Előrecsomagolt hústermékeket, tojást, péktermékeket, csokoládékat, valamint a zöldségeket és gyümölcsöket ellenőrizték a fogyasztóvédők az elmúlt időszakban. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Noha komoly személyzethiánnyal küszködnek, számos élelmiszerboltot ellenőrzött az elmúlt időszakban a fogyasztóvédelmi hatóság Hargita megyében, és találtak is problémákat az egységek egy részében. Majdnem hatvanezer lejre bírságolta meg a szakhatóság a kihágáson ért üzleteket.
2024. május 13., 20:012024. május 13., 20:01
Az ortodox húsvéthoz kötődően élelmiszert forgalmazó boltokat ellenőrzött az elmúlt időszakban a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség, ugyanakkor – egy másik ellenőrzésen – zöldségüzletekben vizsgálták a vonatkozó előírások betartását.
. Kilenc pénzbüntetést róttak ki 53 ezer lej értékben, figyelmeztetést pedig hat esetben alkalmaztak. A súlyosabb szabálytalanságok miatt 1357 lej értékben vontak ki a forgalomból különféle termékeket – tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője a súlyosabb kihágásokat illetően elmondta,
Zöldséget és gyümölcsöt forgalmazó boltokat is ellenőrzött a fogyasztóvédelmi hatóság az elmúlt időszakban. Ezek közül kettőben tapasztaltak komolyabb problémákat – romlott, elszíneződött, penészes zöldségek, gyümölcsök –, amelyek miatt összesen 15 ezer lejre bírságolták meg az érintett két üzletet.
A fogyasztóvédelmi felügyelőség ugyanakkor javaslatokat is közölt, amelyeket érdemes betartani gyümölcsök és zöldségek vásárlásakor.
Ha ezekre vonatkozó figyelmeztetés van a termék csomagolásán, a gyümölcs héja nem fogyasztható, és meghámozása után alaposan kezet kell mosni. Nem szabad megvásárolni azokat az előre csomagolt termékeket – tanácsolja a fogyasztóvédelem –, amelyeknek a csomagolása sérült, és amelyeknél felmerül a gyanú, hogy a csomag tartalma is sérült, vagy a termék nettó mennyisége a címkén feltüntetetthez képest megváltozott. Érdemes ellenőrizni a piacon vagy a szupermarketben vásárolt termék nettó mennyiségét a mérlegeken. Eltérés esetén tájékoztassa a kereskedőt vagy a kereskedőt, és ha nem sikerül békésen megegyezni vele, akkor a vevő az anpc.ro oldalon panaszt tehet egy űrlap kitöltésével – tájékoztat a szakhatóság. Emellett
A termékárakat illetően azt tanácsolják a fogyasztóknak, hogy ellenőrizzék, a polcokon feltüntetett árak megfelelnek-e a nyugtán szereplő áraknak. Érdemes ugyanakkor a promóciókat is ellenőrizni: az egy mértékegységnél (kg, darab, stb.) nagyobb mennyiséget tartalmazó csomagok esetében a csomag kedvezőbb áru kell legyen a termék egységáránál. Zöldségek és gyümölcsök esetében azok frissességét, épségét is tanácsos ellenőrizni – ezzel kapcsolatban a fogyasztóvédelem azt is javasolja, hogy inkább a helyi termelőktől származó termékeket válasszanak a fogyasztók, semmint a messziről importáltakat.
Komoly személyzethiánnyal küszködnek
Sose volt még olyan kevés ellenőrzési jogkörrel rendelkező alkalmazottja a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőségnek, mint most. Amint arról Laurențiu Moldovan lapunknak beszámolt, vele együtt két fogyasztóvédelmi felügyelője van a Hargita megyei szakhatóságnak. Éppen ezért jelentkezőket várnak két megüresedett felügyelői állás betöltésére: a magánszférából érkezőknek versenyvizsgázniuk kell, az állami szférából transzferrel is megoldható az átvétel – közölte a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!