
Fotó: Boda L. Gergely
Az augusztusi felvételin betöltetlen, illetve egy augusztus végi rendeletben meghatározott újabb helyekre szerveznek felvételit a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen szeptember 9-én.
2016. augusztus 30., 13:402016. augusztus 30., 13:40
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) honlapján közzétett információk szerint a szeptemberi felvételi időszakban jelentkezőket várnak az általános orvosi kar test- és sportnevelési szakán az augusztusi felvételi során betöltetlenül maradt helyekre.
A kizárólag román tannyelvű képzésen 11 költségtérítéses helyre pályázhatnak az érdeklődők. A test- és sportnevelési szakon a 2016–2017-es tanévben összesen 15 államilag finanszírozott és 25 költségtérítéses helyet hirdetett a MOGYE, az éves tandíj 4000 lej.
Emellett a gyógyszerészeti karon is felvételit hirdetnek szeptemberben: a magyar tagozaton két államilag finanszírozott (ingyenes) helyre is lehet pályázni, valamint – a román nyelven felvételizőkkel „közös” – 50 tandíjas hely is jelenleg betöltetlen. Utóbbi esetben a román, illetve a magyar vizsgázók felvételi átlagait rendezik csökkenő sorrendbe, és az így kialakuló lista első 50 helyezettje kezdheti el marosvásárhelyi orvosi tanulmányait.
A sikeresen felvételizők esetleges visszalépései esetén a rangsorban a következő diák jut be. A gyógyszerészeti szakon 40–40 helyet hirdettek meg az idei tanévben román, illetve magyar tagozaton, a „közös” költségtérítéses helyek száma pedig 80, az éves tandíj 8000 lej.
Továbbá az orvosi és a fogorvosi szakokon „vegyes” tannyelvű képzésben hirdetnek költségtérítéses helyeket: a bejutók alapnyelvként románul vagy magyarul tanulnak, viszont lehetőségük nyílik, hogy bizonyos tantárgyakat, diszciplínákat angol nyelven hallgassanak. A tandíj évi 5000 euró, a képzés teljes időtartamára. Az orvosi szakon 25 helyet hirdettek a román, illetve 25 helyet a magyar tagozaton, a fogorvosi szakon pedig 5 helyet a román és 5 helyet a magyar tagozaton. A román állampolgársággal nem rendelkező felvételizők számára a beiratkozási dosszié és díj az angol szak felvételijével megegyező.
A szeptemberi felvételi esetében a bejutásról a korábban megszokott módszer alapján döntenek. A kizárólag internetes jelentkezéseket szeptember 5–6-án várják, a vizsgát szeptember 9-én szervezik.
Szintén az egyetem honlapján tájékoztattak arról, hogy az oktatási és tudományos kutatási minisztérium augusztus 24-ei átirata alapján elfogadták az egyetemnek a beiskolázási szám növelésére vonatkozó kérését, így 20 hellyel növelték az orvosi szakra felvehető diákok számát: 10 helyet a román, 10 helyet pedig a magyar nyelvű tagozat számára hagytak jóvá. Az így bejutást nyert diákok névsorát, a felvételi jegyzéket a vezetőség szeptember 5-ei ülésén várható jóváhagyást követően függesztik ki.
További részletek a www.umftgm.ro honlapon.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
szóljon hozzá!