Az 1977-ben felszentelt, Dani Gergely esperes vezetésével felépített gyimesi templom Svájcból kapott orgonát. Idén nyáron felújították
Fotó: Veres Nándor
A megszokottnál gazdagabb lesz idén Krisztus Király ünnepe a gyimesbükki plébániatemplomban: hétvégén megáldják a felújított orgonát, lesz orgonakoncert, kiosztják az idei Dani Gergely-díjakat és leteszi az esküt az új egyháztanács.
2022. november 17., 09:252022. november 17., 09:25
2022. november 17., 12:002022. november 17., 12:00
Romániában egyetlen Kuhn-orgona van, ez 1925-ben készült Svájcban és 2006-ban hozták Gyimesbükkbe – tudtuk meg Tankó Előd gyimesbükki kántor-tanítótól. A fogalom valós, ugyanis a gyimesi fiatalember a kántorkodás mellett tanít Bákó megye egyetlen magyar nyelvű tanintézetében, a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskolában.
A hangszert Carl Theodor Kuhn készítette 1925-ben a svájci Winznau katolikus templomának. „Szerkezete eredetileg pneumatikus membrános volt, két manuállal és pedállal, 15 regiszterrel. 1976-ban egy orgonaépítő cég átalakította, teljesen megváltoztatva a diszpozíciót.
– mondta el a Székelyhonnak Tankó Előd, aki felsorolta az évek során tapasztalt meghibásodásokat. Többek között azt, hogy a homlokzatban lévő sípok közül egyesek csupán díszként maradtak helyükön, anélkül, hogy szólnának.
Fotó: Dobos László
„A sípok egy része megtelt porral, takarításra szorultak, ki kellett őket fújni kompresszorral.
Állapota nem tette lehetővé a nagyobb liturgikus ünnepek kiszolgálását, illetve koncertek rendezését, egy-egy szentmise alatt gyakran besípolt, zúgott, fals levegőt fújt.
– folytatta a gyimesi kántor. Nem kapták meg a munkálatra kért teljes összeget, de a szükségesebb javítási munkákat el tudták végezni, több hónapos munka után az orgona eredeti fényében tündököl.
Az orgonát vasárnap, Krisztus Király ünnepén áldja meg az ünnepi szentmise főcelebránsa, Bálint Emil felcsíki főesperes, de előtte, szombaton este orgonakoncert lesz a gyimesbükki plébániatemplomban. A november 19-én 18 órakor kezdődő koncert előadói: Pozsár Róbert és Töttösy Norbert orgonisták Kolozsvárról, illetve Besztercéről, valamin a gyimesbükki Virág Zsófia (ének) és Szőcs Aletta (hegedű).
Fotó: Veres Nándor
Réztábla az orgonán
A gyimesbükki orgonán egy réztáblára lettünk figyelmesek. Az orgona Gyimesre kerülése támogatóinak állítanak emléket: svájci winznaui egyházközösségnek, Csobánczy József plébánosnak, Peter Hanz diakónusnak és a gyimesbükki születésű, az Egyesült Államokban, Clevlandban élő Antal András nyugalmazott plébánosnak. Antal András adományát szülei Antal (Csorba) Károly és Popovics Margit emlékérre küldte haza. Antal Károly és Popovics Margit a gyimesi, czikolyai temetőben nyugszanak. 11 gyerekük közül ma már csak a legkisebb, a pap él, a többi leszármazott Erdélyben és Magyarországon lakik.
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!