Fotó: Gligor Róbert László
A hétvégén zárult a tanév, elcsitult a diákzsivaj az iskolák udvarain. A tanintézetekből elballagtak a végzős nyolcadik osztályosok is, de nem mindenki teszi le a képességfelmérő vizsgát.
2016. június 26., 12:522016. június 26., 12:52
Néhány vidéki iskolában utánaérdeklődtünk annak, hány diákkal működtek a nyolcadik osztályok. Nyárádszeredában 75, Makfalván 36, Ákosfalván 35, Gyulakután 30, Nyárádremetén 27, Hármasfaluban 24, Csíkfalván 20, Lukafalván és Kibéden 18-18, Jedden és Nyárádköszvényesen 17-17, Karácsonyfalván 16, Somosdon 13, Balavásáron és Kenden 12-12, Jobbágytelkén, Szentháromságon, Backamadarason és Nagyteremiben 10-10, Nyárádgálfalván 9, Nyárádmagyaróson és Székelysárdon 6-6, Kebeleszentiványon 5, Harasztkeréken 2 diák tanult a végzős osztályban.
Rákérdeztünk és kiderült: ennél azért lényegesen kevesebben jelentkeztek a felmérő vizsgákra. Azok száma, akik a hétvégi csengőszó után nem méretkeznek meg, 6 és 57 százalék között mozog, csupán Balavásár községben fordult elő, hogy mindenki beiratkozzon a vizsgára, Ákosfalva községben pedig a tanulók 97 százaléka. Az intézményvezetők szerint van némi lemorzsolódás évközben is, vannak tanulók, akiknek a nyáron pótvizsgázniuk kell, de osztályismétlésre maradt diákok is akadnak. Vannak, akik olyan szakiskolába mennek továbbtanulni, ahol a nyolcadik utáni felmérő vizsga eredményei nem mérvadóak. Olyan tanuló is akadt, aki iskolaelsőként fejezte be a tanévet a múlt héten, de nem folytatja tanulmányait – legalábbis itthon –, hanem külföldre távozik.
Újdonság, kevesen hallottak róla, vagy nem akarnak utánajárni – ez lehet az oka annak, hogy kevesen igényelték a havi ötven lejes energiautalványt – véli a marosvásárhelyi városháza illetékese. Elmondta, visszamenőleg is lehet igényelni a támogatást.
Idén is megrendezik az Erdélyi Mesterségek Ünnepét Marosvásárhelyen szeptember 27–28-án a Várudvarban. Az egyedi rendezvény gerincét a kézműves vásár és a hagyományos mesterségek bemutatása képezi, de fontos szakmai találkozási pont is.
A Maros partját és parkjait érintő fejlesztési elképzeléseket ismerteti a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, a lakosságot nyilvános fórumra hívják, hogy bemutassák az elképzeléseket.
Napok kérdése és aláírják az illetékes hatóságok a sótalanító berendezések beszerzésére vonatkozó szerződéseket és elkezdődhet a felszerelésük, beüzemelésük. Negyvenezer Maros megyei lakosnak lehet újra tiszta, vezetékes ivóvize.
A George Enescu Nemzetközi Fesztivál keretében nyitja meg az új évadot a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia szerdán, amikor a Kultúrpalota nagytermében többek között az Isztambuli Állami Szimfonikus Zenekar is fellép.
Dán-svéd őrkutyát és continental bulldogot is hoznak a marosvásárhelyi nemzetközi kiállításra, amelyet idén a Víkendtelepen tartanak. A ritka fajták mellett a közismert és népszerű kutyákat is meg lehet csodálni.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek egy 16 éves fiatalt, miután pénztárcát lopott el egy autóból az elmúlt hétvégén Marosvásárhelyen – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Katonák, a hegyivadász alakulat és a vegyibaleset-elhárító egység tagjai gyakorlatoznak az elkövetkező napokban a marosvásárhelyi vegyipari kombinátnál.
Egyházi és világi elöljárókkal, az iskola közösségével telt meg a Keresztelő Szent János Templom hétfőn az újraalapított Római Katolikus Líceum tanévnyitóján, amelynek fő mozzanatait Tamási Zsolt iskolaigazgató hajtotta végre az ünnepség végén.
A Bolojan-kormány lemondását követelték hétfőn délelőtt a Maros megyei prefektúra előtt összegyűlt tiltakozók. A tanügyben dolgozók mellett ott voltak a szociális igazgatósághoz tartozó alkalmazottak, de a polgármesteri hivatalok dolgozói is.
szóljon hozzá!