Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Július végéig várják a jelentkezőket a Kőrösi Csoma Sándor és a Petőfi Sándor programokra, amelyek részeként 9 hónapra utazhatnak a világ számos országába a nyertes pályázók. A programok célja, hogy az ösztöndíjasok jelenléte és munkája által közvetlen támogatást tudjon biztosítani a külhoni magyarság diaszpóra közösségei számára.
2023. július 17., 12:292023. július 17., 12:29
A diaszpóra magyarságát segítő Kőrösi Csoma Sándor Program és a Kárpát-medence szórvány magyarságát segítő Petőfi Sándor Program keretében pályázatot hirdet a magyar Miniszterelnökség. A programok célja, hogy az ösztöndíjasok által a külhoni magyar közösségek számára egy folyamatos, mégis mindig megújuló szakmai segítséget, valamint elhivatott, gyakorlati tapasztalattal rendelkező, a közigazgatás nemzetpolitikai tevékenysége iránt elkötelezett szakember-utánpótlást biztosítson.
A nyertes pályázók a külföldi szakaszt megelőzően Magyarországon meghatározott tematika szerinti felkészítő oktatáson vesznek részt, így elsajátítják az ismeretanyagot és az ösztöndíjas tevékenység ellátásával kapcsolatos gyakorlati készségeket. Ezt követően
majd a záró szakasz keretein belül az ösztöndíjas külföldi program alatt végzett tevékenységéről beszámol.
A programok cserkésztevékenység, hagyományőrzés (népzene, néptánc, népi kézművesség, népi ének, népi játékok), oktatói és nevelői munka (magyar nyelvoktatás, tananyagok összeállítása, gyermekfoglalkozások tartása, táboroztatás), közösségi, sport, média és kulturális tevékenység ellátása (kultúra- és rendezvényszervezés, marketing és adminisztratív feladatok ellátása, webszerkesztés, pályázatírás, kommunikáció- és médiatevékenység, kiadványszerkesztés, könyvtárrendezés és hagyatékgondozás) feladatkörök betöltésére hirdet pályázatot.
A Kőrösi Csoma Sándor Program legfeljebb 100, míg a Petőfi Sándor Program 50 fő részére nyújt ösztöndíjat 2023 szeptembere és 2024 júliusa közötti időszakra. Előbbi esetében az Amerikai Egyesült Államok, Európa számos országa, Izrael, Kanada és Törökország a tervezett megvalósítási terület, míg utóbbi program révén Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, valamint Szlovénia terültére utazhatnak az ösztöndíjasok.
A pályázati dokumentáció elektronikus úton történő leadásának határideje július 31., magyar idő szerinti éjfél. Részletes leírás, határidők, valamint a jelentkezéshez szükséges információk ide kattintva érhetők el.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!