Hirdetés
Hirdetés

Közvitán Sepsiszentgyörgy költségvetése

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Sepsiszentgyörgy önkormányzata közvitára bocsátotta az idei költségvetés tervezetét. A becslések szerint ebben az évben 192,8 millió lejből gazdálkodhat a város, az önkormányzat honlapján közzétett tervezethez április 6-ig várják az észrevételeket, javaslatokat.

Bíró Blanka

2021. március 28., 20:272021. március 28., 20:27

2021. március 28., 20:372021. március 28., 20:37

Akárcsak az elmúlt években, a legnagyobb tétel a szociális és művelődési kiadások, erre közel 108 millió lejt szánnak, ez lebontva úgy néz ki, hogy 41,6 millió lej jut az oktatásra, 4,3 millió az egészségügyre, 33,3 millió a kultúrára, szórakozásra és vallásra, 28,5 millió lej a társadalmi kiadásokra. Továbbá a tervezetben 24,8 millió lejt javasolnak a közszolgáltatásokra, 4,3 millió lejt a közbiztonságra, 30 millió lejt lakhatásra, környezet és vízgazdálkodásra, ebből több mint 5 millió lejt környezetvédelemre. A gazdasági, kereskedelmi és munkaügyi fejezetnél mintegy 28,5 millió lej szerepel. A költségvetés-tervezetet 2,65 millió lejes deficitre építették. 

Sepsiszentgyörgy költségvetés-tervezetében 80 millió lej szerepel az infrastruktúra karbantartására és fejlesztésére, ennek több mint fele – 47 millió lej – külső, vissza nem térítendő forrásokból származik. Az összeg nagy részét a tanintézetek, szabadidős helyszínek és utak korszerűsítésére szánják. Ugyanakkor, a több mint egy évtizede épülő Kisstadion befejezésére, a Design Bank start up és innovációs központ kialakítására és a belvárosban levő romos Bodok Hotel lebontására is különítettek el pénzt. A tervezetben szerepel ugyanakkor a fedett uszoda korszerűsítéséhez szükséges dokumentációra elkülönített összeg, az Olt folyó menti gát rendezésének terve, a közösségi központ és ötven szociális lakás építése az Őrkő negyedben, illetve a városhoz tartozó Kilyén és Szotyor falvakban a földgáz bevezetése.

Hirdetés

Előreláttak összegeket tömbházak hőszigetelésére, a közvilágítás korszerűsítésére, a Csíki és Oltmező utcák kereszteződésénél villanyrendőr beüzemelésére. Nemcsak a Bodok Hotelt bontják le, hanem a központi piac szomszédságában a Közművek Rt. és a helyi szállítási vállalat régi épületeit is. A dokumentumban szerepel a szépmezői ipari park bővítése, új területeket vásárolnak és csarnokokat építenek, és a létesítményen belüli utakra és közművesítésre is szánnak pénzt, összesen 8 millió lej szerepel ennél a tételnél a költségvetés-tervezetben.

Még a 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklusból lehívott támogatások között szerepel mintegy 2,4 millió lej az önkormányzat működésének egyszerűsítése, a bürokrácia csökkentésére. A tanintézetek korszerűsítésére több pályázatot is nyertek: a Nicolae Colan Általános Iskola sportterme melletti épület befejezésére egymillió lejt, a Mihai Viteazul Főgimnázium dísztermének és bentlakásának hőszigetelésére 6,3 millió lejt. Az Őrkő negyedi víz- és csatornarendszer bővítésére több mint kétmillió lejt hívtak le, az Állomás negyedi mesterséges tó környékének rendezésére 6,3 millió lejt, a fenntartható mobilitási tervben előírt szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére 9,8 millió lejt.

