Jelenleg csak hetente egyszer, pár óráig működik a szolgáltatás Székelymuzsnában
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jelentős, több mint egymillió lej értékű beruházás részeként építette ki az ivóvízhálózatot Székelymuzsna és Agyagfalva között a székelyderzsi önkormányzat. A cél, hogy a Harvíz Rt. által üzemeltetett rendszerre csatlakozzanak, megszüntetve ezáltal a jelentős vízhiányt Székelymuzsnában.
2021. augusztus 11., 10:442021. augusztus 11., 10:44
2021. augusztus 11., 13:212021. augusztus 11., 13:21
Az elmúlt harminc évben elapadt források miatt jelentős vízhiánnyal küzd a Székelyderzs községhez tartozó, mintegy háromszázhúsz főt számláló Székelymuzsna – fejtette ki lapunknak István Adrián polgármester. Mint mondta, a probléma jelenleg is akkora, hogy hetente egy alkalommal, pár órán át tudják biztosítani az ivóvízszolgáltatást a településen.
Mintegy 1,2 millió lejért pályázott sikeresen a Helyi Fejlesztések Országos Programjához (PNDL) a székelyderzsi önkormányzat, amelyből kiépítették az ivóvíz-hálózatot Agyagfalva és Székelymuzsna között – tudtuk meg a tisztségviselőtől. A két település között nagyjából kétszáz méteres szintkülönbség van, így a csövek elhelyezése, illetve egy gyűjtőtartály létrehozása mellett pumpaház kialakítására is szükség volt. A munkálatok mostanra befejeződtek, éppen készül az építkezési felügyelőségnek szóló jelentés.
Az önkormányzat elfogadott ugyanakkor egy szándéknyilatkozatot, amelynek lényege, hogy
Egyébként már azt is kitalálták, hogy a kellemetlenségek elkerülése érdekében a rendszer éjjel pumpálná át a vizet Székelymuzsnába, amikor az agyagfalviak kevésbé használják a szolgáltatást. Egyelőre azonban a szolgáltató döntésére várnak, remélik, hogy e hónap végéig sikerül megegyezni.
István Adrián arra is kitért, hogy amennyiben van rá lehetőség, a székelyderzsi ivóvízhálózat üzemeltetését is a Harvíz Rt-re bíznák. Erre szükség van, hiszen a hatályos törvények értelmében csak szakcég üzemeltetheti a rendszert. A községközpontban, ahol szerencsére nincs vízhiány, már régebb kiépült a forrásokból táplálkozó ivóvízhálózat, ám azt egyből nem sikerült üzembe helyezni, hiszen sokan nem csatlakoztak rá. Néhány éve azonban bővítették a hálózatot, így a lakók is jobb belátásra tértek.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!