságért és 20 százalékban a Kiskereskedők Szövetsége a Környezetvédelemért – hozta létre, valamint 20 százalékban a román állam a környezetvédelmi, víz- és erdőügyi minisztériumon keresztül.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
Aranyérmet szerzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdász diákcsapata a Kínában szervezett világszintű esettanulmány-versenyen – olvasható a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményben.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
szóljon hozzá!