
Az 1977-ben felszentelt, Dani Gergely esperes vezetésével felépített gyimesi templom Svájcból kapott orgonát. Idén nyáron felújították
Fotó: Veres Nándor
A megszokottnál gazdagabb lesz idén Krisztus Király ünnepe a gyimesbükki plébániatemplomban: hétvégén megáldják a felújított orgonát, lesz orgonakoncert, kiosztják az idei Dani Gergely-díjakat és leteszi az esküt az új egyháztanács.
2022. november 17., 09:252022. november 17., 09:25
2022. november 17., 12:002022. november 17., 12:00
Romániában egyetlen Kuhn-orgona van, ez 1925-ben készült Svájcban és 2006-ban hozták Gyimesbükkbe – tudtuk meg Tankó Előd gyimesbükki kántor-tanítótól. A fogalom valós, ugyanis a gyimesi fiatalember a kántorkodás mellett tanít Bákó megye egyetlen magyar nyelvű tanintézetében, a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskolában.
A hangszert Carl Theodor Kuhn készítette 1925-ben a svájci Winznau katolikus templomának. „Szerkezete eredetileg pneumatikus membrános volt, két manuállal és pedállal, 15 regiszterrel. 1976-ban egy orgonaépítő cég átalakította, teljesen megváltoztatva a diszpozíciót.
– mondta el a Székelyhonnak Tankó Előd, aki felsorolta az évek során tapasztalt meghibásodásokat. Többek között azt, hogy a homlokzatban lévő sípok közül egyesek csupán díszként maradtak helyükön, anélkül, hogy szólnának.
Fotó: Dobos László
„A sípok egy része megtelt porral, takarításra szorultak, ki kellett őket fújni kompresszorral.
Állapota nem tette lehetővé a nagyobb liturgikus ünnepek kiszolgálását, illetve koncertek rendezését, egy-egy szentmise alatt gyakran besípolt, zúgott, fals levegőt fújt.
– folytatta a gyimesi kántor. Nem kapták meg a munkálatra kért teljes összeget, de a szükségesebb javítási munkákat el tudták végezni, több hónapos munka után az orgona eredeti fényében tündököl.
Az orgonát vasárnap, Krisztus Király ünnepén áldja meg az ünnepi szentmise főcelebránsa, Bálint Emil felcsíki főesperes, de előtte, szombaton este orgonakoncert lesz a gyimesbükki plébániatemplomban. A november 19-én 18 órakor kezdődő koncert előadói: Pozsár Róbert és Töttösy Norbert orgonisták Kolozsvárról, illetve Besztercéről, valamin a gyimesbükki Virág Zsófia (ének) és Szőcs Aletta (hegedű).
Fotó: Veres Nándor
Réztábla az orgonán
A gyimesbükki orgonán egy réztáblára lettünk figyelmesek. Az orgona Gyimesre kerülése támogatóinak állítanak emléket: svájci winznaui egyházközösségnek, Csobánczy József plébánosnak, Peter Hanz diakónusnak és a gyimesbükki születésű, az Egyesült Államokban, Clevlandban élő Antal András nyugalmazott plébánosnak. Antal András adományát szülei Antal (Csorba) Károly és Popovics Margit emlékérre küldte haza. Antal Károly és Popovics Margit a gyimesi, czikolyai temetőben nyugszanak. 11 gyerekük közül ma már csak a legkisebb, a pap él, a többi leszármazott Erdélyben és Magyarországon lakik.
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!