Különleges, térségünkben kevésbé ismert hangszereket szólaltat meg a sepsiszentgyörgyi Tekergő Hangszermúzeum. A kezdeményezés célja, hogy bemutassa a különböző kultúrákat, és felkeltse a gyerekek érdeklődését a zene iránt.
2025. március 23., 19:472025. március 23., 19:47
Farkas Tamás Zoltán gyűjteményének mindegyik hangszerét meg tudja szólaltatni
Fotó: Farkas Tamás Zoltán archívuma
Különleges, térségünkben kevésbé ismert hangszereket szólaltat meg a sepsiszentgyörgyi Tekergő Hangszermúzeum. A kezdeményezés célja, hogy bemutassa a különböző kultúrákat, és felkeltse a gyerekek érdeklődését a zene iránt.
2025. március 23., 19:472025. március 23., 19:47
Farkas Tamás Zoltán, a Tekergő Hangszermúzeum megálmodója nemcsak bemutatja, hanem meg is szólaltatja világzenei hangszergyűjteményét. Harminc év alatt több zenekarban is kipróbálta magát, jelenleg
A bemutatásra szánt hangszerek mindegyike a személyes gyűjteményéből származik.
Fotó: Tuchiluș Alex
„A gyerekekhez csak egy részét viszem magammal, mert ezek utaztatása, behangolása és bemutatása időigényes. A gyűjteményem 30-40 darabból áll.
– mutatott rá.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ilyen például az akusztikus gitár, elektromos gitár, basszusgitár, a tizenkét húros gitár, buzuki, bendzsó, mandolin, oktáv mandolin, hawaii ukulele, tambura, bodhran, djembe – utóbbi kettő ütőshangszer.
Fotó: Tuchiluș Alex
Sőt, a gyűjtemény részét képezik olyan korhű különlegességek is, mint a legendás Beatles együttes révén híressé vált, 1968-ból származó, hegedűalakú Höfner basszusgitár, vagy
„Évek óta szekrények tetején, tokokban porosodnak ezek a hangszerek, mert nincsenek olyan zenei projektek, amibe aktívan be tudnám őket vonni, főleg ezeket a különlegesebbeket.
– magyarázta az ötletgazda.
Fotó: Tuchiluș Alex
A hangszermúzeum ötlete már húsz évvel ezelőtt megfogalmazódott, de csak most sikerült megteremteni hozzá a szükséges körülményeket. Azonban ez nem egy szokványos kiállítás, sokkal inkább interaktív vándormúzeum:
A szervezésben partnere Kerekes Lóránd.
Fotó: Tuchiluș Alex
Elsősorban a gyerekközönséget – óvodásokat és elemi, általános iskolásokat – célozza a program, mert szeretnék közelebb hozni a zenét a fiatal generációkhoz.
„A koncertjeinken nagyon jól érzik magukat a gyerekek, de ahogy vége van, szétszélednek.
– magyarázta a Tekergők kisegyüttes frontembere, aki szerint az alapműveltség része kellene legyen az, hogy a gyerekek legalább egy hangszeren megtanuljanak alap szinten játszani.
Ritkán látott pengetős hangszerek, például mandolin is szerepel a gyűjteményben
Fotó: Tuchiluș Alex
A Tekergő Hangszermúzeumot iskolákba, óvodákba is el lehet hívni, de a későbbiekben fesztiválokon és egyéb kulturális eseményeken is szeretnének részt venni, ahol felnőttek számára is elérhetővé, élvezhetővé tennék a programot.
Az érdeklődők a Facebook-oldalon, vagy a 0749-856 525-ös telefonszámon tájékozódhatnak a részletekről.
Fotó: Tuchiluș Alex
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei szerda reggel 33 Kolozs, Beszterce-Naszód és Maros megyei helyszínen, köztük két börtönben tartottak házkutatásokat egy hatalmas kábítószerkereskedő hálózat felszámolására.
Kedd este 64 éves korában elhunyt Adrian Pleșca, becenevén Artanu, a Timpuri Noi együttes alapítója és a Partizan együttes énekese.
Noha decemberben már telt ház szokott lenni, idén nem kapkodtak szállások után a vendégek, pedig az árak – általánosságban véve – nem emelkedtek a korábbi évekhez képest. Cikkünkben a székelyföldi szállásadók szilveszteri kínálataiból szemlézünk.
Jótékonysági bulit tartanak a Madarasi Hargitán, ahol a részvételből és a helyszíni adományozásból Bató Nimród és Simó Csilla támogatása valósul meg.
Kézdivásárhelyen idén is folytatódik a nagycsaládosoknak, valamint a gyerekeiket egyedül nevelő szülőknek szóló program. A kétféle kártya többféle juttatást, kedvezményt biztosít az arra jogosultaknak, ám ahhoz időben be kell nyújtani a kérelmet.
Megkezdődtek az orosz-amerikai tárgyalások kedden a Kremlben az ukrajnai rendezésről.
Hosszú várakozás után tért vissza a streaming-éra egyik legnépszerűbb és legkedveltebb sorozata, a Stranger Things. Spoileres kibeszélő az ötödik évad első négy epizódjáról.
Negyedik éve, hogy egy háromszéki építőipari kisvállalkozás az ünnepek közeledtével egy segítségre szoruló családnak elvégez 3000 lej értékű szakmunkát. Most egy zágoni, egyedülálló háromgyermekes édesanyának nyújtottak segítő kezet.
Felelősséget vállalt kedden a parlamentben a kormány a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetért.
Idén már karácsony előtt lejár a jövő évi gázolaj-támogatásra vonatkozó előzetes kérelmek benyújtási határideje. A jogosultak idén még nem kapták meg a második negyedévre járó összegeket, a megkésett juttatásról is érdeklődtünk az APIA-nál.
szóljon hozzá!