Illusztráció
Romániában az idén először a hétvégén végeztek szívátültetést. A Marosvásárhelyen végrehajtott beavatkozás során egy nagyon súlyos állapotban levő 49 éves bukaresti férfi kapta meg egy 19 éves fiú szívét.
2017. május 15., 17:312017. május 15., 17:31
2017. május 15., 17:572017. május 15., 17:57
A marosvásárhelyi Szív- és Érrendszeri Betegségek és Transzplantációk Sürgősségi Intézetében (IBCvT) a dr. Horațiu Suciu által vezetett orvoscsapat vasárnapra virradóra végezte el az év első romániai szívátültetését, a befogadó pedig egy bukaresti férfi volt, aki több mint egy éve szerepelt a várólistán.
„Az eset sajátossága, hogy a páciensen már hajtottak végre nyitott szívműtétet az ország egy másik központjában, amikor koszorúér bypass-t kapott az iszkémiás szívbetegségére, csakhogy ez szívelégtelenséghez vezetett, az átültetés pedig elengedhetetlen volt számára. A donor egy Hargita megyei 19 éves fiatal volt, aki közúti balesetet szenvedett, a szerveltávolítást a csíkszeredai kórházban az IBCvT csapata végezte” – ismertette Horațiu Suciu, akit ügyeletes orvosként Máthé Zsombor szívsebész segített.
Harmadik alkalommal végeztek szerveltávolítást a csíkszeredai kórházban. A szombat éjszakai, több mint kilencórás műtétsorozat négy ember életét mentette meg. A balesetben elhunyt 19 éves donor szívét, máját, veséjét, csontjait, inait, szöveteit és szemeit távolították el.
„Nehéz ügyelet volt, mert a reggeli órákban volt még egy műtétem, tehát gyakorlatilag napi 24 órában készen kell állni, mert hozzánk más megyékből, más régiókból is fordulnak. Örvendünk, hogy segíthettünk ennek a páciensnek, aki egy hónap múlva ünnepli 50. születésnapját, és immár egy 19 éves fiatal szívével kezdhet új életet” – idézte Máthé Zsombort az Agerpres hírügynökség.
A beavatkozást végző csapat elégedett a páciens állapotával, akinél a szívpanaszok mellett pulmonáris keringési zavarok is jelentkeztek, ami emeli a transzplantáció utáni kockázatot. Ezért lényeges feltétel volt, hogy az új szív fiatal, erős legyen.
„A szívtranszplantáció a mi klinikánkon rutinszerű, hiszen tavaly tizenegy ilyen beavatkozást hajtottunk végre. Sajnos idén csak most került sor az elsőre, amelyre fel akartuk hívni a figyelmet, mivel a szervátültetés meglehetősen ellentmondásos időszakon van túl, legalábbis a média szintjén, az elmúlt időszakban sok vita alakult ki a témakörrel kapcsolatban. Lehet, hogy ez is hozzájárult ahhoz, hogy idén nagyon kevés a szervadományozó. Volt néhány potenciális donor, aki megfelelt volna, de mindenki, akiktől beleegyezést vártunk, elutasította a szervadományozást. Az országban idén 11–12 szerveltávolítást végeztek, de a szív egyik esetben sem volt átültetésre alkalmas” – mondta Horațiu Suciu.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!