
Az 1977-ben felszentelt, Dani Gergely esperes vezetésével felépített gyimesi templom Svájcból kapott orgonát. Idén nyáron felújították
Fotó: Veres Nándor
A megszokottnál gazdagabb lesz idén Krisztus Király ünnepe a gyimesbükki plébániatemplomban: hétvégén megáldják a felújított orgonát, lesz orgonakoncert, kiosztják az idei Dani Gergely-díjakat és leteszi az esküt az új egyháztanács.
2022. november 17., 09:252022. november 17., 09:25
2022. november 17., 12:002022. november 17., 12:00
Romániában egyetlen Kuhn-orgona van, ez 1925-ben készült Svájcban és 2006-ban hozták Gyimesbükkbe – tudtuk meg Tankó Előd gyimesbükki kántor-tanítótól. A fogalom valós, ugyanis a gyimesi fiatalember a kántorkodás mellett tanít Bákó megye egyetlen magyar nyelvű tanintézetében, a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskolában.
A hangszert Carl Theodor Kuhn készítette 1925-ben a svájci Winznau katolikus templomának. „Szerkezete eredetileg pneumatikus membrános volt, két manuállal és pedállal, 15 regiszterrel. 1976-ban egy orgonaépítő cég átalakította, teljesen megváltoztatva a diszpozíciót.
– mondta el a Székelyhonnak Tankó Előd, aki felsorolta az évek során tapasztalt meghibásodásokat. Többek között azt, hogy a homlokzatban lévő sípok közül egyesek csupán díszként maradtak helyükön, anélkül, hogy szólnának.
Fotó: Dobos László
„A sípok egy része megtelt porral, takarításra szorultak, ki kellett őket fújni kompresszorral.
Állapota nem tette lehetővé a nagyobb liturgikus ünnepek kiszolgálását, illetve koncertek rendezését, egy-egy szentmise alatt gyakran besípolt, zúgott, fals levegőt fújt.
– folytatta a gyimesi kántor. Nem kapták meg a munkálatra kért teljes összeget, de a szükségesebb javítási munkákat el tudták végezni, több hónapos munka után az orgona eredeti fényében tündököl.
Az orgonát vasárnap, Krisztus Király ünnepén áldja meg az ünnepi szentmise főcelebránsa, Bálint Emil felcsíki főesperes, de előtte, szombaton este orgonakoncert lesz a gyimesbükki plébániatemplomban. A november 19-én 18 órakor kezdődő koncert előadói: Pozsár Róbert és Töttösy Norbert orgonisták Kolozsvárról, illetve Besztercéről, valamin a gyimesbükki Virág Zsófia (ének) és Szőcs Aletta (hegedű).
Fotó: Veres Nándor
Réztábla az orgonán
A gyimesbükki orgonán egy réztáblára lettünk figyelmesek. Az orgona Gyimesre kerülése támogatóinak állítanak emléket: svájci winznaui egyházközösségnek, Csobánczy József plébánosnak, Peter Hanz diakónusnak és a gyimesbükki születésű, az Egyesült Államokban, Clevlandban élő Antal András nyugalmazott plébánosnak. Antal András adományát szülei Antal (Csorba) Károly és Popovics Margit emlékérre küldte haza. Antal Károly és Popovics Margit a gyimesi, czikolyai temetőben nyugszanak. 11 gyerekük közül ma már csak a legkisebb, a pap él, a többi leszármazott Erdélyben és Magyarországon lakik.
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.
Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.
Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.
Százmillió lej értékű projekt zárult le Hargita megyében, amelynek keretében 83 oktatási intézmény több mint 220 egységének mintegy 1500 tanterme és oktatási tere gazdagodott korszerű felszerelésekkel.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a Facebook-oldalán jelentette be a lemondását.
Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
szóljon hozzá!