
Az 1977-ben felszentelt, Dani Gergely esperes vezetésével felépített gyimesi templom Svájcból kapott orgonát. Idén nyáron felújították
Fotó: Veres Nándor
A megszokottnál gazdagabb lesz idén Krisztus Király ünnepe a gyimesbükki plébániatemplomban: hétvégén megáldják a felújított orgonát, lesz orgonakoncert, kiosztják az idei Dani Gergely-díjakat és leteszi az esküt az új egyháztanács.
2022. november 17., 09:252022. november 17., 09:25
2022. november 17., 12:002022. november 17., 12:00
Romániában egyetlen Kuhn-orgona van, ez 1925-ben készült Svájcban és 2006-ban hozták Gyimesbükkbe – tudtuk meg Tankó Előd gyimesbükki kántor-tanítótól. A fogalom valós, ugyanis a gyimesi fiatalember a kántorkodás mellett tanít Bákó megye egyetlen magyar nyelvű tanintézetében, a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskolában.
A hangszert Carl Theodor Kuhn készítette 1925-ben a svájci Winznau katolikus templomának. „Szerkezete eredetileg pneumatikus membrános volt, két manuállal és pedállal, 15 regiszterrel. 1976-ban egy orgonaépítő cég átalakította, teljesen megváltoztatva a diszpozíciót.
– mondta el a Székelyhonnak Tankó Előd, aki felsorolta az évek során tapasztalt meghibásodásokat. Többek között azt, hogy a homlokzatban lévő sípok közül egyesek csupán díszként maradtak helyükön, anélkül, hogy szólnának.
Fotó: Dobos László
„A sípok egy része megtelt porral, takarításra szorultak, ki kellett őket fújni kompresszorral.
Állapota nem tette lehetővé a nagyobb liturgikus ünnepek kiszolgálását, illetve koncertek rendezését, egy-egy szentmise alatt gyakran besípolt, zúgott, fals levegőt fújt.
– folytatta a gyimesi kántor. Nem kapták meg a munkálatra kért teljes összeget, de a szükségesebb javítási munkákat el tudták végezni, több hónapos munka után az orgona eredeti fényében tündököl.
Az orgonát vasárnap, Krisztus Király ünnepén áldja meg az ünnepi szentmise főcelebránsa, Bálint Emil felcsíki főesperes, de előtte, szombaton este orgonakoncert lesz a gyimesbükki plébániatemplomban. A november 19-én 18 órakor kezdődő koncert előadói: Pozsár Róbert és Töttösy Norbert orgonisták Kolozsvárról, illetve Besztercéről, valamin a gyimesbükki Virág Zsófia (ének) és Szőcs Aletta (hegedű).
Fotó: Veres Nándor
Réztábla az orgonán
A gyimesbükki orgonán egy réztáblára lettünk figyelmesek. Az orgona Gyimesre kerülése támogatóinak állítanak emléket: svájci winznaui egyházközösségnek, Csobánczy József plébánosnak, Peter Hanz diakónusnak és a gyimesbükki születésű, az Egyesült Államokban, Clevlandban élő Antal András nyugalmazott plébánosnak. Antal András adományát szülei Antal (Csorba) Károly és Popovics Margit emlékérre küldte haza. Antal Károly és Popovics Margit a gyimesi, czikolyai temetőben nyugszanak. 11 gyerekük közül ma már csak a legkisebb, a pap él, a többi leszármazott Erdélyben és Magyarországon lakik.
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!