
Illusztráció
Romániában az idén először a hétvégén végeztek szívátültetést. A Marosvásárhelyen végrehajtott beavatkozás során egy nagyon súlyos állapotban levő 49 éves bukaresti férfi kapta meg egy 19 éves fiú szívét.
2017. május 15., 17:312017. május 15., 17:31
2017. május 15., 17:572017. május 15., 17:57
A marosvásárhelyi Szív- és Érrendszeri Betegségek és Transzplantációk Sürgősségi Intézetében (IBCvT) a dr. Horațiu Suciu által vezetett orvoscsapat vasárnapra virradóra végezte el az év első romániai szívátültetését, a befogadó pedig egy bukaresti férfi volt, aki több mint egy éve szerepelt a várólistán.
„Az eset sajátossága, hogy a páciensen már hajtottak végre nyitott szívműtétet az ország egy másik központjában, amikor koszorúér bypass-t kapott az iszkémiás szívbetegségére, csakhogy ez szívelégtelenséghez vezetett, az átültetés pedig elengedhetetlen volt számára. A donor egy Hargita megyei 19 éves fiatal volt, aki közúti balesetet szenvedett, a szerveltávolítást a csíkszeredai kórházban az IBCvT csapata végezte” – ismertette Horațiu Suciu, akit ügyeletes orvosként Máthé Zsombor szívsebész segített.

Harmadik alkalommal végeztek szerveltávolítást a csíkszeredai kórházban. A szombat éjszakai, több mint kilencórás műtétsorozat négy ember életét mentette meg. A balesetben elhunyt 19 éves donor szívét, máját, veséjét, csontjait, inait, szöveteit és szemeit távolították el.
„Nehéz ügyelet volt, mert a reggeli órákban volt még egy műtétem, tehát gyakorlatilag napi 24 órában készen kell állni, mert hozzánk más megyékből, más régiókból is fordulnak. Örvendünk, hogy segíthettünk ennek a páciensnek, aki egy hónap múlva ünnepli 50. születésnapját, és immár egy 19 éves fiatal szívével kezdhet új életet” – idézte Máthé Zsombort az Agerpres hírügynökség.
A beavatkozást végző csapat elégedett a páciens állapotával, akinél a szívpanaszok mellett pulmonáris keringési zavarok is jelentkeztek, ami emeli a transzplantáció utáni kockázatot. Ezért lényeges feltétel volt, hogy az új szív fiatal, erős legyen.
„A szívtranszplantáció a mi klinikánkon rutinszerű, hiszen tavaly tizenegy ilyen beavatkozást hajtottunk végre. Sajnos idén csak most került sor az elsőre, amelyre fel akartuk hívni a figyelmet, mivel a szervátültetés meglehetősen ellentmondásos időszakon van túl, legalábbis a média szintjén, az elmúlt időszakban sok vita alakult ki a témakörrel kapcsolatban. Lehet, hogy ez is hozzájárult ahhoz, hogy idén nagyon kevés a szervadományozó. Volt néhány potenciális donor, aki megfelelt volna, de mindenki, akiktől beleegyezést vártunk, elutasította a szervadományozást. Az országban idén 11–12 szerveltávolítást végeztek, de a szív egyik esetben sem volt átültetésre alkalmas” – mondta Horațiu Suciu.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!