Május végén pótolnák a hatodikosok országos képességfelmérő vizsgáját. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Második napja tart az általános sztrájk a tanügyben, és egyelőre nem az látszik, hogy közeledne a megoldás. Közben mindenki a maga frontján teszi, amit tennie kell.
2023. május 23., 12:372023. május 23., 12:37
2023. május 23., 14:012023. május 23., 14:01
Szaktárca: május végén tartanák meg a hatodikosok országos képességfelmérőjét.
Tanügyi dolgozók: 150 ezerből kb. 70 ezer sztrájkol, sőt készek utcai tüntetéseket is tartani.
Miniszterelnök: ma a szülői és a diákszövetségeken a sor a tárgyalások sorában.
Diákok: nem a sztrájkoló tanárok jelentik a problémát, hanem a kormány.
Május 30-án és 31-én tartják meg a hatodikosok országos képességfelmérő vizsgáját, amelyet az eredeti ütemterv szerint ezen a héten szerdán és csütörtökön kellett volna megszervezni – közölte kedden a tanügyminisztérium.
A tanügyminisztérium tájékoztatása szerint az országos képességfelmérő vizsgák ütemtervét módosító miniszteri rendelet hamarosan megjelenik a Hivatalos Közlönyben – írja az Agerpres hírügynökség, hozzátéve, hogy a módosítás értelmében a hatodik osztályosok nyelvi és kommunikációs készségeit május 30-án, kedden mérik fel, 31-én, szerdán pedig matematikából és természetismeretekből vizsgáznak.
Közben viszont folytatódik az általános sztrájk az oktatásban, a tanügyi alkalmazottak nagy utcai tüntetésekkel is fenyegetőznek, ha a kormány nem áll elő a problémáikat megoldó konkrét javaslatokkal.
„Figyelmeztetjük a román kormányt, hogy ha a közeljövőben nem foglalkozik komolyan a tanügyi sztrájk tárgyát képező problémák megoldásával, és nem tesz olyan javaslatokat, amelyeket a szakszervezeti tagok elfogadnak,
– szögezték le a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség képviselői hétfőn kiadott közös közleményükben.
Több megyéből is arról számoltak be a Székelyhonnak a tanügyi szakszervezet képviselői, hogy hétfőre a korábbinál is nagyobbra nőtt az általános sztrájk támogatottsága, még reggel is csatlakoztak a tiltakozáshoz pedagógusok.
A szakszervezetek az általuk képviselt tanügyi alkalmazottak nevében vasárnap
„Nincs szükségünk szociális segélyekre! Nem vagyunk szociális támogatásra szorulók! Tisztességes bérekre van szükségünk! Nem egyik napról a másikra döntöttünk a sztrájk mellett! Nem űzünk politikai játszmákat! Ez az iskolai közeg sztrájkja, a több mint 200 ezer tanügyi alkalmazott sztrájkja, akiknek elegük van abból, hogy a kormány semmibe veszi őket. Ez azoknak a sztrájkja, akik hangosan és világosan azt mondják most: ez így nem mehet tovább!
– üzenték a szakszervezetek.
A Victoria-palotában lezajlott egyeztetésen a kormány ösztönző bérpótlékokat ajánlott a kezdő tanároknak és a hátrányos helyzetű térségekben működő iskolákban rendes tanári állást betöltő pedagógusoknak, ugyanakkor fenntartotta a tanügyi kisegítő személyzet béremelésére vonatkozó korábbi ígéreteit.
A tanügyminisztérium hétfőn bejelentette, hogy az oktatási, a munkaügyi, a pénzügy-, valamint az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium illetékesei megkezdték azoknak a jogszabályoknak a kidolgozását, amelyek megteremtik majd a jogi keretet a pályakezdő pedagógusoknak szánt bérkiegészítő bónuszok és a hátrányos helyzetű településeken oktató pedagógusoknak szánt ösztöntő bérpótlék folyósítására.
Hogyan zajlott az általános sztrájk első napja az iskolákban? Erről érdeklődtünk iskolaigazgatóknál, akik intézményvezetőként nem sztrájkolhatnak.
Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy a koalíció vezetői készek bármikor tárgyalni a tanügyi szakszervezetek képviselőivel. A kormánypalotában nyilatkozó tárcavezető azt mondta, a tanügyi alkalmazottak követeléseit figyelembe vevő intézkedéseket tartalmazó kormányrendelet hétfőn este vagy kedd reggel nyilvánosságra kerül. Ha ezzel nem elégednek meg a tanárok, folytatják a tárgyalásokat.
A munkaügyi miniszter azt is elmondta, a közalkalmazottakra vonatkozó bértörvényről ez év július 15-éig egyeztetnek a Világbankkal; a kész tervezetet július 15-e és augusztus 31-e között vitatják meg a szakszervezetekkel, majd szeptember elsején a parlament elé kerül. A tervezet elfogadtatásának ütemtervét tehát lerövidítették, ezzel is jelezve, hogy
– jelentette ki Budăi.
Az általános sztrájk hétfőn kezdődött el a tanügyben több mint 150 ezer pedagógus és a kisegítő személyzet megközelítőleg 70 ezer tagja részvételével.
Folytatódik a párbeszéd a tanügyi szakszervezetekkel, mivel az oktatás továbbra is nemzeti prioritás a kormánykoalíció számára – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă miniszterelnök, nyomatékosítva, hogy
„Ezért személyesen is elköteleztem magam, a képviselőház elnökével, Marcel Ciolacu úrral is tárgyaltam,
és gondoskodunk arról, hogy a párbeszédre támaszkodva megoldjuk a problémát” – jelentette ki a kormányfő.
Emlékeztetett, hogy a parlament megszavazta az új oktatási törvényeket, és azokat minél előbb, az új tanév elkezdéséig hatályba akarják léptetni. Rámutatott azonban, hogy
Azt is leszögezte, hogy részéről nem lenne tisztességes és helyes, hogy a kormányfőcserekor egy problémákkal megterhelt mandátumot adjon át a koalíciós partner miniszterelnöknek.
Elmondta még, hogy a kormányfőcsere után nem fogja átvenni a fejlesztési minisztérium vezetését.
A tanulószervezetek szerint a kormány „hazudik”, amikor azt állítja, hogy képviselőiket egyeztetésre hívta a tanárok általános sztrájkjával kapcsolatban.
A Konstanca, a Bákó, a Máramaros, a Temes megyei és a bukaresti tanulószervezetek közös közleményükben rámutattak, a kormány hivatalos keddi napirendjében az szerepel, hogy a kabinet képviselői 11 órától megbeszélést folytatnak a tanügyi sztrájkkal kapcsolatban a tanuló- és a szülői szervezetek képviselőivel.
– szögezték le. Úgy vélik, a kabinet így próbál változtatni a tanügyi sztrájkkal kapcsolatos közvélekedésen, „a gyermekeket és az országos vizsgákat használja fel”, hogy véget vessen a munkabeszüntetésnek.
Az öt tanulószervezet képviselői ugyanakkor
Azt írták, örülnek, hogy a tanáraik kiállnak magukért, és nem engedik, hogy a kormány csúfot űzzön belőlük. „Szolidárisak vagyunk a tanárainkkal, és
(...) Kérjük a kormánytól, hogy hagyjon fel a sztrájkkal kapcsolatos manipulációval. Nem a sztrájkoló tanárok jelentik a problémát, hanem a kormány” – szögezték le közleményükben.
Az ország valamennyi ITP-műhelyében leállt a tevékenység péntek reggel egy központi meghibásodás miatt.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Korai lenne síbakancsot húzni, de azért érdemes figyelemmel kísérni az időjárás-előrejelzéseket: ha kitart a hideg, a székelyföldi sípályák némelyike egy-két héten belül megnyithat. Síközpontoknál érdeklődtünk a szezonról és újdonságokról.
Vastag hótakaró alakult ki Székelyföld magasabb pontjain, ugyanis több helyen még csütörtök este is havazott. Ennek és a hajnali fagyoknak megfelelően a legtöbb helyen megmaradt a hó, sőt néhol jócskán gyarapodott.
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Igazán fagyos hajnalra ébredt Székelyföld a havazás után, több helyen mínusz 10, de volt, ahol mínusz 15 fok alá zuhant a hőmérséklet.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
szóljon hozzá!