Két éve fogtak hozzá a múzeum felújításához
Fotó: Iochom Zsolt
Megnyitották a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeumot a hétvégén a püspök születésnapja alkalmából szervezett megemlékezésen. A szombati ünnep szentmisével kezdődött, majd felolvasták a Márton Áron püspök 1972. október 29-én Csíkszentdomokoson elmondott szentbeszédét.
2018. augusztus 26., 21:332018. augusztus 26., 21:33
2018. augusztus 26., 21:342018. augusztus 26., 21:34
A szentmise után először vetítették le nyilvánosan azt a négy perces filmfelvételt, amely Márton Áron püspökről készült 1972-ben. Kora délután aztán hivatalosan is megnyitották a Márton Áron Múzeumot, amelynek felújításához két éve fogtak hozzá. A mostanra megújult létesítményben a korábbiakhoz képest több új információ, irodalmi és képanyag érhető el Márton Áronról.
Az újdonságok közül a legjelentősebb a püspök nevére kiállított, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) levéltárában található megfigyelési anyag, illetve az ebből készült ‒ részben digitális, részben nyomtatott ‒ kiállítási rész.
A Jakubinyi György érsek áldásával újra látogathatóvá vált múzeum megnyitóján Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is jelen volt. Az eseményen elmondott beszédében Potápi többek között azt emelte ki, hogy
Az államtitkár ezt követően Csíkszék több helyszínére is ellátogatott, többek között Szépvízre és a hargitai megyeközpontban az FK Csíkszereda labdarúgócsapat székhelyére: a Székelyföldi Labdarúgó Akadémiának is helyet adó sportlétesítményben az államtitkár az FK Csíkszereda ‒ Brassói Kids Cenk U19-es labdarúgó-mérkőzésen elvégezhette a kezdőrúgást.
Márton Áronról
A gyulafehérvári római katolikus főegyházmegyét 1939 és 1980 között vezető Márton Áron püspök a 20. századi erdélyi magyar közélet egyik legkiemelkedőbb alakja volt. 1944-ben felemelte szavát a zsidók deportálása ellen, amiért 1999-ben a jeruzsálemi Jad Vasem intézet a Világ Igaza címet adományozta neki. A második világháborút lezáró párizsi béketárgyalások idején az erdélyi magyarság, a székelység önrendelkezésének egyik szószólója volt. A kommunista hatalommal szemben is állást foglalt. 1949-ben letartóztatták, 1951-ben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, majd 1955-ben nemzetközi nyomásra szabadon bocsátották. 1956-tól 1967-ig nem hagyhatta el a gyulafehérvári püspökség épületét, de látogatókat fogadhatott. Püspöksége idején római katolikus egyház nem kötött konkordátumot a román kommunista állammal, és félig legálisan működött – idézi fel az MTI.
Tíz évvel ezelőtt orgonára gyűjtött a sepsiszentgyörgyi unitárius templom, két éve pedig új harang öntésének a szándékával indult meg adományokat szerezni Nagy István egyháztag. Az új harang a hétvégén megérkezett. Egy példaértékű gyűjtés rövid naplója.
Függetlenként szerezne parlamenti képviselői mandátumot a választásokon Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului (Nemzet Útja) nacionalista román szervezet vezetője.
Udvarhelyszékről hárman, Csík- és Gyergyószékről pedig ketten-ketten jelentkeznek parlamenti képviselőnek, míg a szenátori helyekre egy-egy személy tette le a jelentkezési iratcsomót mindegyik térségből.
Több akciót is szervezett a Hargita megyei rendőrség a tanévkezdés alkalmával a közbiztonság növelése céljával.
Ilyen tartósan forró nyarunk talán még soha nem volt, a sepsiszentgyörgyi strand nyári látogatottsága ehhez mérten nagy elégtételekre adott okot a működtető Rekreatív Rt.-nek – egészen addig, míg szezon közepén le nem kellett zárni a csúszdákat.
Több mint ötszáz hektárnyi kukoricaültetvényen okoztak kárt a medvék Hargita megyében, és a szám még nem végleges – közölte kedden Romfeld Zsolt, a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
Ismét lángra kapott nyolc hektáron a fás legelő a Gyergyóújfaluhoz tartozó Tekerőpatakon, hiába fékezték meg a tüzet egy nappal ezelőtt a tűzoltók. Jelenleg ismét a helyszínen folyik az oltás.
Kós András életmű-kiállítást hoz tető alá a Székely Nemzeti Múzeum a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézettel közösen. Kós Károly építész és író szobrászművészként hírnévre szert tevő fia 1914. november 4-én született Sztánán.
Felkerülhetnek a romániai kisvárosok is az Apple saját fejlesztésű térképére, a minap ugyanis éppen Csíkszeredát térképezte fel az Apple Maps járműve.
Tizennyolcadik alkalommal szólítja meg a családokat Románia legnagyobb hőlégballon-parádéja: szeptember utolsó hétvégéjén újra megtapasztalhatják a hőlégballonnal való repülés élményét a Maros megyei Nyárádköszvényesre látogatók.
szóljon hozzá!