Párbeszédet kezdeményeznek a Kovászna megyei diákok

Nyilvános vitát szervez a helyi költségvetésekről a Kovászna Megyei Diáktanács. David- Ioan Ușurelu a diáktanács elnöke felhívást intézett a háromszéki polgárokhoz és civil szervezetekhez, hogy csatlakozzanak, és közösen vegyék számba azokat a kérdéseket, amelyek a helyi költségvetésben meghatározzák a diákok mindennapjait. Felidézi, hogy a költségvetés számos vetülete van hatással a fiatalok életére, például az ingyenes helyi közlekedés, az ösztöndíjak és a tanintézetekben biztosított körülmények. Emlékeztetnek, hogy az Országos Diáktanács meggyőzte a döntéshozókat az ösztöndíjak minimális szintjének bevezetéséről, így legkevesebb havi száz lejes ösztöndíjat állapítottak meg.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 24., szerda

Adóbehajtás és kényszervégrehajtás kezdődött a Verespatak-ügyben

Az adóhatóság (ANAF) kedden közölte, hogy megkezdte a közel 46,8 millió lejes tartozás behajtását a Gabriel Resources Limitedtől, és kényszervégrehajtás alá vonta a cég Roșia Montană Gold Corporationben birtokolt részvényeit.

Adóbehajtás és kényszervégrehajtás kezdődött a Verespatak-ügyben
Hirdetés
2025. december 24., szerda

2026-ban még adómentesek lesznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók

Jövőre adómentességet élveznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók – jelentette be a pénzügyminiszter a kedd esti kormányülés utáni sajtótájékoztatóján.

2026-ban még adómentesek lesznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók
2025. december 24., szerda

Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges salátarendeletet

Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges úgynevezett salátarendeletet – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges salátarendeletet
2025. december 24., szerda

Hófúvással kísért havazásra készülnek Hargita megyében

Az elkövetkező időszakban hófúvással kísért havazásra lehet számítani Hargita megyében. A megyei utakon közlekedőknek lehetőségük van bármilyen jellegű elakadás, útakadály vagy közlekedési probléma azonnali jelzésére is.

Hófúvással kísért havazásra készülnek Hargita megyében
Hirdetés
2025. december 23., kedd

Videón a dálnoki láncbaleset néhány pillanata

Fedélzeti kamerás videót osztottak meg a szombaton Dálnoknál történt láncbalesetről, amelyben hét autó volt érintett, és amelynek következtében négy felnőttet és egy kiskorút szállítottak kórházba.

Videón a dálnoki láncbaleset néhány pillanata
2025. december 23., kedd

Többéves mulasztás miatt perelik a főhatóságot az állatorvosok

Pert indítottak a Hargita megyei állatorvosok az állategészségügyi hatóság ellen, mert a szerződéses szolgáltatások árát évek óta nem aktualizálta a főhatóság. A tartozásokat viszont a közelmúltban részben törlesztette, hogy elkerüljön egy új pert.

Többéves mulasztás miatt perelik a főhatóságot az állatorvosok
2025. december 23., kedd

Erdészeti ellenőrzések Hargita megyében: több mint 220 ezer lej értékű faanyagot foglaltak le

Több mint 50 ezer lej értékben bírságolt, és 200 ezer lejnél nagyobb értékben foglalt le faanyagot a rendőrség a múlt héten zajló erdészeti ellenőrzési akció során Hargita megyében.

Erdészeti ellenőrzések Hargita megyében: több mint 220 ezer lej értékű faanyagot foglaltak le
Hirdetés
2025. december 23., kedd

Katasztrófa sújtotta állapotok a medencetérben – belső felvételek kerültek nyilvánosságra

A rendőrség büntetőeljárást indított kedden gondatlanságból elkövetett testi sértés miatt a nagyszebeni ötcsillagos hotelben az úszómedence fölötti gipszkartonmennyezet beomlása nyomán megsérült hat személy ügyében – közölte a Szeben megyei rendőrség.

Katasztrófa sújtotta állapotok a medencetérben – belső felvételek kerültek nyilvánosságra
2025. december 23., kedd

Két új miniszter karácsonyra

A Bolojan-kabinet két új minisztere, Radu Miruță és Irineu Darău kedden délután letette a hivatali esküt a Cotroceni-palotában.

Két új miniszter karácsonyra
Két új miniszter karácsonyra
2025. december 23., kedd

Két új miniszter karácsonyra

2025. december 23., kedd

Szállodai medence fölötti mennyezet omlott be, vörös beavatkozási tervet léptettek érvénybe

Beomlott kedden egy nagyszebeni hotel beltéri medencéje fölötti mennyezet, a hatóságok életbe léptették a vörös beavatkozási tervet – adta hírül a Szeben megyei tűzoltóság.

Szállodai medence fölötti mennyezet omlott be, vörös beavatkozási tervet léptettek érvénybe
Hirdetés