Fotó: Boda L. Gergely
Bár még nem költözött be a város központjába a Vásárhelyi Forgatag, előrelépés történt, ami a polgármesteri hivatal által megtett engedményeket illeti. Az idén a Kultúrpalota előtti George Enescu utca, az Aranykakas udvara és a Víkendtelep szomszédságában levő Sportakadémia is helyszíne lesz egyes rendezvényeknek.
2015. augusztus 19., 17:122015. augusztus 19., 17:12
A Vásárhelyi Forgatag szervezői és a polgármesteri hivatal az idén először megegyezésre jutott, ami a rendezvénysorozat egyes helyszíneit illeti. A Kultúrpalota előtti George Enescu utcában is szerveznek néhány eseményt a Forgatag keretében. A szervezők ezt a lépést a normalitás jeleként értékelik, illetve annak tulajdonítják, hogy az önkormányzat is elismeri a rendezvény értékét, valamint azt, hogy a Kolozsvári Magyar Napokhoz hasonlóan a Vásárhelyi Forgatag is teret tud nyújtani a valós román-magyar párbeszédnek. Több olyan programpont is van, amelynek román meghívottjai vannak, ugyanakkor román művészek előadása és román nyelvű városnéző séta is szerepel a kínálatban, a kétnyelvű kerekasztal-beszélgetések mellett.
Ugyancsak a Forgatag helyszínéül szolgál majd az Aranykakas udvara, ahol olyan rendezvényeket terveznek, amelyek a vegyes házasságban élőket, vagy a vegyes házasságból születetteket szólítja meg elsősorban. Kortárs művészetek, filmvetítés, zene szerepel a kínálatban. A harmadik helyszín, amit a polgármesteri hivatal biztosít, az a Sportakadémia, amely a kézműves vásárnak, a kézműves foglalkozásoknak ad helyet.
A polgármesteri hivatal szerint ez normális gesztus mindkét etnikum részéről, és remélhetőleg a Vásárhelyi Forgatag a jövőben is a város kulturális életének fontos eleme marad, amely hozzájárul a kölcsönös megértéshez a román és magyar közösségek között. A Marosvásárhelyért Egyesület vezetői ugyanakkor remélik, hogy a mostani lépésnek a jövőben is látható eredménye lesz majd, és a Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala még jobban fogja támogatni a városban szervezett magyar kulturális napokat.
Az idei Forgatag újdonságai közé tartozik a mobiltelefonos applikáció is, amelynek segítségével mind az android, mind az iOS felhasználók nyomon követhetik a legfontosabb eseményeket, tudomást szerezhetnek a legfrissebb hírekről és térkép segítségével tájékozódhatnak, az egyre bővülő helyszínek között. Az applikációt a két operációs rendszer áruházából lehet ingyenesen letölteni, de a plakátokon szereplő QR-kódot „leolvasva” is könnyen el lehet érni a telefonos programot. Az alkalmazással főleg a fiatal forgatagozóknak szeretnének a szervezők kedveskedni.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!