Nemzeti dalok és helyi termékek a téren

•  Fotó: Dászkel János

Fotó: Dászkel János

A hétvégén Nyárádszeredában zajlott a vidék legnagyobb évi fesztiválja, az egyidőben szervezett város- és kistérségi napok. A többezres tömegnek vasárnap este nem mindennapi élményben volt része.

Gligor Róbert László

2015. augusztus 03., 18:272015. augusztus 03., 18:27

A kisváros főterén szombaton és vasárnap kézműves és helyi termékek kiállítása és vására zajlott a kistérségi társulás rendezésében, Maros Megye Tanácsa támogatásával. Augusztus 1-jén országos kirakóvásár is volt a városban, de bóvliárusokat a főtér felső részében helyezték el, és nem is volt belőlük, csak néhány. A gyerekeknek oktatósátrat is felállítottak, ahol a szalmafonás, szőnyegszövés, kovácsmesterség és korongozás fortélyait leshették meg, míg a tömbháznegyedben hinták, légvárak, trambulinok várták őket játékra, önfeledt szórakozásra.

Minden korosztály számára szóló változatos programmal várták a szervezők a látogatókat, érdeklődőket. Pénteken volt könyvtáravató, szombaton délelőtt huszárok és lófő székelyek vonultak be a főtérre, majd délben a városvégi lovardában Pászka Lehel és Kodolányi Réka lovasbemutatójára került sor. Délután nem hiányozhatott a főtérről az autós, motoros ügyességi bemutató sem. A foci kedvelői éjszakai kispályás tornán vehettek részt, a szeredai öregfiúk az ASA egykori nagyjait fogadták szombat délután, míg vasárnap délután a nyárádmenti és Mór vidéki polgármesterek közös csapata leseperte a pályáról az ellenük kiálló papok és vállalkozók együtteseit. A népi kultúra kedvelői szombat délelőtt a Bekecs néptáncegyüttes által oktatott több nyárádmenti község táncosait láthatta a színpadon, vasárnap délután pedig a Nyárádmente büszkeségének, Erdély gyöngyszemének nevezett Bekecs több korosztálya lépett színpadra, de operett-előadást is élvezhetett a közönség.

Szombat este a Dzsessztán együttes nyitotta meg a koncertek sorát, őt Kalapács, Rudán és az Akusztika nagykoncertje követte a téren, késő este pedig Baricz Gergő lépett színpadra. Vasárnap este a Veckert, majd az Ördögöket láthatta a közönség, de minden bizonnyal a tömeg az Atilla Fiai Társulat éjfél közeli koncertjére volt kíváncsi. És nem is csalódott, sőt ráadásul a Bekecs Néptáncegyüttes legjobbjait is ismét színpadon láthatta, ugyanis az István, a király rockopera egyes részletei is elhangzottak.

Kalapács József, a közös produkció kezdeményezője érdeklődésünkre elmondta: volt már példa olyan közös előadásra, amikor nem tudtak együtt próbálni, így ez a táncműsor a Bekecs kreativitását jelzi és táncosait dicséri. A tömeg által legjobban várt énekes, Varga Miklós pedig azt jegyezte meg, hogy óvatosan bánnak az ilyen közös műsorral, de Kalapács ismerte a helyi adottságokat, és ezért megbíztak benne. A másfél órás színpadi műsorban nemzeti indíttatású művek hangzottak fel, többek közt az István, a király, Egri csillagok, Atilla, Isten kardja rockoperákból és filmek betétdalai (mint a Honfoglalás vagy Wass Albert: Adjátok vissza a hegyeimet című dokumentumfilm) vagy megzenésített versek. A tömeg által rivalgással fogadott dalok még az ifjakat is megmozgatták, egy-egy nemzeti zászló is előkerült, míg az előadók által is sikeresnek mondott koncert végén több ezer torok énekelte a Himnuszt és Székely himnuszt a téren. Az eseménysorozatot tűzijáték zárta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 13., péntek

Nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók egy kigyulladt épülethez Dánosra

Melléképület gyulladt ki Dánoson pénteken délelőtt, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.

Nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók egy kigyulladt épülethez Dánosra
Hirdetés
2026. február 13., péntek

A rendőrséggel pereskedik a marosvásárhelyi városháza

Hatalmi visszaéléssel vádolja a városi rendőrséget Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere, miután a hatóságok leszereltették az illegálisan parkoló autókat elszállító vontató rendszámtábláit. A szolgáltatás leállt, az ügy a bíróságon folytatódik.

A rendőrséggel pereskedik a marosvásárhelyi városháza
2026. február 12., csütörtök

Magyarul is elérhető online platform segíti a Méltányos Átállási Program követését Maros megyében

Bemutatták azt a magyar nyelven is elérhető online információs platformot, amely a Méltányos Átállási Program Maros megyei megvalósításáról nyújt áttekinthető tájékoztatást. A program célja a zöld energiára való átállás elősegítése pályázati úton.

Magyarul is elérhető online platform segíti a Méltányos Átállási Program követését Maros megyében
2026. február 12., csütörtök

Közel kétmillió lejjel károsították meg az államot – negyven házkutatást tartottak adócsalási ügyben

A hatóságok szerint megközelítőleg kétmillió lejes kár érte az állami költségvetést egy összetett adócsalási ügyben, amely Maros megyéből indult.

Közel kétmillió lejjel károsították meg az államot – negyven házkutatást tartottak adócsalási ügyben
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában

Négynapos programsorozattal készülnek Nyárádszeredában a Bocskai Napok alkalmából február 17. és 22. között.

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában
Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában
2026. február 11., szerda

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában

2026. február 11., szerda

Soha nem késő befejezni az iskolát – lehet jelentkezni a Második esély programra

A Második esély program a korai iskolaelhagyó fiataloknak, felnőtteknek segít elvégezni az általános iskolát. Nem csak újrakezdési esély, de alapvégzettséget is ad. Februártól lehet iratkozni a programra, amelyben Maros megye öt iskolája vesz részt.

Soha nem késő befejezni az iskolát – lehet jelentkezni a Második esély programra
2026. február 09., hétfő

Biztató határidőt közölt a miniszter az égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ átadására

Vélhetően idén ősszel használatba vehető lesz a súlyos égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ – közölte vasárnap este Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Biztató határidőt közölt a miniszter az égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ átadására
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Mit keres a bukaresti turista Székelyföldön? Maros megye a fővárosi turisztikai vásáron

Bár a nagyszabású külföldi reklámkampány elindítása még várat magára, a belföldi piacon továbbra is aktív Maros megye. Jövő héten a Bukarestben megnyíló országos turisztikai vásáron keresik a választ arra, mire vágynak leginkább a bukaresti látogatók.

Mit keres a bukaresti turista Székelyföldön? Maros megye a fővárosi turisztikai vásáron
2026. február 07., szombat

A „bandavezér” hatása: így alakul ki a kiközösítés már óvodáskorban

Egy országos kutatás szerint az óvodákban is gyakori a kiközösítés és a szóbeli bántás, de ha figyelünk a jelekre, akkor itt még könnyebben lehet kezelni ezeket a helyzeteket. A gyerekek érzelmeinek kifejezését pedig egy lila maci is segíti.

A „bandavezér” hatása: így alakul ki a kiközösítés már óvodáskorban
2026. február 06., péntek

Egyre népszerűbb a marosvásárhelyi iskolabusz-program

Január utolsó két hetében mintegy hatezer diák vette igénybe a marosvásárhelyi iskolabuszokat, melyek célja, hogy minél több diák önállóan jusson el a tanintézetbe, és a szülők ne autóval szállítsák őket.

Egyre népszerűbb a marosvásárhelyi iskolabusz-program
Hirdetés