A betonkeresztek eltávolításáról a bíróságnak kell határoznia
Fotó: Pinti Attila
Miután jogerős bírósági ítélet született arról, hogy az úzvölgyi haditemető nem tartozik a Bákó megyei Dormánfalva közvagyonába, következő lépésként Csíkszentmárton a moldvai város polgármesteri hivatala által kiállított, az emlékmű és a betonkeresztek általuk történt elhelyezését lehetővé tevő építkezési engedély érvénytelenítését és a korábbi állapot helyreállítását szeretné elérni.
2021. november 01., 22:032021. november 01., 22:03
2021. november 01., 22:062021. november 01., 22:06
A múlt héten a Bákói Ítélőtábla által kihirdetett jogerős ítélet tisztázta, hogy Dormánfalvának nem volt semmilyen jogalapja saját közvagyonába venni, majd telekkönyveztetni a haditemető 7979 négyzetméteres területét, mivel a bíróság érvénytelenítette a Bákó megyei város önkormányzatának erre vonatkozó, 2019. évi határozatait.
A Bákói Táblabíróság csütörtökön jogerősen érvénytelenítette Dormánfalva város önkormányzati testületének azt a 2019 márciusában hozott határozatát, mellyel a város közvagyonává nyilvánította az úzvölgyi katonatemetőt.
Ezt nemcsak Csíkszentmárton, hanem Bákó megye prefektusa is kérte a bíróságtól, az eljárásba pedig Hargita Megye Tanácsa is beavatkozott. A haditemetőben 2019 áprilisában felállított, állítólagos ismeretlen román katonáknak emléket állító ötven betonkereszt, illetve a temető nemzetköziségét hangsúlyozó felirattal ellátott emlékmű és zászlósor elhelyezését lehetővé tevő, Dormánfalva által kibocsátott építkezési engedély érvénytelenítése lenne a jogalapja ezek eltávolításának és a korábbi állapot helyreállításának – mondta kérdésünkre Kis Júlia, a Mikó Imre Jogvédő Szolgálat ügyvédje, aki az emiatt indított perben Csíkszentmártont képviseli.
Az általuk a Bákó Megyei Törvényszékhez több mint két éve benyújtott keresetlevél hosszan sorolja mindazokat a törvénytelenségeket, amelyek miatt az építkezési engedélyt érvénytelenítenie kell a bíróságnak.
Egyrészt hiányzik a terület tulajdonjogának bizonyítása, ahogy ezt az építkezéseket szabályozó, 1991-ből származó 50-es számú törvény előírja, mivel a temető területe Csíkszentmárton köztulajdona – ezt több felsorolt törvény és kormányhatározat is megerősíti.
A telekkönyvi bejegyeztetés nem bizonyítja a terület tulajdonváltását, erről csak törvény rendelkezhet, egy helyi tanácsi határozat nem – ismerteti a dokumentum, amelyből az is kitűnik, hogy az engedély kiadása után történt meg a telekkönyveztetés, ami törvénytelen, és ezt az illetékes területi építési felügyelőség is jelezte a prefektusnak.
Hiányzott ugyanakkor a kulturális minisztérium jóváhagyása az emlékmű számára, illetve a Hősök Kultusza Hivatalának engedélye, amely egy katonatemetőben végzett bármilyen átalakításhoz szükséges.
A címben szereplő kérdésre a válasz így első körben a Bákó Megyei Törvényszéktől függ, amely várólistára tette ezt a pert mindaddig, amíg a közvagyonba vételről jogerős ítélet születik. Mivel ez megtörtént, most az elsőfokú ítélet meghozatalát kell megvárni, majd az ezt követő fellebbezést – a jogerős döntést minden bizonnyal a Bákói Ítélőtábla mondja ki.
A Bákó megyei város, amely tavaly az úzvölgyi sírkert körüli, a csíkszentmártoni és csíkcsekefalvi közbirtokosságok tulajdonában levő területekből is többet saját nevére telekkönyveztetett, és emiatt perben áll a tulajdonosokkal,
Csíkszentmárton egy éve nyerte meg jogerősen azt a pert, amelyet Dormánfalva indított azért, hogy részlegesen érvénytelenítsék az alcsíki község önkormányzata által 2007-ben hozott, az úzvölgyi haditemető és az egykori kaszárnyák által elfoglalt területnek a község közvagyonába vételére vonatkozó határozatot.
Ezt erősítette meg a 2010. évi 299-es számú kormányhatározat. Az ítélőtábla azzal utasította el a dormánfalviak érveit, hogy ebben az ügyben közigazgatási pert nem a helyi tanácsi határozat, hanem csak a kormányhatározat érvénytelenítése érdekében lehet indítani, mivel kizárólag utóbbinak vannak jogi következményei. Ezzel a lehetőséggel élve a Bákó megyei város most az említett kormányhatározatnak a haditemető és a volt kaszárnyák hovatartozására vonatkozó részét szeretné érvényteleníttetni a bíróságon.
Mivel ez utóbbi tárgyalása csak nemrég kezdődött, a végeredményre még egy ideig várni kell.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!