Két éve fogtak hozzá a múzeum felújításához
Fotó: Iochom Zsolt
Megnyitották a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeumot a hétvégén a püspök születésnapja alkalmából szervezett megemlékezésen. A szombati ünnep szentmisével kezdődött, majd felolvasták a Márton Áron püspök 1972. október 29-én Csíkszentdomokoson elmondott szentbeszédét.
2018. augusztus 26., 21:332018. augusztus 26., 21:33
2018. augusztus 26., 21:342018. augusztus 26., 21:34
A szentmise után először vetítették le nyilvánosan azt a négy perces filmfelvételt, amely Márton Áron püspökről készült 1972-ben. Kora délután aztán hivatalosan is megnyitották a Márton Áron Múzeumot, amelynek felújításához két éve fogtak hozzá. A mostanra megújult létesítményben a korábbiakhoz képest több új információ, irodalmi és képanyag érhető el Márton Áronról.
Az újdonságok közül a legjelentősebb a püspök nevére kiállított, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) levéltárában található megfigyelési anyag, illetve az ebből készült ‒ részben digitális, részben nyomtatott ‒ kiállítási rész.
A Jakubinyi György érsek áldásával újra látogathatóvá vált múzeum megnyitóján Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is jelen volt. Az eseményen elmondott beszédében Potápi többek között azt emelte ki, hogy
Az államtitkár ezt követően Csíkszék több helyszínére is ellátogatott, többek között Szépvízre és a hargitai megyeközpontban az FK Csíkszereda labdarúgócsapat székhelyére: a Székelyföldi Labdarúgó Akadémiának is helyet adó sportlétesítményben az államtitkár az FK Csíkszereda ‒ Brassói Kids Cenk U19-es labdarúgó-mérkőzésen elvégezhette a kezdőrúgást.
Márton Áronról
A gyulafehérvári római katolikus főegyházmegyét 1939 és 1980 között vezető Márton Áron püspök a 20. századi erdélyi magyar közélet egyik legkiemelkedőbb alakja volt. 1944-ben felemelte szavát a zsidók deportálása ellen, amiért 1999-ben a jeruzsálemi Jad Vasem intézet a Világ Igaza címet adományozta neki. A második világháborút lezáró párizsi béketárgyalások idején az erdélyi magyarság, a székelység önrendelkezésének egyik szószólója volt. A kommunista hatalommal szemben is állást foglalt. 1949-ben letartóztatták, 1951-ben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, majd 1955-ben nemzetközi nyomásra szabadon bocsátották. 1956-tól 1967-ig nem hagyhatta el a gyulafehérvári püspökség épületét, de látogatókat fogadhatott. Püspöksége idején római katolikus egyház nem kötött konkordátumot a román kommunista állammal, és félig legálisan működött – idézi fel az MTI.
A vásárló és eladó közötti közvetlenebb kapcsolat és a helyi kézművesek támogatása miatt sokan látogattak ki a különböző erdélyi városok karácsonyi vásáraira.
Munkagép szorított be egy embert a Maros megyei Kerelőszentpálon kedden délután – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
Közel ötven új rendőr kezdte meg munkáját Hargita megyében – olvasható a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Facebook-oldalán.
Eltűnt egy 12 éves lány a Kovászna megyei Kökös településről – értesít a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A kiskorú önként hagyta el otthonát kedden, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Hétéves gyermeket ütött el egy személyautó Csíkszereda központjában hétfőn este. A kiskorú az úttesten kelt át, amikor bekövetkezett a baleset.
Sátortetős jégpálya helyett mostantól a Sepsi Arénában korcsolyázhatnak a sepsiszentgyörgyiek. Az új pálya, amely tavasszal a jégkorong-világbajnokságnak ad majd otthont, idén még két napig tart nyitva.
szóljon hozzá!