
Az 1977-ben felszentelt, Dani Gergely esperes vezetésével felépített gyimesi templom Svájcból kapott orgonát. Idén nyáron felújították
Fotó: Veres Nándor
A megszokottnál gazdagabb lesz idén Krisztus Király ünnepe a gyimesbükki plébániatemplomban: hétvégén megáldják a felújított orgonát, lesz orgonakoncert, kiosztják az idei Dani Gergely-díjakat és leteszi az esküt az új egyháztanács.
2022. november 17., 09:252022. november 17., 09:25
2022. november 17., 12:002022. november 17., 12:00
Romániában egyetlen Kuhn-orgona van, ez 1925-ben készült Svájcban és 2006-ban hozták Gyimesbükkbe – tudtuk meg Tankó Előd gyimesbükki kántor-tanítótól. A fogalom valós, ugyanis a gyimesi fiatalember a kántorkodás mellett tanít Bákó megye egyetlen magyar nyelvű tanintézetében, a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskolában.
A hangszert Carl Theodor Kuhn készítette 1925-ben a svájci Winznau katolikus templomának. „Szerkezete eredetileg pneumatikus membrános volt, két manuállal és pedállal, 15 regiszterrel. 1976-ban egy orgonaépítő cég átalakította, teljesen megváltoztatva a diszpozíciót.
– mondta el a Székelyhonnak Tankó Előd, aki felsorolta az évek során tapasztalt meghibásodásokat. Többek között azt, hogy a homlokzatban lévő sípok közül egyesek csupán díszként maradtak helyükön, anélkül, hogy szólnának.
Fotó: Dobos László
„A sípok egy része megtelt porral, takarításra szorultak, ki kellett őket fújni kompresszorral.
Állapota nem tette lehetővé a nagyobb liturgikus ünnepek kiszolgálását, illetve koncertek rendezését, egy-egy szentmise alatt gyakran besípolt, zúgott, fals levegőt fújt.
– folytatta a gyimesi kántor. Nem kapták meg a munkálatra kért teljes összeget, de a szükségesebb javítási munkákat el tudták végezni, több hónapos munka után az orgona eredeti fényében tündököl.
Az orgonát vasárnap, Krisztus Király ünnepén áldja meg az ünnepi szentmise főcelebránsa, Bálint Emil felcsíki főesperes, de előtte, szombaton este orgonakoncert lesz a gyimesbükki plébániatemplomban. A november 19-én 18 órakor kezdődő koncert előadói: Pozsár Róbert és Töttösy Norbert orgonisták Kolozsvárról, illetve Besztercéről, valamin a gyimesbükki Virág Zsófia (ének) és Szőcs Aletta (hegedű).
Fotó: Veres Nándor
Réztábla az orgonán
A gyimesbükki orgonán egy réztáblára lettünk figyelmesek. Az orgona Gyimesre kerülése támogatóinak állítanak emléket: svájci winznaui egyházközösségnek, Csobánczy József plébánosnak, Peter Hanz diakónusnak és a gyimesbükki születésű, az Egyesült Államokban, Clevlandban élő Antal András nyugalmazott plébánosnak. Antal András adományát szülei Antal (Csorba) Károly és Popovics Margit emlékérre küldte haza. Antal Károly és Popovics Margit a gyimesi, czikolyai temetőben nyugszanak. 11 gyerekük közül ma már csak a legkisebb, a pap él, a többi leszármazott Erdélyben és Magyarországon lakik.
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
Fotó: Dobos László
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
szóljon hozzá!